ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bollano dënohet me burg, gjobë dhe “zhveshje” nga funksionet

5 posters

Go down

Bollano dënohet me burg, gjobë dhe “zhveshje” nga funksionet Empty Bollano dënohet me burg, gjobë dhe “zhveshje” nga funksionet

Post  ZEUS10 Tue Apr 21, 2009 8:34 am


(Dërguar më: 21/04/09) Gjykata e Vlores e shpalli fajtor kryebashkiaun e Himares pas akuzimit qe i beri prokuroria se Bollano hoqi tabelat shqip në rrugën Qeparo-Llogara. Bollano u denua me 6 muaj burg, 5 milionë lekë te vjetra gjobë si dhe i hiqet për 3 vjet e drejta e funksioneve publike
REAGON PBDNJ


VLORE-Gjykata e Shkallës së Parë në Vlorë e ka shpallur fajtor Kryetarin e Bashkisë së Himarës për veprën penale të shpërdormit të detyrës.
I akuzuar se hoqi tabelat shqip në rrugën Qeparo-Llogara, gjyqtari Shkëlzen Selimi lexoi vendimin në të cilin veprimi i Bollanos konsiderohet i rëndë. Gjykata e dënoi Bollanon me 6 muaj burg, 5 milionë lekë te vjetra gjobë si dhe i hoqi për 3 vjet të drejtën e funksioneve publike.
Sipas vendimit të Gjykatës për 3 vjet, Bollano nuk mund të ushtrojë asnjë funksion administrativ që deri më tani ja ka lejuar funksioni i tij si Kryebashkiak i Himarës. Sic ka munguar gjate gjithe seancave, edhe ne seancen perfundimtare Bollano nuk ishte i pranishem. Ne seancen vendimtare mungoi edhe avokati i tij, Petraq Suri.
Shkak për hetimin dhe më pas gjykimin në Gjykatën e rrethit të Vlorës është bërë një urdhër, që është lëshuar prej kryetarit të Bashkisë, Vasil Bollano në muajin tetor të vitit 2007 për heqjen e tabelave në gjuhën shqipe në aksin rrugor Qeparo-Llogara, gjë që, sipas Prokurorisë, ka sjellë një dëm prej rreth 2.1 milionë lekësh.
Këto tabela ishin vendosur në kuadrin e një projekti për zhvillimin e turizmit i shtrirë përgjatë gjithë bregdetit nga Vlora në Sarandë, i financuar nga Ministria e Transportit, Punëve Publike dhe Telekomunikacionit dhe Ministria e Turizmit, Kulturës, Rinisë e Sporteve.
Përmes këtyre tabelave evidentoheshin objektet me vlerë historike, arkeologjike e turistike të zonës, mes të cilave plazhi i Dhërmiut, kalaja e Himarës, kalaja e Porto Palermos etj.
Gjatë fazës së hetimit, Bollano ka pranuar se ka dhënë një urdhër për heqjen e tabelave në gjuhën shqipe.
(d.b/BalkanWeb)
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Bollano dënohet me burg, gjobë dhe “zhveshje” nga funksionet Empty Re: Bollano dënohet me burg, gjobë dhe “zhveshje” nga funksionet

Post  AuLoNa Tue Apr 21, 2009 9:11 am

Jepi Vlora beja forra,
bjeru moj te lumte dora


cheers
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Bollano dënohet me burg, gjobë dhe “zhveshje” nga funksionet Empty Re: Bollano dënohet me burg, gjobë dhe “zhveshje” nga funksionet

Post  ZEUS10 Tue Apr 21, 2009 10:35 am

AuLoNa wrote:Jepi Vlora beja forra,
bjeru moj te lumte dora


cheers

Une dua te mos denohet, faktikisht ai punon ne favor te Shqiperise, po ta shikosh me vemendje.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Bollano dënohet me burg, gjobë dhe “zhveshje” nga funksionet Empty Re: Bollano dënohet me burg, gjobë dhe “zhveshje” nga funksionet

Post  AuLoNa Tue Apr 21, 2009 10:39 am

ZEUS10 wrote:
AuLoNa wrote:Jepi Vlora beja forra,
bjeru moj te lumte dora


cheers

Une dua te mos denohet, faktikisht ai punon ne favor te Shqiperise, po ta shikosh me vemendje.

Indirektly do te thuash, meqe ben buje per dicka qe ka bazamente nacionaliste per Greket!
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Bollano dënohet me burg, gjobë dhe “zhveshje” nga funksionet Empty Re: Bollano dënohet me burg, gjobë dhe “zhveshje” nga funksionet

Post  ZEUS10 Tue Apr 21, 2009 10:41 am

AuLoNa wrote:
ZEUS10 wrote:
AuLoNa wrote:Jepi Vlora beja forra,
bjeru moj te lumte dora


cheers

Une dua te mos denohet, faktikisht ai punon ne favor te Shqiperise, po ta shikosh me vemendje.

Indirektly do te thuash, meqe ben buje per dicka qe ka bazamente nacionaliste per Greket!

Eshte pak komplekse, ka shume prapaskena qe publiku nuk i njeh.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Bollano dënohet me burg, gjobë dhe “zhveshje” nga funksionet Empty Re: Bollano dënohet me burg, gjobë dhe “zhveshje” nga funksionet

Post  AuLoNa Tue Apr 21, 2009 10:45 am

ZEUS10 wrote:
AuLoNa wrote:
ZEUS10 wrote:
AuLoNa wrote:Jepi Vlora beja forra,
bjeru moj te lumte dora


cheers

Une dua te mos denohet, faktikisht ai punon ne favor te Shqiperise, po ta shikosh me vemendje.

Indirektly do te thuash, meqe ben buje per dicka qe ka bazamente nacionaliste per Greket!

Eshte pak komplekse, ka shume prapaskena qe publiku nuk i njeh.

Kjo nuk diskutohet, per arsye sepse kur Bollano bertiste ketej per Vorio-Epirin, vellain dhe nipin e tij, e arrestuan ne Greqi te komplikuar ne grevat qe u bene ne Greqi me nacionalistet Grek dhe i quanin Shqiptare jo Grek...lol
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Bollano dënohet me burg, gjobë dhe “zhveshje” nga funksionet Empty Re: Bollano dënohet me burg, gjobë dhe “zhveshje” nga funksionet

Post  ZEUS10 Tue Apr 21, 2009 10:48 am

AuLoNa wrote:
ZEUS10 wrote:
AuLoNa wrote:
ZEUS10 wrote:
AuLoNa wrote:Jepi Vlora beja forra,
bjeru moj te lumte dora


cheers

Une dua te mos denohet, faktikisht ai punon ne favor te Shqiperise, po ta shikosh me vemendje.

Indirektly do te thuash, meqe ben buje per dicka qe ka bazamente nacionaliste per Greket!

Eshte pak komplekse, ka shume prapaskena qe publiku nuk i njeh.

Kjo nuk diskutohet, per arsye sepse kur Bollano bertiste ketej per Vorio-Epirin, vellain dhe nipin e tij, e arrestuan ne Greqi te komplikuar ne grevat qe u bene ne Greqi me nacionalistet Grek dhe i quanin Shqiptare jo Grek...lol

Careful, nuk i themi detajet.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Bollano dënohet me burg, gjobë dhe “zhveshje” nga funksionet Empty Dule: Vendimi per Bollanon, i turpshem

Post  AuLoNa Tue Apr 21, 2009 2:24 pm

Kryetari i PBDNJ-se, Vangjel Dule e ka cilesuar si “te turpshem” vendimin e Gjykates se Faktit te Vlores qe denoi sot me 6 muaj burg kryetarin e bashkise se Himares, Vasil Bollano.

Ne nje deklarate per shtyp, Dule ka theksuar se vendimi i gjykates eshte me prapavije politike.

“PBDNJ denoncon vendimin e turpit te Gjykates se Faktit Vlore, qe ka vetem prapavije politikash te verbera dhe ultranacionaliste, te cilat nuk e kane fshehur asnjehere qendrimin e tyre te mbrapshte kunder zotit Bollano. Interesat e paligjshme me pronat ne Himare cuan ne vendimin e sotem te turpit”, ka deklaruar Dule.

Pervec denimit me burg, gjykata e Vlores e denoi Bollanon edhe me 500 mije leke gjobe dhe i hoqi te drejten qe per tre vjet te ushtroje funksione zyrtare.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Bollano dënohet me burg, gjobë dhe “zhveshje” nga funksionet Empty Re: Bollano dënohet me burg, gjobë dhe “zhveshje” nga funksionet

Post  sulioti Tue Apr 21, 2009 5:23 pm

ZEUS10 wrote:

(Dërguar më: 21/04/09) Gjykata e Vlores e shpalli fajtor kryebashkiaun e Himares pas akuzimit qe i beri prokuroria se Bollano hoqi tabelat shqip në rrugën Qeparo-Llogara. Bollano u denua me 6 muaj burg, 5 milionë lekë te vjetra gjobë si dhe i hiqet për 3 vjet e drejta e funksioneve publike
REAGON PBDNJ


VLORE-Gjykata e Shkallës së Parë në Vlorë e ka shpallur fajtor Kryetarin e Bashkisë së Himarës për veprën penale të shpërdormit të detyrës.
I akuzuar se hoqi tabelat shqip në rrugën Qeparo-Llogara, gjyqtari Shkëlzen Selimi lexoi vendimin në të cilin veprimi i Bollanos konsiderohet i rëndë. Gjykata e dënoi Bollanon me 6 muaj burg, 5 milionë lekë te vjetra gjobë si dhe i hoqi për 3 vjet të drejtën e funksioneve publike.
Sipas vendimit të Gjykatës për 3 vjet, Bollano nuk mund të ushtrojë asnjë funksion administrativ që deri më tani ja ka lejuar funksioni i tij si Kryebashkiak i Himarës. Sic ka munguar gjate gjithe seancave, edhe ne seancen perfundimtare Bollano nuk ishte i pranishem. Ne seancen vendimtare mungoi edhe avokati i tij, Petraq Suri.
Shkak për hetimin dhe më pas gjykimin në Gjykatën e rrethit të Vlorës është bërë një urdhër, që është lëshuar prej kryetarit të Bashkisë, Vasil Bollano në muajin tetor të vitit 2007 për heqjen e tabelave në gjuhën shqipe në aksin rrugor Qeparo-Llogara, gjë që, sipas Prokurorisë, ka sjellë një dëm prej rreth 2.1 milionë lekësh.
Këto tabela ishin vendosur në kuadrin e një projekti për zhvillimin e turizmit i shtrirë përgjatë gjithë bregdetit nga Vlora në Sarandë, i financuar nga Ministria e Transportit, Punëve Publike dhe Telekomunikacionit dhe Ministria e Turizmit, Kulturës, Rinisë e Sporteve.
Përmes këtyre tabelave evidentoheshin objektet me vlerë historike, arkeologjike e turistike të zonës, mes të cilave plazhi i Dhërmiut, kalaja e Himarës, kalaja e Porto Palermos etj.
Gjatë fazës së hetimit, Bollano ka pranuar se ka dhënë një urdhër për heqjen e tabelave në gjuhën shqipe.
(d.b/BalkanWeb)


Ne greqi ku kam jetuar diikur, ka minoritet turk( ne fakt jan tharakas tr vjeter, ose sllav te myslimanizuar)te cilet jan shumic ne zonat ku jetojn,dhe gjen ndone keshilltar tek tuk, ,as polic nuk ka te kesaj rrace( qe po e theksoj jan shumic ne zonat ne fjal) e jo me te ket kryetar bashkie.Dhe ne kohen qe kam qen ne greqi, media greke akuzonte shtetin shqiptar,per mosrespektim te te drejtave te njeriu.KJO ESHTE AJO QE NE FITOJM NGA FQINJET TAN,i japim poste qe nuk i meritojn, dhe na e kthejn ne kete menyre, mirsjellejen ton.JO ORE MIQT E MI JO,6 vjet duhet te ishte denimi, qe ti thjerrin mire kokes, cdo kush nga keta djaller, qe mundohen te na bejn tz zotin e shtepis ne shtepin ton.
sulioti
sulioti
Regular Member
Regular Member

Male
Number of posts : 70
Age : 43
Location : belgium
Registration date : 2009-02-10
Points : 22
Reputation : 22

Back to top Go down

Bollano dënohet me burg, gjobë dhe “zhveshje” nga funksionet Empty Re: Bollano dënohet me burg, gjobë dhe “zhveshje” nga funksionet

Post  ZEUS10 Wed Apr 22, 2009 10:45 am

ilia spiro wrote:Ky eshte nje vendim i paster nacionalist. I shkreti Vasil, s`i mjaftuan vitet e internimit dhe burgimit nga komunizmi atij dhe familjes se tij, por tani duhet te vuaje edhe nacionalizmin; nje nacionalizem te institucionalizuar tanime ne shtetin shqiptar. Ky vendim na kujton denimet e dikurshme te armiqve te pushtetit popullor "per agjitacion e propagande", nga regjimi ateisto-komunist i 50 vjeteve. Ky vendim eshte shkelje e paster e te drejtave te minoriteteve per te pasur gjuhen e tyre te shkruar dhe te folur, ne pjesen e qiellit qe gezojne.
I shkreti Vasil! Mendonte me gjithe mend se ne Shqiperi zbatohen vertet te drejtat e njeriut dhe konventat kuader te BE-se, per te drejtat qe duhet te gezoje cdo njeri per te qene pikerisht ai qe deshiron dhe qe e ndjen se eshte.
Shpresoj, megjithate te mos jete i gjithe pushteti gjyqesor i ndotur nga nacionalizmi.
Ky vendim i marre fill pas pashkeve eshte nje tjeter provokim rende i nacionalizmit ndaj besimtareve orthodhokse ne pergjithesi dhe atyre himariote ne vecanti.
I bej nje thirrje himarioteve, pavaresisht nga identiteti i tyre kombetar, te kerkojne me vendosmeri dhe te mbrojne te drejtat e tyre mbi kombesine, besimin, pronen, etj., qe u rrezikohen t`u merren neper kembe. Askush nuk do t`i mbroje te drejtat e Himares vec popullit himariot.
Pershendetje Himares dhe Bollanos! Zoti qofte me ju!

Kete pjese e shkeputa nga Forumi Shqiptar, ku nje i ashtequajtur "besimtar ortodoks", e komenton keshtu, denimin e Bollanos. Se çlidhje ka denimi i Bollanos me besimtaret ortodokse, vetem ky e di, nderkohe qe i njejti ankim i vete dhe Europianeve, te cilet perloten nga "egersia" e nacionalizmit shqiptar kunder te krishtereve.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Bollano dënohet me burg, gjobë dhe “zhveshje” nga funksionet Empty Re: Bollano dënohet me burg, gjobë dhe “zhveshje” nga funksionet

Post  AuLoNa Wed Apr 22, 2009 12:03 pm

ZEUS10 wrote:

Kete pjese e shkeputa nga Forumi Shqiptar, ku nje i ashtequajtur "besimtar ortodoks", e komenton keshtu, denimin e Bollanos. Se çlidhje ka denimi i Bollanos me besimtaret ortodokse, vetem ky e di, nderkohe qe i njejti ankim i vete dhe Europianeve, te cilet perloten nga "egersia" e nacionalizmit shqiptar kunder te krishtereve.

Siduket ketij zotnise i duket se krishtere jane vetem greket, se derisa e pervetson ate keshtu duket.
Me keta njerez eshte e kot te merresh, vetem duhet t'ju jepet pergjigja e sakte, qe mos te konfuzohen te tjeret, e te shikojne c'fare menyre perdorin per te hequr fajin qe kane.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Bollano dënohet me burg, gjobë dhe “zhveshje” nga funksionet Empty Re: Bollano dënohet me burg, gjobë dhe “zhveshje” nga funksionet

Post  Leka Wed Apr 22, 2009 1:40 pm

AuLoNa wrote:
ZEUS10 wrote:

Kete pjese e shkeputa nga Forumi Shqiptar, ku nje i ashtequajtur "besimtar ortodoks", e komenton keshtu, denimin e Bollanos. Se çlidhje ka denimi i Bollanos me besimtaret ortodokse, vetem ky e di, nderkohe qe i njejti ankim i vete dhe Europianeve, te cilet perloten nga "egersia" e nacionalizmit shqiptar kunder te krishtereve.

Siduket ketij zotnise i duket se krishtere jane vetem greket, se derisa e pervetson ate keshtu duket.
Me keta njerez eshte e kot te merresh, vetem duhet t'ju jepet pergjigja e sakte, qe mos te konfuzohen te tjeret, e te shikojne c'fare menyre perdorin per te hequr fajin qe kane.Njerez te tille jane pjelle e perandorive, kopila te tyre, bastarda te mizorise dhe perdhunimeve, njerez te pa identited, kulture, dhe komb. Grabicar dhe parazita qe jetojne ne dhe me mizorin e te tjereve, njerez qe me fjalen e zotit kryejne punet e djallit, te uritur te deshperuar gjithmone te pa kenaqur. Njerez te tille identifikohen me ane te fese dhe vetem nga feja.
Leka
Leka
Moderator
 Moderator

Male
Number of posts : 334
Registration date : 2009-01-27
Points : 64
Reputation : 20

Back to top Go down

Bollano dënohet me burg, gjobë dhe “zhveshje” nga funksionet Empty Përbuzi simbolet shqiptare, 6 muaj burg nacionalistit grek Bollano

Post  AuLoNa Wed Apr 22, 2009 4:39 pm

Kryebashkiakut të Himarës, i hiqet e drejta e ushtrimit të funksioneve publike
Kreu i bashkisë së Himarës, Vasil Bollano do të vuajë 6 muaj burg, do të paguajë 500 mijë lekë të rinj gjobë, si dhe nuk do të mund të urshtrojë funksione publike për tre vjet me radhë. Ky ka qenë dënimi i dhënë dje nga Gjykata e Vlorës, ndaj kryebashkiakut Bollano, i cili akuzohet për heqjen e tabelave në gjuhën shqipe dhe zëvendësimin e tyre me ato në gjuhën greke në rrugën Qeparo-Llogara. Edhe pse kryebashkiaku Vasil Bollano ka preferuar si gjinjë të mos jetë i pranishëm në seancat gjyqësore në ngarkim të tij, gjykata ka shpallur fajtor Bollanon duke i dhënë 6 muaj burg, 500 mijë lekë gjobë dhe heqjen e të drejtës së ushtrimit të funksioneve publike për 3 vite, për akuzën e shpërdorimit të detyrës.
Gjyqtari Shkëlzen Selimi u shpreh në përfundim të seancës se Bollano ka dhënë dy urdhra të kundraligjshëm, për heqjen e sinjalistikës në një rrugë që nuk është në juridiksionin e Bashkisë së Himarës. "Gjoba duhet të shlyhet brenda një viti nga vendimi i formës së prerë dhe për 3 vjet nuk duhet që të ushtrojë funksione publike", tha ai. Sipas gjyqtarit, pozicioni që ka Bollano dhe fakti që nuk qenë i dënuar më parë e lehtëson atë dhe për pasojë do të vuajë dënimin në një burg të sigurisë së ulët. Mbi këtë bazë, ai justifikoi edhe moszbatimin e pretencës, ku u kërkua dënim me 1 vit burg për Bollanon.
Në seancë nuk ka qenë i pranishëm as avokati i Bollanos, po vetëm prokurori i akuzës, Sokol Malaj. Bollano ka të drejtën e apelimit brenda 10 ditëve. Pretendimet e prokurorisë janë vlerësuar të drejta ndërkohë që janë quajtur të paligjshme pretendimet e avokatit të Bollanos. Sipas Selimit, ai po gjykohet si kryetar bashkie dhe jo si kryetar shoqate.
Prokuroria dhe mbrojtja
Prokuroria kërkoi në pretencën e saj pak kohë më parë dënimin me 1 vit burg për kryetarin e Bashkisë së Himarës dhe ndëshkim me gjobë në shumën e 500 mijë lekëve të rinj për dëmin që ka shkaktuar me heqjen e tabelave. "Pas hetimit kërkojmë dënimin me 1 vit burg dhe pagesën e një gjobe në masën 5 milionë lekë", ka thënë prokurori, Sokol Malaj gjatë mbajtjes së pretencës. Procesi ka nisur për tabelat që janë hequr me urdhër të kryetarit të bashkisë Bollano, në aksin Qeparo-Llogora.
Vlerësohet se dëmi që është shkaktuar nga heqja e tabelave të jetë 2.1 milionë lekë të rinj. Mbrojtësit nuk kanë pranuar akuzën dhe janë shprehur gjithashtu se e gjitha kjo zhvillohet në kuadrin e faktit që Bollano është kryetar i një shoqate me kombësi tjetër, asaj “Omonia”. Bollano nuk është paraqitur asnjëherë në sallën e gjyqit por ka qenë avokati i tij, Petraq Curri, që ka përcjellë këto mesazhe në seancat gjyqësore, që janë hedhur poshtë edhe nga gjykata ditën e djeshme kur vetë gjyqtari Selimi është shprehur se Bollano gjykohet vetëm për pozicionin e kryetarit të bashkisë.
Shkaku i gjykimit
Shkak për hetimin e Bollanos u bënë ankesat e disa banorëve të zonës, të cilët kanë njoftuar prokurorinë për dëmin e shkaktuar në heqjen e tabelave orientuese në aksin Qeparo-Qafë Llogara. Pas verifikimeve në terren, ka rezultuar se policia bashkiake e Himarës i ka hequr ato me urdhër të kryetarit Vasil Bollano. Kështu, heqja e tyre për organin e akuzës përbën shkelje ligjore, e shoqëruar me një dëm ekonomik prej 21 milionë lekësh, për të cilën Bollano u mor i pandehur. Heqja e këtyre tabelave ka filluar dhe mbaruar brenda pak ditësh, duke krijuar edhe kaos tek qytetarët dhe turistët e shumtë që vizitojnë këtë zonë bregdetare të jugut. Nisur nga këto ankesa ka filluar procedimi penal ndaj Bollanos që ka marrë sot dënimin me 6 muaj burg dhe 5 milionë lekë gjobë.

*******************************************
Reagojnë pas vendimit të gjykatës:
Bollano: Jam i pafajshëm, do t’i shkoj deri në fund çështjes
Kreu i bashkisë së Himarës, Vasil Bollano ka reaguar vetëm pak orë pas vendimit të gjykatës së Vlorës, e cila e dënoi atë me 6 muaj burg, gjobë prej 500 mijë lekësh të rinj dhe njëkohësisht me 3 vjet moslejim të ushtrimit të funksioneve publike. “U bë mëse një vit që gjykata dhe prokuroria e Vlorës duan me patjetër të gjykojnë kryebashkiakun Bollano. Ky është një gjyq i stisur dhe politik nga njerëz që ju shërbejnë segmenteve të caktuara ekonomik dhe politik. Pasi në bazë të asaj që shkruhet në kushtetutën e Shqipërisë, si kryebashkiak unë kam të drejtë në bazë të ligjit të marr vendime, si ato dy që mora në territorin që kam në juridiksion të bashkisë që drejtoj”, u shpreh Bollano vetëm pak orë pas vendimit që gjykatës. “Vetëm një gjykatë dhe një prokurori e tillë, mund të veprojë kështu dhe të kërkojë të bëj gjyq për një shkelje administrative, nëse do të shihej kështu.
Prokurori i çështjes Sokol Malaj, ka vepruar si person që ju shërben segmenteve të caktuara ekonomike dhe politike, dhe me një nacionalizëm ekstrem, që në momentin që në pretencën e dhënë prej tij ka deklaruar se në urdhrat e mi ishte shkruar të hiqen me qëllim që të shkruhen në gjuhën greke” u shpreh Bollano, duke shtuar se do ti shkojë çështjes deri në fund në të gjitha instancat e gjykimit deri sa të dalë i pafajshëm.


Dule: Gjyqtarët nacionalistë, vendimi në kundërshtim me drejtësinë
Menjëherë pas dhënies së vendimit nga ana e gjykatës së Vlorës ndaj kryebashkiakut të Himarës, ka mbërritur menjëherë dhe reagimi i Partisë së Bashkimit për të Drejtat e Njeriut, Vangjel Dule. Si i zgjedhur i kësaj partie, ajo e ka marrë në mbrojtje Vasil Bollanon, duke shpallur publikisht qëndrimin e saj zyrtar kundër vendimit të dhënë nga Gjykata e Vlorës ndaj tij. “Vendimi me burgim për Bollanon të kujton kohërat e vjetra. Është një vendim, i cili nuk mund të gjendet në asnjë vend tjetër të Bashkimit Evropian”, ka deklaruar lidhur me një fakt të tillë, kryetari i PBDNJ-së, Vangjel Dule. Sipas tij, kryebashkiaku Bollano u dënua se zbaton ligjet dhe se ai nuk ka bërë asgjë tjetër veçse i ka respektuar ato duke cilësuar se “vendosja e tabelave, është një e drejtë e vendorëve”.
Më pas, Dule pohoi se në gjykatat shqiptare ka njerëz të verbër nacionalistë të cilët marrin vendime të tilla që bien ndesh me drejtësinë e vërtetë, dhe që nuk i gjen në Bashkimin Evropian.

Berisha: Vendime të tilla nuk i shërbejnë vendit
Kryeministri Sali Berisha ka kritikuar vendimin që mori dje gjykata për të dënuar kryetarin e Bashkisë së Himarës, Vasil Bollano me gjashtë muaj burgim, 500 mijë lekë të rinj gjobë dhe heqjen e të drejtës së ushtrimit të detyrës funksionale që ka aktualisht, për tre vjet me radhë. Në një deklaratë të posaçme, të publikuar nga kabineti qeveritar, Berisha vlerëson se vendime të tilla nuk i shërbejnë vendit.
“Kryeministri Berisha, duke mbetur gjithmonë shumë i ndjeshëm ndaj respektimit dhe garantimit të të drejtave dhe lirive të çdo qytetari, si dhe për respektimin e plotë të pavarësisë së sistemit gjyqësor, mendon se interpretime dhe zbatime të ligjeve, të cilat mund të mbartin nuanca politike dhe arkaike, nuk i shërbejnë qëllimit të vendosjes së ligjit”, thuhet në deklaratën e shefit të ekzekutivit, publikuar në sitin e Kryeministrisë, mbrëmjen e djeshme.


Wink


Tani flisni a na e ka fajin Bollano, ne asnje menrye, ne kemi problemin brenda.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Bollano dënohet me burg, gjobë dhe “zhveshje” nga funksionet Empty Re: Bollano dënohet me burg, gjobë dhe “zhveshje” nga funksionet

Post  ZEUS10 Fri Apr 24, 2009 5:12 pm

Shkeputa nje pjese tjeter nga Ilia Spiro:

Por ketu ka nje ceshtje me te rendesishme akoma: "nacionalizmi". Nese do te dish po te them se jam antinacionalist ne te gjithe kuptimet. E konsideroj nacionalizmin nje semundje te rrezikshme qe po nuk u luftua qe ne embrion, te con aty ku e coi Hitleri e Musolini boten, por edhe me pas Millosheviqi, etj.
Urrejtja anti greke, (por jo vetem) mendoj se eshte shume e rrezikshme, ndonese eshte e kufizuar ende, ajo nuk i sherben klimes se paqes ne Shqiperi, por me e demshme eshte per vete bartesit e saj.

Pra ky "besimtari ortodoks" po na "kujton" se e keqja Shqiperise i vika nga nacionalizmi sepse rreth e rotull ka vetem ca qengja te bute orthodokse qe i duan vetem te miren, por te shkretet vuajne shume nga nacionalizmi shqiptar, vuajne aq shume sa urojne: "nje shqiptar i mire eshte nje shqiptar i vdekur", por kete e kane per te miren e shqiptareve, nuk ka dyshim.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Bollano dënohet me burg, gjobë dhe “zhveshje” nga funksionet Empty Re: Bollano dënohet me burg, gjobë dhe “zhveshje” nga funksionet

Post  AuLoNa Fri Apr 24, 2009 5:30 pm

ZEUS10 wrote:Shkeputa nje pjese tjeter nga Ilia Spiro:

Por ketu ka nje ceshtje me te rendesishme akoma: "nacionalizmi". Nese do te dish po te them se jam antinacionalist ne te gjithe kuptimet. E konsideroj nacionalizmin nje semundje te rrezikshme qe po nuk u luftua qe ne embrion, te con aty ku e coi Hitleri e Musolini boten, por edhe me pas Millosheviqi, etj.
Urrejtja anti greke, (por jo vetem) mendoj se eshte shume e rrezikshme, ndonese eshte e kufizuar ende, ajo nuk i sherben klimes se paqes ne Shqiperi, por me e demshme eshte per vete bartesit e saj.

Pra ky "besimtari ortodoks" po na "kujton" se e keqja Shqiperise i vika nga nacionalizmi sepse rreth e rotull ka vetem ca qengja te bute orthodokse qe i duan vetem te miren, por te shkretet vuajne shume nga nacionalizmi shqiptar, vuajne aq shume sa urojne: "nje shqiptar i mire eshte nje shqiptar i vdekur", por kete e kane per te miren e shqiptareve, nuk ka dyshim.

Te them te drejten keta njerez duhet ti injorosh, se te bejne budalla si veten.
Kur flasin greket per nacionalizm Shqiptar mos ngelte njeri mbi dhe.. Rolling Eyes
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Bollano dënohet me burg, gjobë dhe “zhveshje” nga funksionet Empty Re: Bollano dënohet me burg, gjobë dhe “zhveshje” nga funksionet

Post  ZEUS10 Fri Apr 24, 2009 6:00 pm

AuLoNa wrote:
ZEUS10 wrote:Shkeputa nje pjese tjeter nga Ilia Spiro:

Por ketu ka nje ceshtje me te rendesishme akoma: "nacionalizmi". Nese do te dish po te them se jam antinacionalist ne te gjithe kuptimet. E konsideroj nacionalizmin nje semundje te rrezikshme qe po nuk u luftua qe ne embrion, te con aty ku e coi Hitleri e Musolini boten, por edhe me pas Millosheviqi, etj.
Urrejtja anti greke, (por jo vetem) mendoj se eshte shume e rrezikshme, ndonese eshte e kufizuar ende, ajo nuk i sherben klimes se paqes ne Shqiperi, por me e demshme eshte per vete bartesit e saj.

Pra ky "besimtari ortodoks" po na "kujton" se e keqja Shqiperise i vika nga nacionalizmi sepse rreth e rotull ka vetem ca qengja te bute orthodokse qe i duan vetem te miren, por te shkretet vuajne shume nga nacionalizmi shqiptar, vuajne aq shume sa urojne: "nje shqiptar i mire eshte nje shqiptar i vdekur", por kete e kane per te miren e shqiptareve, nuk ka dyshim.

Te them te drejten keta njerez duhet ti injorosh, se te bejne budalla si veten.
Kur flasin greket per nacionalizm Shqiptar mos ngelte njeri mbi dhe.. Rolling Eyes

Nuk qendron problemi tek Ilia, sepse ai i injoruar eshte, por tek tezat qe ata hedhin, dhe tek mbeshtetesit e tyre perendimore. Nje cunak, ne nje forum tjeter, qe eshte ne hapat e pare te karrieres si i shitur, me permendi nje autore franceze, Nathalie Clayer, e cila i meshon pikerisht kesaj teze, pra rrezikut prej nacionalizmit shqiptar per boten e krishtere. Per kete, ajo ka shkruar dhe liber:
« Aux origines du nationalisme albanais »
La naissance d’une nation majoritairement musulmane en Europe
ku e paraqet si eminent kete ""rrezik"" mysliman. Bile ajo arrin deri aty, sa thote, qe nuk egziston ndergjegja kombetare shqiptare, ajo eshte vetem nje vetedije fetare, perkatesisht myslimane, dhe qe drejtohet kunder kombeve te krishtere, ku me te rrezikuarit, sipas saj, jane serbet dhe greket Shocked Shocked Shocked Shocked .
Prandaj keto lloj tezash, dikush duhet ti marre seriozisht, pavaresisht, se ato dalin prej gojes se te shiturve dhe mediokrave.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Bollano dënohet me burg, gjobë dhe “zhveshje” nga funksionet Empty Re: Bollano dënohet me burg, gjobë dhe “zhveshje” nga funksionet

Post  ABC Fri Apr 24, 2009 7:33 pm

Ku keni vajtur e keni rremuar kete Ilia Spiron se me duket eshte andej nga ana ime dhe eshte prift, I think..
ABC
ABC
Senior Member
Senior Member

Number of posts : 149
Registration date : 2009-01-30
Points : 27
Reputation : 20

http://www.albforum.us

Back to top Go down

Bollano dënohet me burg, gjobë dhe “zhveshje” nga funksionet Empty Re: Bollano dënohet me burg, gjobë dhe “zhveshje” nga funksionet

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum