ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Janullatos flet shqip.

3 posters

Go down

Janullatos flet shqip. Empty Janullatos flet shqip.

Post  ZEUS10 Sat Apr 18, 2009 1:27 pm

Me ne fund, Kryepeshkopi grek ne krye te kishes shqiptare, foli shqip. Duke gjykuar cilesine e gjuhes ne ligjerates se tij, vihet re qe ai e zoteron shqipen, ne nje nivel te admirueshem, dhe mesimi i saj prej tij do ishte i paarsyeshem, qe te mendohej se ka ndodhur vitin e fundit. Nderkohe, kryepeshkopi dhe vitin e fundit e kreu meshen ne greqisht, a thua se cilesia e shqipes e tij para nje viti, nuk garantonte nje ligjerate te pranueshme per audiencen. Te shpresojme, se deshira jone per ta degjuar ne shqip fjalen pershendetese te tij, ne ceremonine e pashkeve ortodokse, do ta mundi mosdeshiren e Janulles per te mos folur shqip.

http://www.balkanweb.com/sitev4/newsadmin/video1.php?id=36547
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Janullatos flet shqip. Empty Re: Janullatos flet shqip.

Post  AuLoNa Sat Apr 18, 2009 1:34 pm

Do flasi se s'ben ai shqip, nuk ka ku te veje.

Megjithate, Gezuar Pashken te gjithe besimtareve Ortodoks, ne ketej e beme kurban qengjin.
Ate po thosha nga ana tjeter, nuk delna keq ne Shqiptaret, se per Shen Novruzin e morrem nje qengj, per Ramazanin po keshtu, edhe per Pashket, jena bo sallate. Me teper mish qengji ne hell per ne.... Laughing tongue
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Janullatos flet shqip. Empty Re: Janullatos flet shqip.

Post  Hene@ Sat Apr 18, 2009 10:39 pm

ZEUS10 wrote:Me ne fund, Kryepeshkopi grek ne krye te kishes shqiptare, foli shqip. Duke gjykuar cilesine e gjuhes ne ligjerates se tij, vihet re qe ai e zoteron shqipen, ne nje nivel te admirueshem, dhe mesimi i saj prej tij do ishte i paarsyeshem, qe te mendohej se ka ndodhur vitin e fundit. Nderkohe, kryepeshkopi dhe vitin e fundit e kreu meshen ne greqisht, a thua se cilesia e shqipes e tij para nje viti, nuk garantonte nje ligjerate te pranueshme per audiencen. Te shpresojme, se deshira jone per ta degjuar ne shqip fjalen pershendetese te tij, ne ceremonine e pashkeve ortodokse, do ta mundi mosdeshiren e Janulles per te mos folur shqip.

http://www.balkanweb.com/sitev4/newsadmin/video1.php?id=36547


Asgje nuk ka ndryshuarm vetem se po i mblidhet laku.
Tash qe foli shqip, eshte me keq. Sepse kete e bene per propogande e ta ngul thiken. Me kete shqipe te tij shqiptaret qullepsen dhe me naivitet e kaperdine helmin e Janulltos.

Janullatos eshte kolonel ne kuptimin e vertet.

Deshiroja qe plumbin qe ja drejtuan ne 1997 ta kish marre, por plumbat nuk kane mbaruar.

Shqiperia e shqiptareve.
Hene@
Hene@
Regular Member
Regular Member

Female
Number of posts : 51
Age : 64
Registration date : 2009-02-15
Points : 5
Reputation : 2

http://fbksh-aksh.forumocean.com/forum.htm

Back to top Go down

Janullatos flet shqip. Empty Re: Janullatos flet shqip.

Post  ZEUS10 Sun Apr 19, 2009 3:53 pm

Shihni, sec mendon administratori i Forumit Shqiptar per kete çeshtje:
Postuar më parë nga Albo
Feja nuk eshte derivat i nacionalizmit, nacionalizmi eshte derivat i fese.
Qyteterimi ngrihet nga njerezit dhe njerezit moralin e marrin nga feja.

Jam shprehur edhe njehere ne nje teme te ngjashme:

1. Asnje shqiptar qe nuk i perket besimit orthodoks nuk ka te drejten e fjales per problemet e brendshme qe has Kisha Orthodokse Autoqefale Shqiptare.

2. Kryepeshkopi Janullatos, kur erdhi ne Shqiperi ne 1991 mision vetes i vuri ringritjen e Kishes Autoqefale Orthodokse Shqiptare. Kete e beri duke ndertuar kisha te reja, duke restauruar kishat e vjetra, duke edukuar brezin e ri te klerikeve shqiptare, duke mbeshtetur me ndihma humanitare jo vetem shqiptaret e besimit orthodoks por edhe ata muslymane.

3. Sot Kisha Orthodokse Autoqefale Shqiptare ka nje strukture te saj te organizuar mire ne gjithe komunitetet orthodokse shqiptare, ka me dhjetra prifterinj shqiptare qe psallin SHQIP ne kishat orthodokse kudo ne Shqiperi, ka me dhjetra kisha te reja te ngritura nga themelet dhe jane bere plot restaurime te kishave te shenjta shekullore.

Te akuzosh kryepeshkopin Janullatos se eshte Grek me origjine kur ai gezon meritat kryesore te rimekembjes se Kishes Orthodokse Autoqefale Shqiptare, eshte njesoj si te thuash qe nuk besoj tek Jezu Krishti pasi ai ishte hebre. Mos e kerkoni fajin tek njerezit e Zotit, kerkojeni fajin tek vetvetja dhe besimi juaj i paket.

Ju jeni te interesuar te shikoni nje "prift shqiptar" ne krye te Kishes Orthodokse Autoqefale Shqiptare, une dua te shoh nje ringjallje te besimit te komunitetit shqiptar orthodoks dhe kthim ne traditen e bukur qindra vjecare te adhurimit dhe besimit te Zotit.


Une po merrem vetem pak me analizimin e pikes 1(ku ai jep urdher: ju shqiptare lereni kishen te beje Janullatosi cfare te doje)

Postuar më parë nga Albo

1. Asnje shqiptar qe nuk i perket besimit orthodoks nuk ka te drejten e fjales per problemet e brendshme qe has Kisha Orthodokse Autoqefale Shqiptare.

Ne shqiptaret, u dashka te rrime indiferente para qenjes ne krye te Kishes tone te nje greku,( me justifikimin e mosperzjerjes ne ceshtjet fetare, te nje komuniteti tjeter), pavaresisht se eshte pikerisht ky kler, i perzier me ceshtjet politike te copetimit te trojeve tona.

Janullatos flet shqip. 2pref4p

Ja ku jane kleriket, ne mes te grupeve terroriste me flamurin e """Vorioepirit""", qe kur lindi kjo teori bashke me strukturat ushtarake perkatese.

Ne shqiptaret, u dashka te rrime te "panshmem" dhe indiferente, per ceshtjet e Kishes Autoqefale Shqiptare, megjithese, kur erdhi Janullatos ne Shqiperi me 1991, ata qe u entuziazmuan me shume per ardhjen e tij ishin pikerisht ata qe duan te copetojne Shqiperine:


Janullatos flet shqip. W04xy

Jane pikerisht keta, qe ne emer te Kryqit dhe "mosnderhyrjes ne punet e brendshme te Kishes", botojne revista me thirrje per lufte kunder shqiptareve, per ti dhene autonomine "Boreios Ipeiros".
Sipas Albos(administrator i Forumit Shqiptar), ne duhet te rrime indiferente(!!!).
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Janullatos flet shqip. Empty Re: Janullatos flet shqip.

Post  AuLoNa Sun Apr 19, 2009 8:23 pm

Albo ka rrjedh me duket, se e kam pare ne shume tema nuk e marr vesh ca flet.
Te pakten njeriu kur nuk merr vesh te rri e te lexoj e mesoj.

AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Janullatos flet shqip. Empty Re: Janullatos flet shqip.

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum