ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bind, Binding..bind’em,me u bind,i(e,te) bind’ur

2 posters

Go down

Bind, Binding..bind’em,me u bind,i(e,te) bind’ur Empty Bind, Binding..bind’em,me u bind,i(e,te) bind’ur

Post  orakulli Mon May 04, 2009 9:41 am

Bind, Binding..bind’em,me u bind,i(e,te) bind’ur

Binding1 adjective **=if an agreement, contract, decision etc is binding, you must do what it says.

If ën ëgriment,kontrat,deshizën et setra iz bajding,ju mast du vuat it sejs.

Bind 2-verb**- Force someone to obey rule, to limit what someone is allowed to do by making them obey a rule or agreement: bind someone to do something.

Fors samuan tu obej rull,tu limit vuat samuan iz ëllaud tu du baj mejking dhem obej or ëgriment.Bajnd samuan tu du samthing.

Oooo bej *obey,ore bej *obey?Qe se ke or’i’gji’nën nga Tur(r)’ki’a,ki’o merr’et ve’sh ko’l’la’j,p(b)o’r e’dhe kjo bind,kur kthehet ne bajnd,ne s(h)q(k)ip’t’im,du’ket q(e) nuk ë(i,a,o)s(h)t shëndrim i rastësishëm f(z)one’ti’k(e),por i qëllimsheëm.Ekuacionet I=aj,A=ej,E=I,jane ndertim matematiko-fonetik i qellimshem,ndoshta me moshe jo me shume se 1000 vjecare.

Turk(q)it,ndryshuan emerin e tyre t’pare,mongole dhe morren emerin qe u therrisnin banoreve te tokave te Azise se vogel,Turrs(z)en,Turren,Tyrren,.. dhe e u komanduan t’fundit nga kjo elite e fshehte racash,shqiptaret.Kjo elite u ndertoi dhe gjuhen e tyre,sic ndertoi gjuhen Angleze,Italiane,Gjermane…e me radh.

A ishte perandoria e fundit qe komandonin n’menyr t’fsheht,pas asaj Romake e Romake bi’zan’tine(ë),pa dal ne skene me e’merin e tyre te vërtet??????.Une mendoj se jo.Ata nuk kan dashur dhe nuk duan t’shfaqen asnjihere publikisht,sepse nga eksperienca e gjat kohore i dinin mir pasojat fizike kur domosdoshmerisht fuqia e perandorise,si ajo monoike apo demokratike,bie.Prandaj historia sakt nuk dihet,sepsa ata qe e ndertojne,ata edhe e fshijne kur vjen transformimi,per te krijuar nji histori te re ,e cila eshte vetem e vertete dhe e njohur aq sa dhe si ata duan.Ata ishin shum te zgjuar dhe dikur ishin i vetmi popull i bardhe nje gjuhesh,ndersa sot jane vetem pak,jan elite e te fuqishmit me gjuhen e fundit te te realizuar ne menyre te persosur prej tyre(fonetika e Anglishtes dhe e Shqipes eshte pothuaj e njejte.Shqipja ka vete tre spoken sounds me shume(y,gj,q).Ndersa te dyja gjuhet kane si te vecante te perbashket; kane shume here me teper spoken sounds se çdo gjuhe tjeter e globit).E parafundit e persosur prej tyre,ishte gjuha latine,gjuhe ne kohen e saj e projektuar vetem per elitat,ndersa popujt vazhdonin te flisnin ende gjuhen shqipe gjitheandej kesaj perandorie.Ne ate kohe gjuha shqipe quhej Koine(goi-ne, dhe jo e pergjithshme).Gjuha latine,ne kohe te mevonshem,pas renies se perandorise Romake,u ndryshua qellimisht,me vendosje fonetike te re dhe me krijimin e ri te njesive baze,me qellim kryesor qe ta benin ate te pershtatshme per gjuhen e popullit.Ata i dhan asaj nji emer te ri;gjuha Angleze(inglish-in’gl(gluha)-is’h=h’in gl’(uha) is’ht).Me anglishten ata arriten per here te pare te ndertonin nje gjuhe qe do t’shperndahej me forcat e projektuara prej tyre, masivisht,si dikur te maja me e arritur e tyre,perandoria e mire per te gjithe e Atlanteve.Gradualisht kjo gjuhe do t’ shperndahej,shperndahet dhe do t’shpendahet,me forcen objektive te fuqise te madhe ekonomike te krijese se tyre t’fundit,ne gjithe boten.Ata dine shume mire te projektojne fuqi e miresi.Gjuha greqishte e re ishte nje deshtim(elita e kesaj ane kishte degraduar).Greqishtja e vjeter kishte ndertim te komplikuar fonetik dhe nuk mund te merrte shtrirje te gjër n’shtresat e gjera te popullit.

Pasardhesit e tyre,te cilet mbajne lidhjen e drejtperdrejte vertikale gjenetike dhe gjuhesore (deri ne momentin parandryshimit te qellimshem gjuhesor po prej tyre), jan shqiptaret.Shqiptaret sot nuk din qe kan shkruajtur shum heret,sepse vete te paret e tyre nuk e deshironin,dhe nuk e deshirojne(pasardhesit e mbijetuar t’asaj elite,te persosurit) te ishte e njohur kjo.Keta shqiptare elite ndryshonin gjuhen gjate grupshekujve,duke e krijuar nje te re, e me pas nji te re tjeter,here ne drejtimin pushtetor e here ne drejtimin fetar, dhe i linin historise pronesine e saj ne libra te sajuar me gjuhet e reja dhe te ruajtur ne magazinat e pushteteve te saj,nen emera te rinj,ne menyre t’tille qe me vone te ishte shume e veshtire te indetifikoheshin nga te thjeshtet njerez,qe ku u be,kush e beri dhe perse e beri(sepse nuk do te kuptohej siç nuk kuptohet sot),por vetem me qellim te dukshem;te sherbenin per te zhvilluar arsimimin e popullit.Gjithcka ne dim per historin,esht vetem ajo qe ata kane dashur qe ne te dim.Ata i kane fshehur shqiptaret nen vellon e pa histories per ti mbrojtur nga te keqiat qe do mbarte e kunderta me nivelin e sotem te te kuptuarit te gjerave,si nga vete shqiptaret ashtu dhe nga te tjeret.Sesa pershembull ishte positive Perandoria turke per fatin fizik te shqiptareve nga kanibalet historike sllavo-greke te drejtuar nga elita e degraduar e drejtuesve fetare te tyre, kete duhet t’ia leme te ardhmes ta percaktoje.

Gjithmone ata kane besuar qe asnji person nuk do te arrije te kuptoje plotesisht aftesite dhe qellimet(edhe nese do) e tyre deri ne nji moment kohor te caktuar ku nivelit i te kuptuarit,ndershmerise,ndergjegjes,karakterit dhe i miresise per gjithesejcilin te jet ne nivelin qe ata kerkojne.Per sa kohe qe njerezimi mesatarisht do te jete ne nivel te ulet (te keq,vrases,te paditur,egoiste,mashtrues,immoral e te paqendrueshem),per aq kohe e verteta do te jete nje gje e pavleresuar.Ata u mundua ta ngrene ate me ane shtetit te shume formave e me ane te fese te ndryshme,por pervec ndryshimeve shume te vogla positive(arsimimi dhe shkenca),ato shpirterore,pathuaj nuk u realizuan.Nuk u realizuan ne te kaluaren,sepse ne radhe te pare u degraduan vete drejtuesit njerezore te formave te zgjedhur.U degraduan elementet njerezor te zgjedhur prej tyre ne krye te ketyre formave.

Suksesi i kesaj ne te tanishme t’ardhme,do te arrihet kur drejtuesit e zgjedhur prej tyre te mos degradojne ne asnje pike te grafikut ngrites te zhvillimit te projektuar prej tyre.Vetem atehere do te arrihete per here te dyte “mrekullia” Antlatida ne historine e njerezimit.Cdo degradim I drejtuesve sjell reniet e medha,te cilat sjellin humbje kohore te medha per te riarritur ne nivelin e meparsheme e rivazhduar me tej ne rrugen e mundimshme te tyre drej positives.

Sekreti i tyre eshte etika dhe morali.Shkenca e tyre eshte eshte ajo qe ne zbuluam ne 300 vjetet e fundit,te cilet e dhane kur e pane qe u arrit pjekja e fazes se pare ne drejtim te zhvillimit shkencor.Ata kane dhene vetem ne keto drejtime,ndersa dhenia e vertetes se histories se kaluar eshte e parakohshme.Ajo nuk do te kuptohej nga njerezimi I tanishem.

Sot vetem nja fakt te hapur kane lene,gjuhen Shqipe.Gjuha Shqipe eshte çelesi qe te con tek historia gjuhesore e vertete dhe pjeserisht tek historia ne pergjithesi.Tek gjuha Shqipe ata kane lene shume gjurme te shkences se tyre ne drejtimin gjuhesor dhe elementet kyç te mundesise t’zhvillimit shkencor per kohen e çdo kohe.
orakulli
orakulli
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 104
Registration date : 2009-02-09
Points : 46
Reputation : 26

Back to top Go down

Bind, Binding..bind’em,me u bind,i(e,te) bind’ur Empty Re: Bind, Binding..bind’em,me u bind,i(e,te) bind’ur

Post  Leka Mon May 04, 2009 4:23 pm

Te them te drejten une si Shqiptar e kam te veshtire te besoj dhe te mos besoj prandaj e mbaj gjithmone mendjen e hapure, por ama faktet dhe jeta e perditshme shkon kundra asaj qe ke than per "eliten", mbase jam gabim dhe nuk i kam lexuar librat qe ke lexuar ti mbase nuk ke lexuar ti ato qe kam lexuar une, mbase te dyja palet e librave qe neve kemi lexuar jane te shkruar nga vete "elita" qellimisht, gjithsesi mua me pelqen te lexoj shkrimet e tuaja dhe te gjithe atyre qe shkojne kundra "status quo"
Leka
Leka
Moderator
 Moderator

Male
Number of posts : 334
Registration date : 2009-01-27
Points : 64
Reputation : 20

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum