ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Këngë të Çamërisë (Thesprotia)

Go down

Këngë të Çamërisë (Thesprotia) Empty Këngë të Çamërisë (Thesprotia)

Post  AuLoNa Fri May 01, 2009 12:44 amDelvina me Çamërinë
përnjëherë në këmbë c'u ngrinë

Hajde moj kalaja ajdhonate
Moj ç'i bëre trimat që pate

Luftojnë me jataganë
Ore për liri e për vatanë

Delvino, Delvina, Delvina me Çamërinë

Hajde Delvina me Çamërinë
Përnjëherë në këmbë ç'u ngrinë

Përnjëherë në këmbë c'u ngrinë
tri taborë asqerë ç'i prinë

hajde moj kalaja ajdhonate
moj ç'i bëre trimat qe pate

luftojnë me jataganë
për liri e për vatanë!
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Këngë të Çamërisë (Thesprotia) Empty Re: Këngë të Çamërisë (Thesprotia)

Post  AuLoNa Sun May 03, 2009 6:36 pmhttps://www.youtube.com/watch?gl=GB&hl=en-GB&v=4qT_jMGY36c

Tumankuqe

Tmankuqe moj belhollë
ta bëj me si ma bën me dorë
ma bën me si ma bën me dorë
të pret djali në oborrë


Nek shtepia me dërrasa,
dil moj kaleshë se plasa
dil moj dil moj në dritare
vajzë Çame lozonjare

Tumankuqe moj belhollë
Lule Maji Lule Borë
dil moj dil ti në dritare
vajzë Çame lozonjare

Moj jelekverdha veshur o
moj vije duke qeshur o
u thashë se vije nek unë
ti veje ku keshe punë

Dil moj dil ti ne dritare
vajzë Çame lozonjare
Zbriti shkallët një nga një
sa ta puth syrin e zi
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Këngë të Çamërisë (Thesprotia) Empty Vallja që e shpëtoi Osman Takën nga litari

Post  AuLoNa Fri May 15, 2009 11:44 pm
Vallja e Osman Takes


Eh,mor Osman Taka
bir Osman me halle
vetetin me kordhe
shkrepetin me valle!


Ngrihesh si shqiponje
bie si fajkua
papo shkel mbi truall
si sorkadh mbi thua


Sikur do te thuash
"Ka barut kjo toke
rende po ta shkelesh
ben shaka me koke"


"Cben ky renjedale,-
Turfullon valiu,-
C'e pandeh litarin?
Loder cilimiu"?


Rreptas ti perdhridhesh
porsi shakull ere
C'i kujton halldupit
pritat e limeret,


Pritat e asqeret
prere e grire strrallit...
Hijen e mehitit
C'i vervite ballit!


Eh mor Osman Taka
Bir Osman me halle
Nje pasha dovleti
vrave me nje valle
Historia e valles


Kjo valle në origjinë ishte e Epirit, por u quajt vallja e Osman Takës, atëherë kur valltari patriot Osman Taka nga Konispoli, patriot i kohës, u kap dhe u burgos në Burgun e Janinës, ku dhe dënohet me varje. Para se ta varnin ai shprehu dëshirën e tij të fundit, një orkestër, e cila të luante vallen çame. Osman Taka nisi të kërcejë para valiut të Janinës dhe bashkëshortes së tij. Vallen e kërceu shumë bukur. Falë bukurisë trupore, shkathtësisë dhe zhdërvjelltësisë bëri që vajza e valiut pothuajse të rrëzohej nga dritarja. Dokumente arkivorë të Janinës thonë realisht se që pas kësaj valleje e shoqja e valiut i ka kërkuar atij që Osman Taka të mos vritet. Dhe në të vërtetë ai u fal e që nga ajo ditë kjo valle u quajt Vallja e Osman Takës.

Osman Taka ka lindur në një nga familjet më të pasura të Konispolit rreth viteve 1848 - 1887, ku u edukua me idetë e Rilindjes Kombëtare. Ishte organizator i kryengritjeve me armë të krahinës kundër pushtuesve turq. U shndërrua si veprimtar i lëvizjes kombëtare për çlirim nga zgjedha osmane. U bashkua me lëvizjen e përgjithshme antiosmane dhe luajti një rol të rëndësishëm në degën e Lidhjes së Prizrenit në Prevezë. Arriti të bëhej një nga krerët më të rëndësishëm të kryengritjeve antiosmane dhe mbrojtjen e tërësisë territoriale të Shqipërisë.
Ka qenë njëkohësisht valltar i njohur popullor. Tregojnë se kur e dënuan me varje te rrapi i Konispolit, ai shprehu një dëshirë për të kërcyer një valle para litarit. Ajo valle e luajtur me mjeshtëri të rrallë prej tij mahniti të pranishmit. Që nga ajo kohë vallja e kërcyer prej Osman Takës para litarit ka ngelur një nga vallet më të bukura të Çamërisë, e cila ka arritur deri në ditët tona, madje duke u quajtur edhe Vallja e Osman Takës.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Këngë të Çamërisë (Thesprotia) Empty Re: Këngë të Çamërisë (Thesprotia)

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum