ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

GLUHA E SHQIPETAREVET

2 posters

Go down

GLUHA E SHQIPETAREVET Empty GLUHA E SHQIPETAREVET

Post  faon perrovarri Wed Apr 29, 2009 6:28 pm

DOM ZEFI(ZEU),DO(U)ME XEU,PANJE ZEU(F) ,DUA DHE NJE HERE TE PERSHENDES PERPJEKJEN TENDE PER TE HULUMTUAR NE NJE TUNEL PA FUND DHE PA DI_TE,PA XUE(XEU),PA XHJENJ.QE DIA _DIO_DIE_LL
I REFEROHET DIELLIT SHQIPTAR ,KUR TE ARRIJ RADHA IME,DO TE BINDE EDHE ANALFABETIN ME KOKETRASHE DHE SHPIRTIN ME MESKIN.ME SIPER TE SHKROVA DY FJALE NE TRE GLUHE TE NDRYSHME.PARA DISA VITEVET U GJENDA NE NJE VEND TE HUAJ ,KU, VETEM I HUAJ NUK U NDJEVA DUKE EKONSIDERUAR VETEN SHQIPTAR.GJATE QENDRIMIT ATJE MESOVA RRETH 200 FJALE.KETO ISHIN TE PERDITSHMET,TE RENDOMTA.NUK MESOVA ASNJE FJALE NGA ATO TE SOKRATIT, TE PLATONIT,DIMOKRITOS,EKSAGORES,ASKLIPIUT ,ETJ,ETJ,,,,,,,,,.DHE NE FUND U THASHE;ORE JU JENI SHQIPTARE.NGA KETO 200 TE 70-ETAT ISHIN SHQIP ,TE CILAT ASOKOHE I KISHA SHENUAR .SHUME BOTIME,KERKIME SHKENCORE KANE THEKSUAR RISHTAZI SHPERNGULJEN EPELAZGEVET NE GJITHE ANET ERRUZULLIT.
E KARAKTERIZOVA PERPJEKJEN TENDE NE NJE TUNEL PA FUND,PA DRITE.ARSYEJA QENDRON KETU;GLUHA ,E FOLURA ESHTE NJE MENYRE ME ANEN ESE CILES NJERIUTRANSMETON REAKSIONET,KUNDERVEPRIMIN QE NDODH TEK NJERIU NE NIVEL MENDOR NGA VEPRIMI IFAKTORVE TE NDRYSHEM TE JASHTEM.GLUHA ESHTE KODIFIKIMI I KETYRE KUNDERVEPRIMEVE DHE TRANSMETIMI I TYRE NE RECPTORE(KAPES) ADEKUATE (TE PERSHTATSHEM) PER TA ,PERSHEMBULL ;NJERZIT,KAFSHET E TJERA.NDERSA E FOLURA ESHTE CLIRIMI EMOCIONAL OSE REAKSIONI BIOKIMIK ,OSE NDRYSHIMET MORFO-FIZIOLOGJIKE QE NDODHIN TEK INDIVIDI,NJERIU.PRA QE TE DYA KETO CILESI QE SHOQEROJNE GLUHEN,QE KARAKTRIZOJNE ATE JANE RELATIVE.PRA ATO NUK JAN CILESI,TIPARE FENOTIPI QE PERCAKTOHEN NGA NJE BAZE GENOTIPI E CILA TRANSMETOHET TEK NJERIU NGA BREZI NE BREZ.DHE KUR NJE GJUHE SHRUHET ATEHERE NDRYSHUESHMERIA ME KALIMIN E KOHES ESHTE ME E MADHE,ME ESHPEJTE SE SA NJE GLUHE TE PASHKRUAR.PRANDAJ ,PIKERISHTE NGA KJO PERQASJE SHQIPJA ESHTE ME FAT,ME FAT TE MADH BILES.KAM BINDJEN SE DY UDHERREFYSET PER TIU AFRUAR TE VERTETES SE LASHTESISE SE SHQIPES JANE 1-GJUHA VETE DHE2-ZAKONET,TRADITAT,RITET FETARE TE CILAT KANE NGELUR TE PA CUNGUARA NE THELLESINE E KOHES DHE ME KONKRETISHT E FOLURA E ARVANITEVE DHE AJO E MIRDITORVE

faon perrovarri
Junior Member
Junior Member

Number of posts : 11
Registration date : 2009-02-20
Points : 10
Reputation : 8

Back to top Go down

GLUHA E SHQIPETAREVET Empty Re: GLUHA E SHQIPETAREVET

Post  ZEUS10 Wed Apr 29, 2009 6:50 pm

Faon, falemnderit per keshillat dhe postimin, do te lutesha te shkruaje me shkronja te vogla.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum