ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zapotekah.

2 posters

Go down

Zapotekah. Empty Zapotekah.

Post  orakulli Tue Apr 14, 2009 1:06 pm

Zapoteket /Zapotek/ ishin nje kulture parakolumbiane qe lulezoi ne luginen Oaxaca ne pjesen e Mesoamerica.Disa zbulime arkeologjike tregojne qe origjina e tyre nis 2500 vjete me pare.Shume deshmi te kaluares se tyre jane gjetur ne qytetin antik Monte Albani,si ndertime te ndryshme,varre madheshtore me zbukurime te ndryshme prej ari te punuara ne nje menyre shume mjeshterore.Monte Alban ishte kryeqyteti i zones qe qeverisej prej Zapotekeve,qe i korrispondon shtetit te tanishem mmeksikan te Oaxaca.
Emri “zapotek” vjen prej fjales “tzapotekah” qe do te thote sipas mendimit te gjuhetareve moderne te sotem si “banoret e tokave te sapot” ku “sapot” eshte nje frut i embel dhe i bute qe rritet ne keto toka.Ndersa sipas meje “tzapotekah” eshte nga gjuha shqipe qe do te thote “t’zap o te ka” ose “t’za po te ka” qe ne thelb jane ata qe i “kan zan (ose zap) keto toka”.Zapoteket e quanin veten e tyre dhe me emrin “behenaha” qe nuk eshte gje tjeter vecse folja "bej"e gjuhes shqipe ne formen “behena”.
Zapoteket zhvillojne nje kalendar ne te cilin viti ishte i ndare ne 260 dite,i ndare ne 4 stine me 65 dite te cilat ne vetevete ishin te formuara nga 5 periudha nga 13 dite.Gjithashtu ata zhvillojne nje system shkrimi ideogram sillabik.Ky system eshte konsideruar si nje nder te paret e shkrimit te perdorur ne Mesoamerica dhe para ardhesi i shkrimeve te perdorura nga Maya,Mixtechi dhe Aztechi.
orakulli
orakulli
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 104
Registration date : 2009-02-09
Points : 46
Reputation : 26

Back to top Go down

Zapotekah. Empty Shume interesant Orakulli.

Post  sulioti Tue Apr 14, 2009 4:42 pm

orakulli wrote:Zapoteket /Zapotek/ ishin nje kulture parakolumbiane qe lulezoi ne luginen Oaxaca ne pjesen e Mesoamerica.Disa zbulime arkeologjike tregojne qe origjina e tyre nis 2500 vjete me pare.Shume deshmi te kaluares se tyre jane gjetur ne qytetin antik Monte Albani,si ndertime te ndryshme,varre madheshtore me zbukurime te ndryshme prej ari te punuara ne nje menyre shume mjeshterore.Monte Alban ishte kryeqyteti i zones qe qeverisej prej Zapotekeve,qe i korrispondon shtetit te tanishem mmeksikan te Oaxaca.
Emri “zapotek” vjen prej fjales “tzapotekah” qe do te thote sipas mendimit te gjuhetareve moderne te sotem si “banoret e tokave te sapot” ku “sapot” eshte nje frut i embel dhe i bute qe rritet ne keto toka.Ndersa sipas meje “tzapotekah” eshte nga gjuha shqipe qe do te thote “t’zap o te ka” ose “t’za po te ka” qe ne thelb jane ata qe i “kan zan (ose zap) keto toka”.Zapoteket e quanin veten e tyre dhe me emrin “behenaha” qe nuk eshte gje tjeter vecse folja "bej"e gjuhes shqipe ne formen “behena”.
Zapoteket zhvillojne nje kalendar ne te cilin viti ishte i ndare ne 260 dite,i ndare ne 4 stine me 65 dite te cilat ne vetevete ishin te formuara nga 5 periudha nga 13 dite.Gjithashtu ata zhvillojne nje system shkrimi ideogram sillabik.Ky system eshte konsideruar si nje nder te paret e shkrimit te perdorur ne Mesoamerica dhe para ardhesi i shkrimeve te perdorura nga Maya,Mixtechi dhe Aztechi.

Jam plotesisht dakort me shkrimin tuaj, prej kohesh me kishte lindur ky dyshim ne lidhje me emrat e civilizimeve si MAJAT= MAJ ose MAJtsit e dickaje te te trasheguar,dhe INKAS=IKA te ikurit,kjo qe ke shkruajtur me lare miku im, na afron dhe me shume afer tezez, se jemi ne ata qe pas permbytjes se ATLANDITES,hodhe drite kudo qe emigruam,ne ter rruzullin.Eshte koha qe ti kthejm nderin historis ton.
sulioti
sulioti
Regular Member
Regular Member

Male
Number of posts : 70
Age : 43
Location : belgium
Registration date : 2009-02-10
Points : 22
Reputation : 22

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum