ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tzigane

2 posters

Go down

Tzigane Empty Tzigane

Post  orakulli Mon May 04, 2009 5:28 pm

The earliest known usage of Tzigane in English dates from the 19th century. the English word Tzigane
derived from the French word Tzigane
derived from the Hungarian word czigany
Perdorimi me I hershem I fjales Tzigane ne Anglisht vjen prej shekullit te 19.Disa thone qe kjo fjale vjen prej frengjishtes Tzigane,disa te tjere prej hungarishtes Czigany,disa prej latinishtes e te tjera qe un i quaj gjithmone budadalleqet e shkences se paraziteve,gjuhesise.
Per te mos u zgjatur me latinishten dhe italishten zingari,parimisht ”te vendosesh fjalen do te thote te vendosesh metoden e analizes….me vendos fjalen eshte me vendos kufirin” shkruan G.H.Allard.
Kete forme e gjejme ne gjuhet e Europes ne Tsiganes, Zigeuner, Cigani, Zigenare, i ecc dhe kane nje origjine shume t’vjeter qe mendohet qe kur kan ardh grupet e para te tyre ne Europe.Etimologjia e kesaj fjale e pranuar pergjithesisht,shkruhet se vjen nga Greqishtja Athinganoi,qe sipas gluhethareve do te thote “I paprekshem”( thinganein).kjo etimologji eshte kritikuar prej shume autoreve, te cilet mendojne qe nuk ka gjasa te buroje prej saj.
Ndersa “nomadi” eshte nje term I ri I shekullit te 18,I nxjerre per te poshteruar romet,sin je race e ulet,e pa aftte te qendroje ne nje vend,duke bredhur gjithandej.Kjo behej per arsye te dalluar nga ‘raca superiore” jo bredhese.
Emri ‘rom’ eshte emir qe kane percaktuar veten ky grup.Etmologjia e ketij emir eshte e ndryshme dhe kjo,kun je pale thote se vjen nga indoeuropiançja “ghdom” qe do thote “qenie tokesore”,
Per te shkuar ne fund me shpejt dhe jo materialin e plote qe e kam shkruajt diku dhe dikur;
Kjo fjale derivon nga Gjuha Ilire shqip,dhe pikerisht prej mbiemrit mashkullor i zi,te zi,t'zi,“zi” dhe fjales posesive ‘kan”.t’zi’kan.
orakulli
orakulli
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 104
Registration date : 2009-02-09
Points : 46
Reputation : 26

Back to top Go down

Tzigane Empty Re: Tzigane

Post  ZEUS10 Mon May 04, 2009 5:51 pm

orakulli wrote:,shkruhet se vjen nga Greqishtja Athinganoi,qe sipas gluhethareve do te thote “I paprekshem”( thinganein).kjo etimologji eshte kritikuar prej shume autoreve, te cilet mendojne qe nuk ka gjasa te buroje prej saj.

dhe

Kjo fjale derivon nga Gjuha Ilire shqip,dhe pikerisht prej mbiemrit mashkullor i zi,te zi,t'zi,“zi” dhe fjales posesive ‘kan”.t’zi’kan

Une, do te fus dhe nje fjale """turke""", qe ne shqip, perdoret per te simbolizuar te zezen: tiganin, shpeshhere thuhet eshte i zi si tigani. Por kjo fjale nuk eshte aspak turke, ajo eshte prezente qe ne "greqishten" e lashte:

Tzigane 15o8n52

Kjo fjale, ka lidhje me fjalen tjeter shqip, nxirje(me u nxi nga zjarri/dielli), qe ne fund te fundit, ka ne rrenje te saj zi(ose, xi~nxi).
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum