ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MAQEDONIA - HISTORIA JONE E MOHUAR

Go down

MAQEDONIA - HISTORIA JONE E MOHUAR Empty MAQEDONIA - HISTORIA JONE E MOHUAR

Post  Luboteni Tue May 05, 2009 5:49 am

Per Maqedonine, gjegjesisht historine e saj po kakarisin e tellellaisin qarqet greke si kurre me pare ne mbrojtje te te ashtuquajturit element helen (!) i saj ne lashtesi. Ne anen tjeter, sllavet e Maqedonise (qe po tua gervishesh nje cike etnogjenezen na dalin bullgare te vertete) po piskasin akoma me shume qe jane 'pasardhes' te Maqedonasve te lashte.

Nderkaq, shqiptaret - keta kozmopolite te vertete - u terhoqen menjeane sikur neve s'na intereson emri i Maqedonise, sikur s'eshte ceshtja jona, sikur le te behet c'te duash me te, neve s'na han palla.

As mua s'me palla ne behen kersh greket e sllavet, mirepo mua me shqeteson qe te dyja palet jane entitete hajdute te historise sime. Neve duhet te na shqetesoje se te huajt po mundohen te behen hisenike te historise sone.

Ua them shpesh grekeve dhe sllavomaqedonasve kete: 'Ju per Maqedonine keni mesuar qysh ne vitin 1988 (greket) ndersa ju sllavomaqedonasit mesuat per Maqedonine (ne vitin 1991).

Megjithate, une e shoh me vend qe kjo teme le te behet shesh i njohurive tona mbi Maqedonine e lashte, pro apo kunder elementit iliro-pellazg te saj.

Per fillim po ua jap linkun e videos sime bindese qe e kam vendosur ne youtbe,com

Shikim te kendshem!
https://www.youtube.com/watch?v=4JNdF3Il3w0&feature=channel_page
Luboteni
Luboteni
Junior Member
Junior Member

Male
Number of posts : 25
Registration date : 2009-05-05
Points : 12
Reputation : 10

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum