ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Scandals of Albanian Politics

3 posters

Page 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Scandals of Albanian Politics - Page 2 Empty Reporteret, verifikimi per “Dosjet”, "Tema”, Biberaj...

Post  AuLoNa Tue Feb 10, 2009 1:58 pm

http://www.top-channel.tv/new/video.php?id=3578

^^^watch video

Reporteret e Asamblese Parlamentare te Keshillit te Europes vazhdojne misionin faktmbledhes ne Tirane.

Reporterët e Komitetit Monitorues të Asamblesë , Jakko Laakso nga Finlanda dhe David Wilshire nga Britania e Madhe takuan fillimisht në një hotel të kryeqytetit, botuesin e gazetës "Tema", Mero Baze.

Takimi vijoi nga ora 8:00 deri në 9:00 të mëngjesit, pa praninë e mediave. Mësohet se në pyetjet e tyre ata janë fokusuar në marrëdhëniet e tensionuara të qeverisë me botuesin, problemet e gazetës dhe rastin e djegies së makinës së tij personale. Raportuesit e pyetën zotin Baze edhe për akuzat që ai ka ngritur në gazetën e tij në lidhje me rrugën Durrës-Kukës dhe shpërthimin e Gërdecit.

Më pas raporterët u takuan me kryetaren e Kuvendit Jozefina Topalli. Sipas njoftimit zyrtar kryetarja Topalli u bëri atyre një ekspoze mbi përgatitjet për zgjedhjet e ardhshme, duke vlerësuar frymën e konsensusit në miratimin e kodit elektoral dhe në zgjedhjen anëtarëve të KQZ-së.

Kryetarja e Kuvendit ftoi anëtarët e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës të monitoruar nga afër procesin zgjedhor si edhe zbatimin e Ligjit të Lustracionit. Sipas saj Ligji i Lustracionit "është një ligj i domosdoshëm, për t’u ndarë nga e kaluara dhe për të parë me besim nga e ardhmja”.

Më pas, reporterët u takuan me zëvendëskryeministrin Genc Pollo. Fill pas takimit me të, reporterët u takuan me ministrin e punëve të Brendshme Bujar Nishani. Sipas njoftimit zyrtar të Zyrës së Këshillit të Europës në Tiranë, janë menduar takime edhe me Presidentin e Republikës, Kryeministrin, Gjykatën e Lartë, Prokurorinë e Përgjithshme dhe KQZ-në.

Pas këtij misioni verifikues në terren, raportuesit do të përgatisin një raport në lidhje me respektimin e angazhimeve të Shqipërisë në kuadër të Këshillit të Europës, ku temat kyc do të jenë Ligji e Lustracionit, përgatitja e zgjedhjeve parlamentare dhe ndjekja e Rezolutës 1650 të këtij viti, pra rasti i shkarkimit të deputetit Biberaj nga kryesimi i delegacionit tonë parlamentar në Strasburg.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics - Page 2 Empty Atentati ndaj gjyqtarit, Withers: Të zbulohen autorët e ngjarjes

Post  AuLoNa Tue Feb 10, 2009 2:12 pm

Ambasadori amerikan shprehu shqetësimin e tij personal në lidhje me ngjarjen e ndodhur dy ditë më parë ndaj gjyqtarit Nuni, duke kërkuar dhe theksuar së agjencitë ligj zbatuese duhet të bëjnë më së miri punën e tyre në kuadër të zbulimit dhe venies para drejtësisë të autorëve të ngjarjes. Deklarata e ambasadorit amerikan në Tiranë u bë gjatë takimit të zhvilluar sot me kryetaren e Gjykatës së lartë Shpresa Becaj me rastin e zgjedhjes së saj në këtë post.

TIRANE- Ambasadori amerikan në Tiranë Xhon Withers ka reaguar ndaj atentatit kundër gjyqtarit të gjykatës së lartë, Ardian Nuni. Ambasadori amerikan shprehu shqetësimin e tij personal në lidhje me ngjarjen e ndodhur dy ditë më parë ndaj gjyqtarit Nuni, duke kërkuar dhe theksuar së agjencitë ligj zbatuese duhet të bëjnë më së miri punën e tyre në kuadër të zbulimit dhe venies para drejtësisë të autorëve të ngjarjes.

Deklarata e ambasadorit amerikan në Tiranë u bë gjatë takimit të zhvilluar sot me kryetaren e Gjykatës së lartë Shpresa Becaj me rastin e zgjedhjes së saj në këtë post. Ambasadori amerikan u shpreh se organet e pavarura të drejtësisë duhet të jenë në front të luftës antikorrupsion në respekt absolut ndaj parimeve demokratike.
Withers dhe Becaj deklaruan se sistemi gjyqësor në një vend demokratik është një nga hallkat më të rëndësishme me një vlerë të pazëvendësueshme.

Withers u shpreh se jo vetem ai por dhe vendi i tij do të jenë gjithmonë të gatshëm për të bashkëpunuar për një drejtësi të pavarur për të bërë të mundur funksionimin sa më mirë të shtetit ligjor.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics - Page 2 Empty Re: Scandals of Albanian Politics

Post  AuLoNa Tue Feb 10, 2009 5:07 pm^^^watch video

“New York Times akuzoi Berishën për trafik armësh, ndërsa 2 ditë më parë Fox News e akuzon për korrupsionin e tokave. Nuk është e hera e parë që qeveria e Berishës, na bën qesharak në sytë e gjithë botës”- është shprehur deputeteti Balla përpara gazetareve.

TIRANE- Partia Socialiste ka hedhur akuza kundër Kryeministrit Berisha dhe qeverisë së tij, duke theksuar se e kanë vendosur Shqipërinë në një pozitë qesharake përballë botës.
“New York Times e akuzoi Sali Berishën për trafik ndërkombëtar armësh, ndërsa dy ditë më parë Fox News e akuzon për korrupsionin e tokave. Nuk është e hera e parë që qeveria e Sali Berishës, dhe familja që na qeveris na bën qesharak dhe me turp në sytë e gjithë botës”- kështu është shprehur deputeteti socialist Taulant Balla në një deklaratë për shtyp nga selia rozë.

Ndër të tjera, Balla ka deklaruar se kryeministri Berisha dhe dhëndëri i tij Jamarbër Malltezi duhet të marrin përgjegjësitë për keqpërdorimin e 39 milionë dollarëve të Bankës Botërore. Madje ai ka theksuar se ky lajm është bërë bublik nga një ndër televizionet më të ndjekura informative në SHBA, “Fox News”.

Partia Socialiste, duke mërrë në konsideratë raportin e “Fox News”, thekson se Banka Botërore ra dakord për financimin e projektit në Jalë, me kushtin e një moratoriumi për shkatërrimin e shtëpive, por sipas Ballës, Kryeministri Berisha dhe Jamarbër Malltezi vendosën të prishtin shtëpitë për të kënaqur interesat e tyre personale.

“Uashingtoni u sigurua se Qeveria e Sali Berishës kishte arritur një moratorium për shkatërrimet e shtëpive në Jalë. Në dokument thuhej se nuk do të kishte prishje të strukturave të banimit, më parë se të asistoheshin qytetarët që do të prekeshin nga studimi.
Por dhe Sali Berisha vendosën të shembnin shtëpitë e banorëve të jalës sepse toka e tyre i duhej familjes së Sali Berishës”-kështu është shprehur balla përpara gazetarëve.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics - Page 2 Empty Re: Scandals of Albanian Politics

Post  Hëna Wed Feb 11, 2009 9:31 pmReporteret e Keshillit te Europes jane shprehur me tone te ashpra ndaj asaj qe e kane quajtur sjellje mosbashkepunuese e qeverise me institucionet nderkombetare, perfshire edhe Keshillin, per shqetesimet e renda nderkombetare per Ligjin e Lustracionit.Raporterët e KE thane se qellimi i ardhjes ne Shqiperi ishte vetem ligji i lustracionit. Pas takimit qe paten paradite me Presidentin Topi, duke renditur një sërë arsyesh, raporterët bënë të ditur se për ligjin ne fjale do ti drejtohen Komisionit të Venecias. KOM. VENECIAS
Hëna
Hëna
Senior Member
Senior Member

Female
Number of posts : 179
Registration date : 2009-02-10
Points : 12
Reputation : 5

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics - Page 2 Empty Ex- Minister Charged Over Deadly Albania Blast

Post  Hëna Thu Feb 12, 2009 2:42 pm

Ex-Defense Minister Fatmir Mediu and several former high officials of Albania's Ministry of Defense were charged on Wednesday with abuse of power over the deadly blast at army depot outside Tirana last March.

Apart from Mediu, the indicted included the former Chief-Staff of the Let. Gen. Luan Hoxha, Gen Shpetim Spahiu, and Gen. Zija Bahja. Seven other high officials from the ministry of defense were also charged with abuse of power, while more indictments are expected in the coming days.

Mediu and the others who were charged officials deny any wrongdoing. If convicted they face up to seven years in prison.

The blast at an army depot in the village of Gerdec, only ten kilometers outside Tirana, killed 26 people, injured more than 300 and over 3000 left homeless. According to the emergency services, 400 houses were totally destroyed, 188 have been severely damaged, 200 sustained major damage and 1600 others were slightly damaged.

Albanian Prosecutor General Ina Rama has already filed murder charges against Mihal Delijorgji, the owner of the Alba-Demil company that managed the demolition work at the blast site, its administrator Dritan Minxholi, and Ylli Pinari, the former head of Albania’s arms export agency MEICO that was in charge of supervising the demolition work at the site.

The three face from 20 years to life in prison if found guilty.

Estimates published by the Albanian government say the explosion caused more than €15 million in damage to the surrounding area. The explosions began when workers were moving stocks of old Chinese and Soviet shells stored at the base, a central collection point for the arsenal amassed by the communist-era dictatorship of Enver Hoxha.

Albania has been trying for years to dismantle the obsolete arsenal, which was one of the conditions for the country’s successful entry into NATO.

(Reporting by Besar Likmeta)
Hëna
Hëna
Senior Member
Senior Member

Female
Number of posts : 179
Registration date : 2009-02-10
Points : 12
Reputation : 5

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics - Page 2 Empty World Bank Starts New Probe On Albania Project

Post  Hëna Thu Feb 12, 2009 2:59 pm

The World Bank's president, Robert Zoellick, has ordered a new investigation to find out who was responsible for attempts at a cover-up of a Bank misstep in 2006-07 that led to the demolition of a village in southern Albania.

An internal inspection panel report of the International Development Association, IDA, published by Balkan Insight on Jan 31, showed that a World Bank project on coastal zones management in southern Albania aided the demolishment of informal settlements in the village of Jale, in disregard to the Bank's policies of forced displacement and poverty reduction.

In a statement to FOX News on Wednesday, a World Bank spokesman quites Zoellick as saying in a Dec. 1 letter to the bank's board that he was "troubled by the problems uncovered in the panel's report" and would take "immediate steps ... to learn what exactly occurred and why."

The investigation by an inspection panel found that World Bank management failed to comply with its policies with respect to the design, appraisal and implementation of the project, harming the local people affected by it. The probe also found that WB assisted the demolition by pressuring local construction police to take action and by supplying them with equipment and aerial photos.

In addition to the project's failure to comply with World Bank policies, the investigators noted allegations of corruption and complaints that the demolition of the Jale settlements was part of a bigger scheme to develop the area as a tourist resort. While the panel does not evaluate these allegations, it concludes that the selective demolition carried out by construction police supports the intention to clear the area.

The investigative panel also accused World Bank management of misrepresenting facts during the probe and hampering the investigation by withholding access to data, while it notes the unusual lack of recollection of facts and crucial events by staff. Investigators say that several WB staff members both in headquarters and on the field were “coached” to provide unusually consistent but factually incorrect or misleading information.

In a statement for Balkan Insight on Jan. 30 the World Bank conceded “that mistakes were made in the project, and that ways to address the alleged grievances of those affected are under active consideration.”

“The World Bank is concerned about the errors that were made by management and staff in the context of the project. In accordance with our internal processes, the Bank is reviewing actions of its staff, and, if warranted, will take appropriate action," the statement said.

According to FOX News, Zoellick has sent a detailed "response" to the board fully accepting the Investigation Panel's harsh findings, which included evidence of the role of an Albania project coordinator, Jamarber Malltezi, in the demolition and expropriation of the villagers, as part of a "coastal cleanup" project.

Contacted by Balkan Insight Malltezi, also the son-in-law of Albanian Prime Minister Sali Berisha characterized the report of the inspection panel as biased and not factual, and said that in February
the World Bank would compare the report with another report filed by management in response to the allegations, before its board of directors reaches a decision.

Berisha has also denied any wrongdoing from his government meanwhile accusing the bank inspection panel of ties with the Albanian mafia.

“I express my contempt for the unscrupulous slander of the investigative panel in what they call an independent report, but which has been dictated by the Albanian land mafia,” said Berisha in a press conference on Sunday, adding that he had asked World Bank officials to probe the panel’s ties to organized crime.

The bank's board of directors is scheduled to meet in Washington on Feb. 17 to address the case.

(Reporting by Besar Likmeta)
Hëna
Hëna
Senior Member
Senior Member

Female
Number of posts : 179
Registration date : 2009-02-10
Points : 12
Reputation : 5

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics - Page 2 Empty Re: Scandals of Albanian Politics

Post  Hëna Sun Feb 15, 2009 1:14 pm

Hëna
Hëna
Senior Member
Senior Member

Female
Number of posts : 179
Registration date : 2009-02-10
Points : 12
Reputation : 5

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics - Page 2 Empty Re: Scandals of Albanian Politics

Post  Hëna Mon Feb 16, 2009 5:27 pmGjykata Kushtetuese pezulloi zbatimin e ligjit te dosjeve. Vendimi u mor sot pas shqyrtimit qe kjo Gjykatë u beri 3 ankimimeve ndaj ligjit te mazhorancës. Ndaj vendimit te sotem reagoi kryeministri Berisha qe nuk hezitoi te akuzonte anetaret e Kushtetueses si dhe PS.Në mbledhjen e sotme të grupit të Partisë Demokratike, kreu i kësaj partie, njëkohësisht edhe kreu i qeverisë shqiptare reagoi rreth vendimit duke e cilësuar atë si shumë të rëndë e të padrejtë, por që gjithsesi do meret parasysh nga qeveria.Hëna
Hëna
Senior Member
Senior Member

Female
Number of posts : 179
Registration date : 2009-02-10
Points : 12
Reputation : 5

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics - Page 2 Empty Re: Scandals of Albanian Politics

Post  Hëna Tue Feb 17, 2009 10:01 pmHëna
Hëna
Senior Member
Senior Member

Female
Number of posts : 179
Registration date : 2009-02-10
Points : 12
Reputation : 5

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics - Page 2 Empty World Bank: Albania Project Mistakes Appalling

Post  Hëna Wed Feb 18, 2009 12:48 pm

The World Bank Board of Executive Directors acknowledged in a meeting on Tuesday that a project meant to safeguard Albania’s coastal zones was used to selectively demolish parts of a village in southern Albania and leave many families homeless.

An inspection report by the International Development Association, IDA, published by Balkan Insight on January 31, revealed that a project on coastal zones management had contributed to the demolition of several informal settlements in the village, contravening the bank’s policies on forced displacement.

A Bank management report and action plan acknowledged serious errors in project preparation and supervision, along with errors in communication.

“From basic project management to interactions with the Board and the Inspection Panel, the Bank’s record with this project is appalling,” said World Bank Group President Robert B. Zoellick.

Zoellick has requested the Bank’s Acting General Counsel investigate matters, and has separately referred matters to the Bank’s Department of Institutional Integrity.

“We take very seriously the concerns raised by the Inspection Panel and we are moving promptly to strengthen oversight, improve procedures, and help the families who had their buildings demolished. The Bank cannot let this happen again.”

Under the Action Plan, a series of measures will be undertaken with support by the Bank, including a case-by-case legal review of the April 2007 demolitions in the project area, the appointment of an Independent Observer to monitor the legal review and report back to the Bank, and the payment of legal aid for the review of each of the claimants' cases.

Bank management will also supervise the completion of a social and vulnerability assessment, and the retroactive application of an assistance packages for those affected by the demolitions.

The investigation by the inspection panel found that World Bank management failed to comply with its policies with respect to the design, appraisal and implementation of the project, harming the local people affected by it. The probe also found that WB assisted the demolition by pressuring local construction police to take action and by supplying them with equipment and aerial photos.

In addition to the project's failure to comply with World Bank policies, the investigators noted allegations of corruption and complaints that the demolition of the Jale settlements was part of a bigger scheme to develop the area as a tourist resort. While the panel does not evaluate these allegations, it concludes that the selective demolition carried out by construction police supports the intention to clear the area.

The investigative panel also accused World Bank management of misrepresenting facts during the probe and hampering the investigation by withholding access to data, while it notes the unusual lack of recollection of facts and crucial events by staff. Investigators say that several WB staff members both in headquarters and on the field were “coached” to provide unusually consistent but factually incorrect or misleading information.


“While the Bank’s non-compliance with its policies in the present case is extremely troubling” said the chair of the Inspection Panel, Werner Kiene.

(Reporting by Besar Likmeta)
Hëna
Hëna
Senior Member
Senior Member

Female
Number of posts : 179
Registration date : 2009-02-10
Points : 12
Reputation : 5

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics - Page 2 Empty Re: Scandals of Albanian Politics

Post  Hëna Wed Feb 18, 2009 5:22 pmKoordinatori i projektit të Jalit, Jamarbër Malltezi,tha se qeveria dhe policia ndërtimore kanë qenë në përputhje me ligjin, ndërkohë që ka cilësuar si spekulime akuzat kudër tij, për udhëzime ndaj policisë ndërtimore për banesat. Version multimedial i ketij lajmi

Koordinatori i projektit të Jalit në Bankën Botërore, Jamarbër Malltezi ka mohuar cdo përgjegjesi për prishjen e banesave të banorëve lokale.
Në një intervistë për VOA, Malltezi ka deklaruar se në projektin e Bankës Botërore nuk përfshihet asnjë plan për prishjen e banesave dhe ka theksuar se nuk i ka dhënë asnjë udhëzim policisë ndërtimore.

Sipas Malltezit qeveria dhe policia ndërtimore kanë qenë në përputhje të plotë me ligjin, ndërkohë që ka cilësuar si spekulime cdo akuzë kudër tij për udhëzime ndaj policisë ndërtimore me qëllim prishjen e banesave.

Ndër të tjera, koordinatori i projektit të Jalës ka nënvizuar faktin se ka qënë qeveria ajo që ka hedhur poshtë planin dhe tashmë gjithçka mbetet ceshtje e brendshme e Bankës Botërore.
Hëna
Hëna
Senior Member
Senior Member

Female
Number of posts : 179
Registration date : 2009-02-10
Points : 12
Reputation : 5

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics - Page 2 Empty Re: Scandals of Albanian Politics

Post  Hëna Wed Feb 18, 2009 9:26 pmProkuroria e Përgjithshme deklaroi për televizionin “News24” se 13 ish funksionarët e lartë të Ministrisë së mbrojtjes të lidhur me hetimet për Gërdecin, janë thirrur sot në organin qëndror të akuzës ku secilit prej tyre i është komunikuar akuza përkatëse. Version multimedial i ketij lajmi

TIRANE- Prokuroria e Përgjithshme u ka komunikuar sot akuzën dhe 12 ish funksionarëve të tjerë të lartë të Ministrisë së mbrojtjes të lidhur me hetimet për tragjedinë e rëndë të Gërdecit.
Shkon kështu ne 24 numri i personave që u është komunikuar akuza për tragjedinë e 15 marsit, në krye të të cilëve është ish ministri i mbrojtjes Fatmir Mediu.
Burime nga Prokuroria e Përgjithshme deklaruan për televizionin “News24” se 13 ish funksionarët e lartë janë thirrur sot në organin qëndror të akuzës ku secilit prej tyre i është komunikuar dhe akuza përkatëse.
Kështu Prokuroria ka dhënë akuzën për falsifikim dokumentash, për drejtorin e uzinës mekanike të Gramshit, Fiqiret Mato dhe drejtorin e kombinatit mekanik në Polican, Lavdi Shato.
Akuza për shpërdorim detyre u është komunikuar tre ish anëtarëve të komisionit të cmimit të fishekëve, Rezart Teshana, Besin Dauti dhe Agim Babameto.
Për shpërdorim detyre janë akuzuar edhe katër anëtarët e komisionit të kategorizimit të municioneve, Gëzim Oshafi, Denis Hajdari, Jorgo Mino dhe Fatbardh Kuci. Gjithashtu e njëjta akuzë është komunikuar dhe për katër anëtarë të komisionit të kategorizimit të municioneve, Zenun Cero, Hysni Cocka, Hilmi Lacaj dhe Fahri Toska.

Pak ditë më parë, Prokuroria e përgjithshme komunikoi akuzën e shpërdorimit të detyrës edhe për ish ministrin Fatmir Mediu dhe ish drejtues të lartë të shtabit të përgjithshem dhe Ministrisë së mbrojtjes, mes të cilëve, ish shefin e shtabit Luan Hoxhën, ish zv shefin e shtabit Shpëtim Spahiun si dhe ish zyrtarë të tjerë të lartë.

Tragjedia e rëndë e Gërdecit, në 15 marsin e një viti më parë shkaktoi vdekjen e 26 personave, plagosjen e mbi 300 të tjerëve dhe shkatërrimin e mijëra biznesve edhe shtëpive.

Prokuroria është në përfundim të hetimeve për ngjarjen e rëndë ku tashmë të akuzuar janë ish drejtues të lartë të qeverisë dhe Ministrisë së mbrojtjes.
Hëna
Hëna
Senior Member
Senior Member

Female
Number of posts : 179
Registration date : 2009-02-10
Points : 12
Reputation : 5

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics - Page 2 Empty Re: Scandals of Albanian Politics

Post  Hëna Thu Feb 19, 2009 4:28 pm

Ish-Presidenti Alfred Moisiu thyen heshtjen dhe deklarohet për shumë tema të nxehta në vend. Moisiu drejtoi gishtin drejt kryeministrit Berisha, duke e konsideruar atë si një prej përgjegjësve të Gërdecit. Ligjin e dosjeve e konsideroi tutele për drejtësinë.

TIRANE-Ish-Presidenti konsensual Alfred Moisiu ka deklaruar se kryeministri Berisha është një prej përgjegjësve kryesorë të tragjedisë së rëndë të Gërdecit. Në një intervistë dhene sot për TV News24, Moisiu konsideroi se hetimet për tragjedinë janë ende tek bishtat, ndërsa janë humbur gjurmët e përgjegjësve të vërtetë. Moisiu u deklarua dhe për zgjedhjet e Qershorit, duke vlerësuar si të domsodoshëm rotacionin politik. Në intervistë Moisiu theu heshtjen edhe për ligjin e dosjeve.

I pyetur per tragjedinë e Gërdecit ku humbën jetën 26 persona dhe u plagosën mbi 300 të tjerë, Moisiu fajësoi kreun aktual të qeverisë si një prej përgjegjësve ndërsa lidhur me hetimet tha se këto të fundit nuk prekën aspak kokat e përgjegjësve të tragjedisë.
"Gerdeci ka qënë krim i lartë shtetëror dhe aspak nuk ka të bëjë me ushtrinë. Faji që duan t’ja hedhin ushtrisë është për të futur në valle sa më shumë njerëz për shpërndarë përgjegjësinë që të ulet përgjegjësia ligjore. Kalimi i demontimit të municioneve nga udhëzimet ushtarake në duart e privatëve bëhet për qëllime të qarta të përfitimit ekonomik të personave që ishin në krye të ushtrisë dhe të qeverisë. Ky është një turp për politikën shqiptare. Kryeministri ka përgjegjësinë e tij, kjo nuk diskutohet. Prokuroria duhet inkurajuar dhe mbështetur, por duhet përgjgijet ai që duhet të përgjigjet, jo bishtat por duhet të përgjigjet koka dhe ne deri tani jemi marrë me bishtat.

Duke i meshuar faktit se po shperndahet pergjegjesia rreth Gerdecit, Ish-Presidenti tha se Porkuroria nuk duhet fajesuar por inkurajuar. Ai theksoi se puna e prokurorisë është thelbësore pasi vetëm kështu do të ngjallet besimi të drejtësia. Sipas tij faji i ushtrisë ishte se nuk ngriti zërin për rrezikun, dhe se uniformat bëhen gjithmonë viktima të politikës.

Në këto prag zgjedhje parlamentare, Moisiu shpreh qëndrimin e tij. Ish Presidenti i vendit nenkuptoi qe fituese duhet te jete opozita. Ai tha për News24 se në këtë 28 Qershor duhet të ndodhë rotacion normal politik, përndryshe rrezikohet të kthehet sërish ’97-ta” theksoi ai.
”Shpresoj që pavarësisht nga mendimi dhe nevoja për të bërë akrobacira në zgjedhje, duke marrë shkas nga zgjedhjet e 2005-es, ku rrotacioni u bë në mënyrë paqësore. Ashtu sic kanë vlerësuar edhe analistët, duhen dy rrotacione paqësore, për të patur një shtet të pjekur. Nëqoftëse ne do dështojmë në këtë kjo do të jetë një ‘97-të e dytë. ”.

Tema e nxehtë e politikës rreth ligjit të dosjeve të diktaturës ka thyer edhe heshtjen e ish-presidentit. Sipas Moisiut, qëllimi i vetëm i ligjit është të “tulasë” drejtësinë.

Ndërkaq ish-presidenti konsensual shprehet optimist për anëtarësimin e Shqipërisë në NATO duke theksuar se kjo është meritë e shqiptarëve dhe ushtrisë që u vlerësua për reformat e arritura.
Hëna
Hëna
Senior Member
Senior Member

Female
Number of posts : 179
Registration date : 2009-02-10
Points : 12
Reputation : 5

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics - Page 2 Empty Re: Scandals of Albanian Politics

Post  Hëna Thu Feb 19, 2009 4:40 pm

Hëna
Hëna
Senior Member
Senior Member

Female
Number of posts : 179
Registration date : 2009-02-10
Points : 12
Reputation : 5

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics - Page 2 Empty Re: Scandals of Albanian Politics

Post  Hëna Fri Feb 20, 2009 3:31 pmKryetari i Panelit te Inspektimit te Bankes Boterore, Werner Kiene ne nje interviste per BBC-ne, deklaroi se nuk ka patur nje marreveshje zyrtare me qeverine shqiptare per prishjen e ndertimeve ne Jale.

Ai thote se gabimi i bankes ishte pikerisht se nuk kishte raportuar per mungesen e kesaj kornize ligjore. Kiene tha se burimet e bankes u perdoren per prishjen e ndertimeve dhe kjo bie ndesh me politikat saj per raste te tilla. “Ne nuk mundemi as te hetojme qeverine shqiptare dhe as te pohojme ose te mohojme akuzat per korrupsion”, eshte shprehur Kiene.
Me poshte vijon intervista e plote e Kiene e dhene per BBC-ne:


- A mund te na shpjegoni me qarte se cfare jane keto gabime te bankes qe ju flisni ne raportin tuaj?

Kiene: Keto ishin gabime ne futjen e detajeve te projektit ne nje kornize te qarte, me fjale te tjera, qe te gjithe ta kuptojne se cilat ishin detyrimet e Bankes Boterore dhe cfare mund te jete dakorduar nga qeveria per te siguruar perparim te kenaqshem ose inicim te projektit. Ne kete rast te vecante ishte nje shqetesim se kur te jete bere planifikimi i tokes qe duhej kryer pergjate bregdetit jugor, do te mund te kishte edhe disa shembje te bera nga qeveria. Banka ka politika shume te posacme per te udhezuar keto lloj te te ashtuquajturave zhvendosje te pavullnetshme, ose me fjale te tjera kur njerezit duhet te largohen nga toka, ose ta japin ate ose pronen me qellim te krijimit te hapesires per nevojat e infrastruktures publike ose per qellime te tjera. Fillimisht kishte nje takim te bordit ne te cilin u prezantuan faktet rreth ketij projekti dhe bordi u informua per marreveshjen e qarte se si te merret me keto gjera. Kjo nuk korrespondonte me statusin aktual te nje marreveshje te tille. Kishte marreveshje gojore por nuk kishte asgje te shkruar.
Dhe zyrtaret e Bankes deshtuan qe te njoftojne Bordin per paqartesine e kesaj marreveshje. Ajo nuk ishte e shkruar dhe asnjehere nuk u be ne forme te shkruar. Ky problem nuk u manaxhua sic duhej dhe ai do te duhej te rishikohej me vone dhe ky rishikim do te tregonte se nuk kishte nje marreveshje te shkruar se si te zgjidhej problemi. Kjo pastaj duhej te kthehej tek Bordi por, meqe kishte zvarritje te projektit duket sikur e gjithe ideja ne nje fare menyre u harrua dhe u hoqen nga syte e atyre qe normalisht do te duhej ta mbikeqyrnin ate.


- E di se qeveria shqiptare i kerkoi Bankes Boterore kete projekt te vecante. A i mbetet faji vetem Bankes Boterore apo edhe qeveria shqiptare do te duhej te kishte percjelle me kujdes kete projekt?

Kiene: Me lejoni qe ta beje te qarte se cili eshte roli i panelit te inspektimit. Ky panel eshte nje mekanizem qe raporton drejtperdrejte tek Bordi dhe jo tek manaxhmenti ose te presidenti i Bankes, pra vetem tek bordi, per te hetuar nese Banka Boterore ka ndjekur politikat dhe procedurat e veta. Sipas definimit, ne nuk hetojme huamarresin, ne kete rast qeverine e Shqiperise ose ndonje institucion tjeter. Pra thjeshte ne shikojme nese Banka ka ndjekur politikat dhe procedurat e veta. Mund t'ju siguroj se Banka ka politika shume te sqaruara dhe ne syte e shume njerezve, e ketu pajtohem edhe une, politika dhe procedura shume te mira. Normalisht do te merrej si e qene se nese politikat dhe procedurat jane ndjekur projekti do te zbatohej pa probleme dhe nuk do te krijonte keso lloj problemesh te dores se dyte qe do te paraqiteshin. Ne kete kontekst e gjithe qasja jone perqendrohet ne Banke. Ne nuk jemi ne gjendje te themi, permes hetimeve tona, se kush tjeter mund te ishte perfshire. Per ne ishte me rendesi te tregojme per keto gabime te fillimit dhe faktin qe gabimet, se cdo gje nuk ishte ne rregull, nuk u permiresuan. Pastaj kur keto shembje u bene Banka deshtoi qe te informoje Bordin e saj per seriozitetin e nje situate qe nuk duhej te ndodhte brenda nje projekti te financuar nga Banka.


- E kuptoj se ju po thoni se po hetoni vete Banken Boterore. Por, qeveria shqiptare ka emeruar nje koordinator te saj per projektet e Bankes Boterore.
Por a ka nje hetim qe po zhvillohet per te?

Kiene: Ne nuk e kemi hetuar zotin Malltezi. Na eshte dashur te vendosim dhe e kemi bere kete, se Njesia e Projektit ose njesia per zbatimin e te Projektit i ka informuar autoritetet ne sistemin shqiptar se po behen punime pergjate bregdetit jugor ne kete rajon te posacem te Jales dhe se kjo u identifikua permes fotografive satelitore dhe proceseve te financuara nga Banka. Ceshtja me te cilen na u desh te merreshim ishte se kur burimet e fondit te Bankes u shfrytezuan,duhej te zbatoheshin paketat e posacme te politikave te Bankes, politika te zhvendosjes se pavullnetshme, kur njerezit te detyroheshin te largoheshin nga shtepite e tyre dhe tokat e tyre. Kjo ndodh normalisht. Krejt ajo qe ne nxorrem nga hetimet tona ishte qe i gjithe ky Projekt i Pastrimit te Zones Bregdetare po krijonte resurset qe financoheshin nga Banka dhe se keto resurse kishin funksione te nxitjes qe keto shembje te nxirren jashte historise se Shqiperise, dicka qe qeveria ka aplikuar me vite te tera, dhe qeveria e Shqiperise ka rregulla per te ndjekur.
Ne projekte te ketij lloji, huamarresi ne Afrike, ne Evrope apo kudo qofte, pajtohet te ndjeke rregullat e Bankes Boterore.Prandaj, raporti yne, nese e lexoni vendos kete nderlidhje se ishte nje vendim nga njesia e zbatimit te projektit dhe kreut te kesaj njesie, per te transferuar keto informata tek njesite e tjera te qeverise qe implikon Banken ne kete aksion te vecante.


- Doni te thoni se ky eshte faji i njesise?


Kiene: Duhet te kishte patur nje qendrim te qarte se burimet e Bankes nuk mund te perdoren per te nisur shembje pa u kuptuar qarte se heqja e pronesise se tokes dhe shtepive duhet bere ne baze te politikave te Bankes. Pra ne mendojme se projekti nuk ishte aq i kujdesshem ne lidhje me perdorimin e burimeve, por deri ketu mund te shkoje hetimi yne.- Si ka mundesi qe Banka Boterore te beje gabime kaq te medha sic i quani ju ne raport?


Kiene: Pati nje pergjigje me te vertete serioze te cilen mund ta keni pare ose do ta shihni ne faqen tone te internetit brenda 24 oresh ku theksohet se shume shume gjera u bene gabim; pati edhe nje takim po aq serioz te marten te Bordit ku presidenti i Bankes Boterore dhe stafi i tij me i larte thane se ishte e tmerrshme qe kishin ndodhur gjera te tilla . Mund ta permbledhesh thjesht si prishje totale e komunikimit brenda hierarkive te perfshira ne te. Kishte njerez qe mendonin se kishin marreveshje, dhe keto jane gjera shume serioze kur ke marreveshje me nje qeveri sovrane duhet te sigurohesh qe e ke kete marreveshje. Pastaj kishte nje qendrim ku nuk pranohej se ekzistonte nje problem, une e quaj "qendrim i i te pagabueshmit" , njerezit nuk donin t'i tregonin shefave te tyre se tyre "kemi nje problem dhe na duhet ta zgjidhim". Pra Banka merr pergjegjesi te plote per keto probleme, kjo nuk u manaxhua ne menyre korrekte dhe tani sigurisht po behet hetim per te pare se kush shtyu ke!


- Ne shtyp ka patur akuza dhe permendet fjala korrupsion? Gjetet ju kete?


Kiene: Me lejo te shpjegoj se pse ne morrem hapin e pazakonte dhe raportuam ne lidhje me akuzat per korrupsion ne Shqiperi edhe pa patur nje mandat per t'i hetuar keto. Pas shembjeve, pati nje mision te ashtuquajtur faktmbledhes me staf te Bankes qe shkoi ne Shqiperi dhe i takon nje misioni te tille qe t'i raportoje shefave te vet se cfare ndodhi. Asnje nga keto probleme qe papritur i dolen Bankes Boterore, qe satelitet e saj u perdoren per te percaktuar ku do te ndodhnin shembjet, nuk ishin pjese e raportit. Ndersa ne Shqiperi ne ate kohe kur ndodhen keto shembje, dhe e raportojme kete fakt ne raportin tone, pati shume diskutime ne parlament, ne gazeta, pati akuza per korrupsion. Normalisht kjo nxit nje proces ne Banke per te qene teper e kujdesshme. Asnje nga keto nuk u njoftua, nuk u ndermor asnje veprim qe t'i pergjigjej kesaj. Per sa i perket Panelit te Inspektimit, sapo morem ankesen nga Shqiperia, ne morem nje raport nga manaxhmenti i cili i referohej shume misionit faktmbledhes, perseri pa permendur diskutimet serioze politike, akuzat per korrupsion, pra nje mungese pergjegjshmerie nga stafi i Bankes. Per kete ne raportojme dhe keto dy faqe nuk kishin qellim tjeter. Tani ne e dime se informacioni qe ne nxorrem nga burime te ndryshme ne ate kohe, po perdoret tani ne Shqiperi politikisht nga parti te ndryshme. Me duhet te theksoj se ne kemi nje mandat te qarte per te hetuar Banken dhe jo huamarresin dhe ne nuk beme hetim per te.
Ne nuk gjykojme dhe nuk mund te gjykojme per korrupsionin ne Shqiperi, dhe nuk e konfirmojme as nuk e mohojme ate.
Eshte nje situate shume e pazakonte sepse qeveria nuk ka nenshkruar asgje. Tani Banka dhe qeveria po mundohen te gjejne nje menyre per te perdorur fonde te Bankes Boterore per te ndihmuar ne zgjidhjen e ceshtjeve, por eshte shume e komplikuar.
Normalisht ne situate te tille do te duhej te kishte nje merreveshje ligjore mes nje vendi sovran Shqiperise dhe Bankes Boterore e cila do te percaktonte se si do te zbatohej ky projekt. Ne kete rast te vecante si te manaxhohet situata ku qeveria ka nje proces te vetin per t'u marre me vendbanimet e paligjshme qe nuk kane marre leje, kjo normalisht percaktohet ne nje dokument ligjor, asgje nuk u percaktua sepse qeveria nuk ra dakort te zbatonte politiken e Bankes.

- Si eshte e mundur qe Banka Boterore e vazhdoi kete projekt atehere?


Kiene: Kjo eshte tani ne te ashtuquajtur plan veprimi-- Banka propozon per te mos e vazhduar ate element kritik, pra planifikimin i cili perseri qe mund te coje ne raste kur qeveria mund te mendoje se duhet te nderhyje per prishjen ne nje zone ku ka plane per projekte te Bankes Boterore. Pra ekzison plani per ta eklipsuar, per ta hequr kete nga projekti i cili ka komponente shtese p.sh ekziston plani i Porto Romano i cili ka pesuar degradim nga ana e ambjentit dhe nje pjese e projektit eshte te permiresohet situata e ambjentit aty- pra ka dy apo tre komponente shtese te cilat mund te vazhdojne pasi nuk jane prekur nga ky konfuzion ne lidhje me ate se si te izolohen nga keto shembje te dhimbshme.


- A do te thote kjo se projekti ne Jale do te ndalet?


Kiene: Persa i perket planifikimit, ai pothuajse ka mbaruar. Pati foto satelitore qe tregonin se cilat pjese duheshin perdorur per cfare qe pastaj solli debate politike dhe spekulime per ndonje veprim te padrejte. Banka nuk mund ta vazhdoje kete pjese te projektit, por eshte me se e gatshme te vazhdoje me gjera te tjera, por kjo eshte pjese e planit te veprimit.
Hëna
Hëna
Senior Member
Senior Member

Female
Number of posts : 179
Registration date : 2009-02-10
Points : 12
Reputation : 5

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics - Page 2 Empty Pinari-Delijorgji, "loja" me fishekët

Post  Hëna Fri Feb 20, 2009 7:55 pm

Falsifikimi nga komandantët e reparteve ushtarake dhe "trafikimi" drejt Afganistanit

Municionet që demontoheshin në fabrikën e Gërdecit nuk ishin vetëm stoqe, por edhe municione në gjendje shumë të mirë. Repartet ushtarake
kanë falsifikuar mbishkrimet e arkave të fishekëve, duke i paraqitur në Gërdec si municione të vjetra dhe jo municione në gjendje të mirë. Pasi "shiteshin" nga repartet ushtarake, ato përfundonin nën administrimin e shoqërisë "Sac-Albademil" dhe më pas vendosej nëse do të demontoheshin apo do të ricikloheshin. Për shitjen e municioneve, Prokuroria e Përgjithshme deklaron se ka një hetim paralel dhe do të presë
përgjigjet e disa letër-porosive në disa shtete. Ndërsa në lidhje me demontimin e municioneve "të mira", prokuroria ka ngritur akuzë për disa komandantë të reparteve ushtarake që kanë falsifikuar mbishkrimet e arkave të municioneve. Nga të dhënat e prokurorisë rezulton se municionet (fishekët) bliheshin me një çmim të lirë, rreth 0.2 lekë, prej MEICO-s. Kompania e shit-blerjeve të municioneve kishte kontraktuar shoqërinë "Sac-Albademil" për demontimin e municioneve. Pasi çaktivizoheshin, nxirrej tunxhi nga predha, që kishte përbërje plumbi. Të gjitha pjesët shiteshin "me kile", duke "pasuruar" kompaninë e Mihal Delijorgjit, i arrestuar pas tragjedisë së Gërdecit. Municionet Prokuroria e Përgjithshme deklaron se nga verifikimet paraprake ka rezultuar që municioni i cili dërgohej në fabrikën e demontimit në fshatin Gërdec, në periferi të Tiranës, merrej nga disa reparte ushtarake në Shqipëri. Kryesisht armatimi vinte në fabrikë nga repartet ushtarake në Durrës, Vlorë dhe Berat. Por nga hyrje-daljet e municioneve ka rezultuar se është marrë armatim nga e gjithë Shqipëria. Sipas ligjit për demontimin e municioneve të hartuar nga Ministria e Mbrojtjes, para tragjedisë së Gërdecit, kompania "Sac-Albademil" duhet të demontonte municionet e vjetra që kishte
ushtria shqiptare, të cilat përbënin rrezik për popullsinë. Por, në fakt, një gjë e tillë nuk ka ndodhur. Hetuesit kanë të dhëna se disa nga komandantët e ushtrisë "urdhëronin" ushtarët që të falsifikonin arkat me municion. Më pas këto municione dërgoheshin në fabrikë dhe zyrtarisht ka të dhëna se ato demontoheshin. Por fakte të tjera kanë rezultuar se armatimi nuk demontohej, por riciklohej dhe "trafikohej" drejt Afganistanit. Gjithsesi, faktet e prokurorisë shqiptare flasin për një vepër penale të ushtarakëve që kanë kryer këto procedura dhe ata do të merren të pandehur. Ndaj tyre do të rëndojnë dy akuza: falsifikim dhe shpërdorim detyre, sipas Kodit Penal Ushtarak.

Moisiu: Gërdeci? Hetimi ende te bishtat e fajtorëve[/b]

Ish-presidenti akuzon Kryeministrin Berisha për tragjedinë që mori jetët e 26 personave Alfred Moisiu akuzoi dje publikisht
Kryeministrin Sali Berisha si përgjegjës për tragjedinë e Gërdecit, ku gjetën vdekjen 26 persona dhe u plagosën mbi 300 të tjerë. Në një prononcim për median, ish-kreu i shtetit vlerësoi se hetimet e organit të akuzës për tragjedinë janë ende te bishtat, ndërsa
janë humbur gjurmët e përgjegjësve të vërtetë. "Gërdeci ka qenë krim i lartë shtetëror dhe aspak nuk ka të bëjë me ushtrinë. Faji që duan t‘ia hedhin ushtrisë është për të futur në valle sa më shumë njerëz që të shpërndahet përgjegjësia", theksoi Moisiu. Ai sqaroi se kalimi i demontimit të municioneve nga udhëzimet ushtarake në duart e privatëve bëhet për qëllime të qarta të përfitimit ekonomik të personave që ishin në krye
të ushtrisë dhe të qeverisë. Moisiu nuk hezitoi ta cilësonte këtë si një turp për politikën shqiptare. "Kryeministri ka përgjegjësinë e tij, kjo nuk diskutohet. Prokuroria duhet inkurajuar dhe mbështetur, por duhet të flasin krerët përgjegjës, nënvizoi Moisiu. Ai shtoi se prokuroria nuk duhet fajësuar, por inkurajuar, pasi puna e saj është thelbësore dhe vetëm kështu do të ngjallet besimi te drejtësia. Sakaq, Moisiu nuk harron të shprehë shqetësimin se faji i ushtrisë në atë çka ndodhi ishte "se nuk ngriti zërin për rrezikun, dhe se uniformat bëhen gjithmonë viktima të politikës". I pyetur për procesin e ardhshëm zgjedhor, ai konstatoi se "pavarësisht nga mendimi dhe nevoja për të bërë akrobacira në zgjedhje, duke marrë shkas nga zgjedhjet e 2005-ës, ku rrotacioni u bë në formë paqësore. Ashtu siç kanë vlerësuar edhe analistët, duhen dy rrotacione
paqësore për të pasur një shtet të pjekur. Në qoftë se ne do dështojmë në këtë, kjo do të jetë një ‘97-të e dytë", paralajmëroi Moisiu. Sa i takon argumentit të ligjit të lustracionit, Moisiu insistoi se qëllimi i vetëm i kësaj nisme është të "tulasë" drejtësinë. D.M. Fabrikat Krahas fabrikës së Gërdecit, prokuroria ka zbuluar se Mihal Delijorgji është "ndihmuar" nga disa uzina të demontimit të municioneve, ajo e Gramshit dhe Poliçanit.
Në këto uzina kompania "Albademil" dërgonte predha të artilerisë së rëndë për demontim. Në fund të procesit, "Albademil" përfitonte tunxhin dhe pjesët e plumbit që kishin predhat. Ndërsa ushtria përfitonte një pjesë shumë të vogël, duke mbetur "duar bosh" për shkak të neglizhencës së drejtuesve. Dy ditë më parë organi i akuzës deklaroi se firma private e drejtuar nga Delijorgji, nën ryshfetin e majmë, ka demontuar disa armatime në këto fabrika, duke "paguar" një shumë të vogël. Por mësohet se drejtorët e këtyre uzinave mund të kenë marrë "urdhër" për lejimin e aktivitetit nga "Albademil". Gjithsesi, faktet dhe provat e mbledhura nga organi i akuzës do të verifikohen në gjyqin që do të zhvillohet në
Gjykatën e Lartë.
Hëna
Hëna
Senior Member
Senior Member

Female
Number of posts : 179
Registration date : 2009-02-10
Points : 12
Reputation : 5

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics - Page 2 Empty Re: Scandals of Albanian Politics

Post  Hëna Fri Feb 20, 2009 9:17 pm

World Bank and Albanian government officials give conflicting statements on who ordered the demolishing of buildings in an Albanian village that left many families homeless.

The World Bank Board of Executive Directors acknowledged in a meeting on Tuesday that a project meant to safeguard Albania’s coastal zones was used to selectively demolish parts of the village of Jale.


An inspection report by the International Development Association, IDA, published by Balkan Insight on January 31, revealed that a project on coastal zones management had contributed to the demolition of several informal settlements in the village, contravening the bank’s policies on forced displacement.

[color:8c04="Red"]In a press conference on Thursday Albanian Minister of Finance Ridvan Bode, said that the Albanian government had done nothing wrong and the mistakes were with the project designed by the Bank.

“It has been a request of the bank to demolish the informal buildings in the village,” said Bode.
</font>

However, in an interview for the BBC, the head of the World Bank Inspection Panel Werner Kiene said that there was no agreement between the Bank and the Albanian government over the demolishment of building in the village and elsewhere.

[color:8c04="red"]Albanian Prime Minister Sali Berisha has accused the inspection panel of being corrupt and tied to an unnamed Albanian construction mafia.

“The inspection panel has been corrupted on its Albanian side… they put some money in its pockets,” said Berisha in a press conference on Wednesday.

“The inspection panel was in collusion with the construction mafia,” he added, asking the bank to investigate the panel.
</font>

Contacted by Balkan Insight the World Bank did not comment on Berisha's allegations.

A Bank management report and action plan acknowledged serious errors in project preparation and supervision, along with errors in communication.

“From basic project management to interactions with the Board and the Inspection Panel, the Bank’s record with this project is appalling,” said World Bank Group President Robert B. Zoellick.

Zoellick has requested the Bank’s Acting General Counsel investigate matters, and has separately referred matters to the Bank’s Department of Institutional Integrity.

“We take very seriously the concerns raised by the Inspection Panel and we are moving promptly to strengthen oversight, improve procedures, and help the families who had their buildings demolished. The Bank cannot let this happen again.”

Under the Action Plan, a series of measures will be undertaken with support by the Bank, including a case-by-case legal review of the April 2007 demolitions in the project area, the appointment of an Independent Observer to monitor the legal review and report back to the Bank, and the payment of legal aid for the review of each of the claimants' cases.

Bank management will also supervise the completion of a social and vulnerability assessment, and the retroactive application of an assistance packages for those affected by the demolitions.

The investigation by the inspection panel found that World Bank management failed to comply with its policies with respect to the design, appraisal and implementation of the project, harming the local people affected by it. The probe also found that WB assisted the demolition by pressuring local construction police to take action and by supplying them with equipment and aerial photos.

In addition to the project's failure to comply with World Bank policies, the investigators noted allegations of corruption and complaints that the demolition of the Jale settlements was part of a bigger scheme to develop the area as a tourist resort. While the panel does not evaluate these allegations, it concludes that the selective demolition carried out by construction police supports the intention to clear the area.

The investigative panel also accused World Bank management of misrepresenting facts during the probe and hampering the investigation by withholding access to data, while it notes the unusual lack of recollection of facts and crucial events by staff. Investigators say that several WB staff members both in headquarters and on the field were “coached” to provide unusually consistent but factually incorrect or misleading information.

(Reporting by Besar Likmeta)
Hëna
Hëna
Senior Member
Senior Member

Female
Number of posts : 179
Registration date : 2009-02-10
Points : 12
Reputation : 5

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics - Page 2 Empty Re: Scandals of Albanian Politics

Post  Hëna Sat Feb 21, 2009 6:49 pmKryetari i Unionit te Gjyqtareve, Artur Kalaja, e cileson te drejte vendimin e gjykates per te pezulluar Ligjin e Lustracionit, i cili sipas tij duhet te zbatohej shume kohe me pare.

“Gjykata Kushtetuese e pezulloi me te drejte. Vende te tjera e kane realizuar nepermjet nje kompromisi politik. Per mua eshte vone te kalojme kete ligj, ndoshta tani duhet nje forme tjeter per ta realizuar”, u shpreh Kalaja.

Ne kete takim gjyqtaret jane shprehur se sistemi gjyqesor eshte cilesuar si i korruptuar, por korrupsioni duhet te identifikohet.

“Nje nder shkaqet e sistemit te korruptuar jane edhe pagat e uleta. Nje jurist ne nje kompani fare te rendomte apo banke, fiton me shume se sa nje gjyqtar”, u shpreh kryetari i Gjykates se Durresit, Ervin Metalla.

Per te shmangur korrupsinion ne radhet e drejtesise, shteti duhet te rrise pagat dhe te krijoje mundesi kreditimi per ta.
Hëna
Hëna
Senior Member
Senior Member

Female
Number of posts : 179
Registration date : 2009-02-10
Points : 12
Reputation : 5

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics - Page 2 Empty ‘Dosjet’, Rehn përshëndet vendimin e Kushtetueses

Post  Hëna Mon Feb 23, 2009 2:01 pm

Ka reaguar për ligjin e Lustracionit konisioneri i Zgjerimit të KE-së Oli Rehn, i cili ka përshëndetur vendimin e Kushtetueses për pezullimin e zbatimit të këtij ligji. Deklarata e komisionarit Rehn ka ardhur pas takimit me ministrin tonë të Jashtëm Lulzim Basha. Gjithashtu Rehn ka folur edhe për zgjedhjet e ardhshme elektorale në Shqipëri, duke i quajtur ato si rol kyç për integrimin në BE.

BRUKSEL- Pas takimit me Ministrin e jashtëm , Lulëzim Basha në Bruksel, komisionari i zgjerimit të Këshillit të Evropës, Olli Rehn ka deklaruar se ka mirëpritur vendimin e Gjykatës Kushtetuese për pezullimin e ligjit të lustracionit.
Përmes një konference për shtyp zëdhenësja e komisonierit Rehn, Kristina Nagy tha se përfaqësuesi i lartë i BE shprehu qëndrimin e Bashkimit Europian për ligjin e lustracionit ndërsa ka përshëndetur vendimin e gjykatës kushtetuese.
Sipas saj Këshilli i evropës mirëpret venimin e Kushtetueses për lënien pezull të ligjit të dosjeve dhe kërkesën për ndihmë drejtuar komisionit të Venecias.
Sipas zëdhënëses së Rehn, përgatitja dhe mbajtja e zgjedhjeve sipas standareteve ndërkomëbtare është kushti krysor për progresin e mëtejshëm të Shqipërisë në rrugën e saj drejt unionit europian.

"Respektimi i standardeve ndërkombatare, për zgjedhje të lira dhe demokratike do të luajë një rol vendimtar në rrugën e Shqipërisë drejt Bashkimit Evropian”- ka theksuar Rehn gjatë takimit me ministrin Basha.
Hëna
Hëna
Senior Member
Senior Member

Female
Number of posts : 179
Registration date : 2009-02-10
Points : 12
Reputation : 5

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics - Page 2 Empty "Gerdeci" protestojne familjaret e viktimave

Post  Hëna Mon Feb 23, 2009 3:07 pmFamiljaret e 26 viktimave te Gerdecit kane protestuar para gjykates se Tiranes, menjehere sapo procesi gjyqesor me objekt demshperblimin u shty per shkak te mungeses se pales se prokurorise.

Ne nje nga kerkesat e padise civile kerkohet qe pervec demshperblimit te vihet ne dispozicion dosja hetimore per tragjedine.

Por organi i akuzes nuk i ka perfunduar ende hetimet si dhe nuk e ka cuar dosjen ne gjykate, cka ka sjelle edhe refuzimin e kesaj kerkese, por edhe mungesen e prokurorise ne salle.

Banoret paralajmeruan se ne rast se organi i akuzes do te mungoje edhe ne seancen e ardhshme, atehere ate do te detyrohen ne protestojne para Prokurorise se Pergjithshme, pasi atehere sipas tyre ky proces po pengohet qellimisht.
Hëna
Hëna
Senior Member
Senior Member

Female
Number of posts : 179
Registration date : 2009-02-10
Points : 12
Reputation : 5

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics - Page 2 Empty Re: Scandals of Albanian Politics

Post  AuLoNa Mon Feb 23, 2009 6:21 pmNjë projekt i qeverisë për
licencimin ka shkaktuar debate të forta në Kuvend. Sipas opozitës është
e papranueshme që qeveria lë sërish në dorë të kompanive private
procesin e demontimit të armëve dhe prodhimit të tyre, duke pasur
parasysh se një veprim i ngjashëm shkaktoi tragjedinë e Gërdecit. Scandals of Albanian Politics - Page 2 Video_link


TIRANE- Qeveria do të
lërë sërish në dorë të kompanive private procesin e demontimit të
municioneve dhe për fabrikat e prodhimit të tyre. Një projekt i sjellë
nga Ministria e Energjetikës për dhënien e licencave ka përfshirë në
debate maxhorancën dhe opozitën e cila kërkoi me ngulm që nisur nga ajo
çka ndodhi afërisht një vit më parë në Gërdec ky proces ishte vetëm
ekskluzivitet i Ministrisë së Mbrojtjes.
Por për ministrin e Ekonomisë Genc Ruli, përzgjedhja e kompanive që do
të pajisen me licencë është bërë në bazë të standardeve ndërkombëtare.
Si pasojë e shpërthimit në zonën e demontimit të armëve në Gërdec e
drejtë ekskluzive kjo e kompanisë private shqiptare “Albademil”, mbetën
të vrarë 26 shtetas dhe u shkaktuan dëme të mëdha materiale. I njëjti
projektligj që mori vetëm votat e shumicës parashikonte dhe importin e
mbetjeve urbane me objekt riciklimin e tyre, për të cilin opozita
kërkoi të mos votohej, për shkak se një vendim qeverie disa vite më
parë e kishte ndaluar këtë lojj importi.
Shumica votoi me kartonat e saj pavarësisht thirrjeve të herë pas
hershme të opozitës edhe dy marrëveshjet koncensionare, atë për
kultivimin e ullirit, si dhe atë për transferimin e projektit mbi lumin
Devoll.

And the ignorance continues.... Rolling Eyes
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics - Page 2 Empty Re: Scandals of Albanian Politics

Post  Hëna Tue Feb 24, 2009 3:19 pm

Cështja “Marubi” sot ka degjeneruar në shoqërimin në polici të 5 personave, mes tyre Rektori i Akademisë “Marubi”, Kujtim Cashku dhe djalit të tij. Sipas vendimit të qeverise, Akademia duhet të lironte ambientet te shtunën. Avokati i popullit e ka cilësuar situatën e krijuar ,një fatkeqësi në një tempull të kulturës shqiptare. “Dhuna ndaj Cashkut do të ndiqet deri në fund”-ka deklaruar Dobjani, për News24. PROTESTA SOT DOBJANI

TIRANE- Avokati i popullit e ka cilësuar si dhunë shtetërore, ndërhyrjen e forcave të policisë në ambientet e Ish Kinostudios për të larguar prej aty, Akademinë e filmit “Marubi”.
“I kemi bërë thirrje palës shtetërore që ta gjykojë çështjen me qetësi dhe të mos intervenojë me ndihmën e policisë për të prishur ambientet e Universitetit” – theksoi Avokati i popullit, Emir Dobjani për televizionin “News24”.
Sipas Dobjanit, dhuna e ushtruar kundër studentëve dhe pedagogëve të Marubit, është një akt i ndaluar edhe në ligjin për arsimin e lartë, duke theksuar se në ambientet e universiteteve nuk mund të hyhet pa pëlqimin e Rektorit të universitetit dhe është e dënueshme cdo lloj ndërhyrje.
Avokati i popullit ka shprehur shqetësim për dhunën e ushtruar kundër Rektorit Kujtim Cashku duke thënë se kjo është një ceshtje që do të ndiqet deri në fund nga institucioni i tij.

“Kundër Cashkut është përdorur dhunë sepse ai ka shkuar në spital. Ajo ka qënë dhunë e kamufluar dhe kjo është e pafalshme, ne do ta ndjekim këtë cështje”-ka deklaruar Dobjani.

Policia liron Cashkun dhe studentet
Ora 14:50-Rreth orës 14:50 minuta Rektori i Akademisë së Filmit “Marubi” lë ambientet e komisariatit numër 4 të kryeqytetit bashkë me 4 studentët . Pak pas daljes nga komisariati i policisë, Cashku komentoi për mediat hapat që do të ndiqen nga ana e tij pasi situatës së sotme që ai e quajtu të turpshme. “Do grumbullojmë dokumentacionin dhe në bazë të tij do të veprojme nëpërmjet drejtësisë. Pasi theksoj se në këtë mes janë shmangur gjykatat, është ushtruar dhunë”.
Rektori shtoi se ai përvec person i artit është partizan i procedurave ligjore. “Tani e në vijim do ta ndjek këtë cështje me anë të procedurave ligjore”.

Flet Cashku nga Komisariati nr4 i Policisë

Ora 13:30-Rektori i Akademisë Film “Marubi” që ndodhet aktualisht në polici ka bërë thirrje nëpërmjet një interviste telefonike me Tv Neës24 që të mos dëmtohet Akademia që kanë krijuar artistët për zhvillimin e artit shqiptar. Cashku nga Komisariati numër 4 shpjegoi se po tentohet të mbyllet Akademia kërkoi nga policia të mos dëmtojë objektet antike në oborrin e shkollës. “U bëj thirrje autoriteteve të mos dëmtojnë një institucion të shenjtë. Pango e Ruli të përmbahen dhe të mos bëjnë deklarata që acarojnë akoma më shumë situatën. Kërkoj të jemi krenarë për këtë shkollë që kanë krijuar artistët”.
Cashku tha se aktualisht ndodhet në policia dhe ndaj tij nuk është ushtruar dhunë, por që e kundërta ka nodhur me studentët që ndodhen atje. “Ndaj personit tim nuk është ushtruar asnjë lloj dhune, kurse ndajs tudentëve po”.
Cashku tha në përfundim të intervistës së tij se beson se cështja e “Marubit” do mund të zgjidhet dhe shkolla e tij të mos të mbyllet. “Une besoj te ardhmja dhe shpresoj ta shoh Shqipërinë të zhvilluar”, tha ai.

Policia mban të rrethuar “Marubin”

Ora 13:25-Policia mban ende të rrethuar Akademinë që të mos zhvilohet mësim në ambientet e shkollës së filmit. Studentët po këmbëngulin të ruajnë mjediset dhe shprehen se do t’u qëndrojnë protestave deri në lirimin e ambienteve nga policia.

Rektori Cashku dhe disa studentë ende në polici

Ora 13:00-Kujtim Cashku dhe 4 studentet mbahen ende te shoqëruar në ambientet e Komisariatit numër 4 të kryeqytetit. Sipas ligjit duhet që brenda 12 orësh personat të lirohen ose në rats të kundër tu komunikohet akua dhe të arrestohen.

G99: Shteti të respektojë figurat e kulturës

Ora12:20-Edhe partia G99 e Erjon Veliajt ka reaguar për ngjarjet që po zhvillohen ne Akademinë “Marubi” mes policisë dhe studentëve të Cashkut. G99 kërkoi që shteti të respektojë figurat e kulturës dhe jo ti dhunojë ato.

Ambasada amerikane reagon për Cashkun

Ora 12:00-Për herë të parë për incidentet që po shoqërojnë Akademinë e Filmit “Marubi” është shprehur edhe ambasada amerikane në Shqipëri. Nga zyra e shtypit të kësaj ambasade shprehen se situata po ndiqet me kujdes. Përfaqësia diplomatike amerikane në Tiranë ka premtuar se do të nxitë palët të negociojnë dhe njëkohësisht të ruajnë qetësinë.

Deputetë të PS në Polici për Cashkun

Ora 11:30-Dy deputetë të Partisë Socialiste janë nisur menjëherë në drejtim të Komisariati numër 4 në kryeqytet ku ndodhet Rektori Kujtim Cashku dhe 5 studentë. Pirro Lutaj e Cipa reaguan kundër ndalimit të Cashkut duke e konsideruar se shoqërimi i tij në polici ka qënë akt i dhunshëm dhe i patolerushëm. ”Sot nuk është koha e dhunës, e tërheqjes zvarrë te artistëve por koha e komunikimit dhe negocimit”, tha ata per mediat.

“Marubi”, policia arreston Rektorin Kujtim Cashku

Ora10:45-Policia shoqëroi sot ne komisariatin numer 4 ne kryeqytet rektorin e Akademisë së Filmit “Marubi”, zotin Kujtim Cashku, djalin e tij si dhe 4 studentë të tjerë. Shoqërimet ne Policia u bënë pas protestave që vazhduan dhe sot në ambientet e Akademisë së filmit kundër vendimit të Këshillit të Ministrave për lirimin e ambienteve të Akademisë private. Studentët nuk pranuan të lëshojnë ambientet dhe policia vendosi shoqërimin e disa personave në polici për të shpërndarë më pas protestën.

Drejtori i kompanisë shtetërore “Alba Film”, duke u bazuar në shkresat zyrtare e katër viteve të fundit akuzon Akademinë “Marubi” për zaptim prone në shkelje të ligjit. “Alba Film” pretendon se “Kujtim Çashku, si drejtues i “Ora Film. shpk”, nuk u mjaftua vetëm me këtë sipërfaqe të dhënë nga VKM-ja, por në mënyrë të paligjshme pushtoi të gjithë territorin e “Alba Film”

Policia ka disa ditë që nuk lejon vazhdimin e mësimit në ambientet e Akademisë, ndërsa nxënësit që paguajnë për profile të ndryshme në këtë Akademi po protestojnë cdo ditë për këtë vendim të qeverisë. Rektori Kujtim Çashku, akuzon qeverinë dhe ministrin e Kulturës për presion të qëllimshëm. Çashku pohon se po mblidhen firmat nga personalitetet shqiptare por edhe të huaja të artit për ti dërguar peticion Presidentit Topi dhe kryeministrit Berisha për situatën e krijuar.
Sipas vendimit të Këshillit të Ministrave Akademia e filmit “Marubi”, duhet që të lironte ambientet mesditën e së shtunës, kundërshtimi i petagogëve dhe studentëve ka çuar këto ditë në konfrontimin mes tyre dhe forcave të policisë, të cilat kanë ndërhyrë për ti larguar ata nga ambientet e Kinostudios.

Pak para përleshjeve të sotme në Akademinë e filmit Marubi, kanë protestuar sot ish pronarët. Familja Hysa në Tiranë pretendon se qeveria ka dhënë sipërfaqen prej 165 mijë metra katror dy Televizioneve pranë saj.

TIRANE- Po ndërsa Akademia “Marubi”, po largohet më forcë nga ambientet e saj, vetëm pak metra më tej po zaptohet prona e familjes Hysa. Në orët e para të mëngjesit përfaqësues të pronarëve të 165 metrave katrorë në zonën e ish kinostudios, i kujtojë kryeministrit Berisha si dhe ministrit Pango se janë ata zotërit e këtij territori.
Sipas familjarëve qeveria i ka dhënë ambiente dy televizioneve Tv Klan dhe Ora News për të zhvilluar biznesin e tyre.

Gjatë një prononcimi për televizionin “News24”, pronarët u shprehën “Jemi pjesatrë të familjes Hysa, të cilëve na përket kjo pronë prej 165 mijë metra katrorë të njohur nga Gjykata e Lartë. I themi zotit Ylli Pango që kjo nuk është tokë pa pronar, por është tokë me pronarë të ligjshëm dhe larg duart nga prona jonë”.
Gjithashtu pronarët i kanë kërkuar kryeministrit Berisha të vejë dorë mbi pronën e tyre dhe hakun ta çojë tek i zoti.

Familja Hysa prej vitesh sorollatet në seanca gjyqësore derisa më në fund ka fituar të drejtën e pronësisë mbi 165 mijë metra katrorë në zonën e ish kinostudios, por që me akomodimin e disa mediave atje nuk ka gjasa që ta marrë. Ministri Pango pretendon se Akademia Marubi nuk ka paguar qera për ambientet në përdorim ndërkohë që pronësia mbi këtë tokë nuk është publike pro private.
Hëna
Hëna
Senior Member
Senior Member

Female
Number of posts : 179
Registration date : 2009-02-10
Points : 12
Reputation : 5

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics - Page 2 Empty Albania Daily Calls For Journalist Murder

Post  Hëna Wed Feb 25, 2009 12:52 pm

Albanian daily Koha Jone, seen by independent observers as a publication close to Prime Minister Sali Berisha, called for the murder of a publisher critical of the government in its Tuesday editorial.

In graphic detail, the article called for the assassination of the publisher of the daily Tema, Mero Baze, a newspaper that is attacking or being attacked by Berisha on a daily basis.

“In order to open his head, Mero should be put with his shoulders against the wall. A thick and knife should be snapped on his throat, without any narcosis, so he does not fall asleep and can see everything for himself,” reads the article.

“The crushing of the skull can be done in several ways, bashing against the wall, with a hammer, blowing it up or sawing through it.”

Local media watchdogs reacted with alarm and called on the government to distance itself from the article.

“We are deeply concerned about the public threat and the gruesome description of the imaginary killing of journalist Mero Baze, published by Koha Jone,” said a joint statement by the Albanian Journalists' League and the Forum for Free Media.

“Having in mind the amount of pressure on this journalist by the Albanian government, which reached its extreme with the paper’s premises getting blocked by police and his car set on fire in front of his house, this new public threat against him, by a newspaper close to the government, is a new blow against free press and a flagrant violation of media ethics toward a colleague,” the watchdogs added.

Bazo's Tema newspaper has focused on investigative reporting, many of its stories attacking officials for alleged graft and corruption. On January 8, police evicted it from its offices in a government building, despite a court order blocking the eviction.

The row escalated on December 16, when the Ministry of Economy canceled without notice a 20-year contract that the daily held for its premises inside a state-owned building, leading the newspaper to file a lawsuit.

The government said it was evicting the newspaper from its premises for national security reasons, not giving an explanation of its reasoning. On January 6 a Tirana court ordered the ministry to stop the eviction process, but three days later, police surrounded the Tema offices and forcefully stopped journalists from entering the premises.

“The unexpected police siege and the Prime Minister’s arrogance in trying to silence us, as it seems, knows no bounds,” the publisher of Tema, Mero Baze, said in a press statement following the police action.

Baze’s luxury BMW went up in flames on New Year’s Eve in what Baze said was an attack, but which police described as self-combustion due to a short circuit.

The Ministry of Economy denied there was any political motive behind the eviction and through a statement on Sunday claimed it had never received the court order, while the cancellation of the contract was “necessary for public requirements”.

The New York-based Committee to Protect Journalists has also reacted to the government seizure of Tema’s offices.

Police should immediately allow Tema journalists to enter their offices and do their job," CPJ's Europe and Central Asia Program Coordinator Nina Ognianova said in a press statement on Jan 11.

"Instead of harassing the reporters, authorities should investigate the recent explosion of publisher Mero Baze's car. Such methods of intimidation of a critical news outlet are incompatible with the democratic path Albania has chosen."

(Reporting by Besar Likmeta)
Hëna
Hëna
Senior Member
Senior Member

Female
Number of posts : 179
Registration date : 2009-02-10
Points : 12
Reputation : 5

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics - Page 2 Empty Re: Scandals of Albanian Politics

Post  Hëna Wed Feb 25, 2009 1:14 pmPS, i rikthehet konstatimit te saj te bere publik dhe disa kohe me pare ne lidhje me zbatimin e disa vendimeve normative te Keshillit te Ministrave, te cilat nuk jane botuar ne Fletore Zyrtare.

Kryetari i Komisionit te Ligjeve ne Partine Socialiste, Ylli Manjani, sjell shifra shqetesuese te ketyre vendimeve te pabotuara ne raport me ato qe jane botuar.

“Qe prej muajit shtator 2005, kur Berisha erdhi ne qeverisje dhe deri me sot, jane marre gjithsej 2924 vendime normative prej te cilave 1010 nuk jane te botuara ne Fletoren Zyrtare”, u shpreh Manjani.

Zoti Manjani solli ne vemendje nenin 117 te Kushtetutes qe sakteson se aktet normative marrin fuqi juridike vetem pasi botohen ne Fletore Zyrtare, por PS preku dhe nje ceshtje tjeter ne lidhje me inventarin e ligjeve.

“Ne protokollin e Shtetit mungojne dy ligje dhe pergjegjesine per kete e ka kryetarja e Kuvendit”, u shpreh Manjani.

Zyrtari i selise roze tha se zbatimi i vendimeve te pavflefshme juridikisht i sjell deme ekonomike shtetit dhe nenvizoi se PS, do te investoje qe cdo qindarke e ketij demi ekonomik te evidentohet me saktesi dhe se do te kerkoje qe personat pergjegjes te mbajne pergjegjesi sipas ligjit.
Hëna
Hëna
Senior Member
Senior Member

Female
Number of posts : 179
Registration date : 2009-02-10
Points : 12
Reputation : 5

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics - Page 2 Empty Re: Scandals of Albanian Politics

Post  AuLoNa Wed Feb 25, 2009 5:18 pm

Banka Boterore i eshte rikthyer ceshtjes se Jales per te sqaruar perfundimisht pozicionin e saj ne lidhje me akuzat e ngritura, jo vetem ne shtyp, por edhe nga politika.

“Prishja e objekteve ne Jale nuk ka qene e autorizuar nga Banka Boterore. Njesia e koordinimit i ka kerkuar zyrtareve me te larte te Shqiperise dhe policise ndertimore ne mars. Pergjigjia nga policia ndertimore ka ardhur nje jave perpara fillimit te prishjes se ndertimit dhe banka e ka marre vesh kete leter zyrtarisht per here te pare gjate kohes qe po kryhej prishja e ndertimeve”, ka deklaruar perfaqesuesja e BB, Kamila Nuhamah.

Banka ka bere “mea kulpa”, duke renditur nje liste fajesh te saj, mes te cilave spikat ajo qe banka nuk kundershtoi ne momentin kur koordinatori i projektit u emerua dhenderi i kryeministrit.

Megjithese zonja Nuhamah ka anashkaluar te lexoje pikat e nxehta te raportit, gjithesesi kjo pjese gjendet ne variantin e printuar zyrtar te shperndare medias.

Per momentin kredia e bankes per projektin mbetet e ngrire deri ne nje vendim perfundimtar, nese ai do te financohet duke hequr komponentin e planifikimit te territorit, apo nese do te pezullohet perfundimisht.


Ka reaguar përfaqësuesja e Bankës Botërore në Tiranë Camil Nuamah, për prishjet e ndërtimeve në zonën bregdetare të Jalës. Gjithashtu Nuamah, ka deklaruar se ka qenë një gabim zgjedhja e Jamabër Malltezit, si koordinator të projektit të Jalës. Version multimedial i ketij lajmi

TIRANE- Banka Botërore pranon se nuk duhet të kishte aprovuar propozimin e qeverisë shqiptare për të emëruar si koordinator të projektit të Jalës, dhëndrin e kryeministrit Berisha, Jamabër Malltezi. Shefja e zyrës së Bankës Botërore në Tiranë, Camill Nuamah ka deklaruar se lejimi i këtij emërimi është një gjykim i dobët që krijon perceptimin e konfliktit të interesit dhe vë në rrezik reputacionin e Bankës Botërore.

“Gjatë zbatimin dhënia dhe mos kundërshtimin nga ana e grupit të menaxherëve për emërimin e dhëndrit të kryeministrit si koordinator i projektit ishte një gjykim i dobët, po të konsiderohet si një emërim i tillë, do të krijonte të paktën perceptimin e konfliktit të interesit dhe rrjedhimisht një rrezik për reputacionin e Bankës Botërore” u shpreh Nuamah.

Përfaqësuesja e Bankës Botërore, Nuamah ka deklaruar se Banka Botërore nuk ka qenë në dijeni të prishjeve të ndërtimeve në Jalë dhe u informua për to, vetëm pasi shembjet kishin nisur.

“Më 26 mars 2007, njësia e koordinimit të projektit i ka dërguar një letër me kokën e letërkëmbimit të projektit zyrtarëve dhe qeveritarëve të nivelit të lartë përfshirë edhe drejtorin e përgjithshëm të ish policisë së ndërtimit. Policia e ndërtimit iu përgjigj shumë pak kohë përpara fillimit të prishjes së ndërtimeve. Këtë letër këmbim banka e mori për herë të parë gjatë kohës kur po kryhej prishja e objekteve” shtoi më tej Nuamah në fjalën e saj

Përfaqësuesja e Bankës Botërore ka deklaruar se fotografitë ajrore nuk duhet të ishin përdorur për të prishur ndërtimet. Por ajo ka shtuar se ekipi i projektit nuk e ka sqaruar njësinë shqiptare të koordinimit për këtë fakt.

“Ekipi i projektit duhet tja kishte sqaruar njësisë shqiptare të koordinimit të projektit se fotografitë nuk duhet të përdoreshin si mjet për të vënë në shënjestër për prishjen e objekteve ekzistuese. Pasi mësoi për prishjen e objekteve grupi i menaxherëve duhet të kishte vepruar menjëherë për tu takuar me personat e prekur dhe për të diskutuar me qeverinë për mjetet e zbutjes së efekteve negative” theksoi Nuamah.

Përfaqësuesja e Bankës Botërore ka shtuar se po merren masa për t’iu ardhur në ndihmë personave të prekur nga prishja e ndërtimeve. Ajo ka deklaruar se banka do të financojë kostot për realizimin e një shqyrtimi rast pas rasti në sistemin gjyqësor shqiptar të padive. Gjithashtu, Camile Nuamah ka njoftuar se kredia e Shoqatës Ndërkombëtare për Zhvillim prej 17.5 milionë dollarësh mbetet e pezulluar, derisa të arrihet një përfundim nëse projekti do të ristrukturohet apo do të anullohet tërësisht.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Scandals of Albanian Politics - Page 2 Empty Re: Scandals of Albanian Politics

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum