ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kenge Popullore Muzikore

3 posters

Go down

Kenge Popullore Muzikore Empty Kenge Popullore Muzikore

Post  AuLoNa Thu Jan 29, 2009 1:41 pm

E VOGELA PIKE LOTI....OPAAAAA !!! Maya Alickaj

AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Kenge Popullore Muzikore Empty Moj Neperka Pika Pika

Post  AuLoNa Fri Jan 30, 2009 11:37 amDo këndoj po mu zu grika,(Moj neperka pika pika).
Ndënja më port' e të prita,
Të prita mike të prita,
Ti nuk erdhe unë ika,
Atë ditë qish e ngrisa,
Qish e ngrisa atë ditë,
Duka qarë e fshirë sitë,
Ti mos qaj o ill o dritë,
Se do të prishenë sitë,
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Kenge Popullore Muzikore Empty Re: Kenge Popullore Muzikore

Post  alfeko sukaraku Fri Feb 13, 2009 4:39 pm

ne radhe te pare dikush duhet te me shpjegoj menyren qe te vendos kenge ne forum

pastaj po ju pershendes me vargjet e nje kenget qe po degjoj se fundi

I

janine o tek rrapi pale
vijne shtate trima ne kale
sjellin nje zabit te vrare
Ismail Lesko Progonan.

II---arvanite

vajze mire edhe ka soj
ore kalimera sdi te na thoj
arvanite te kendoni
gjuhen te mos harroni
arvanite kush kendon
tere te mirat i cone

Jani o Jan qe vjen ne avli
si gajdhur qe do tagji
or qenin qe leh ne avli
mer nje shkop e shteri ti

te bukura shtiriotet e
more edhe bukuriotet e

or barba jorgji me di gra
nje me u mor e nje me la
ku te mor or jorgo sfera
me reposh nga fustanella

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

Kenge Popullore Muzikore Empty Re: Kenge Popullore Muzikore

Post  AuLoNa Fri Feb 13, 2009 6:53 pm

alfeko sukaraku wrote:ne radhe te pare dikush duhet te me shpjegoj menyren qe te vendos kenge ne forum


Kur hap kete boksin per te postuar, lart ke shume ikona rradhe.
Per te vendosur videot, mbasi te kesh bere copy link te videos, shtyp ikonen qe ka dy shirita filmi dhe beje paste aty.
Shtyp Ok, dhe kur te besh dergo postin do te dali video direkt ne kete faqe.

Tani po te shikosh kam hapur disa tema per muziken, si psh;

Kenge Labe Tradicionale
Kenge Popullore Muzikore
Kenge Tradicionale Te Veriut
Kenge Shqiptare te Lehta
Si dhe ate What music you are listening, me teper per keto kenget e huaja.

Shume te bukura keto vargjet e kenges.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Kenge Popullore Muzikore Empty Re: Kenge Popullore Muzikore

Post  AuLoNa Thu Mar 05, 2009 1:32 am

hopaaaa te veme edhe pak muzike me rritem.....Kenge Popullore Muzikore Celebrate11
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Kenge Popullore Muzikore Empty Re: Kenge Popullore Muzikore

Post  zojs Thu Mar 05, 2009 6:45 pm

GJENITË E MUZIKËS SHQIPTARE


zojs
zojs
No rank
No rank

Male
Number of posts : 157
Registration date : 2009-01-27
Points : 16
Reputation : 16

Back to top Go down

Kenge Popullore Muzikore Empty Re: Kenge Popullore Muzikore

Post  zojs Thu Mar 05, 2009 6:48 pm

GJENITË E MUZIKËS SHQIPTARE

zojs
zojs
No rank
No rank

Male
Number of posts : 157
Registration date : 2009-01-27
Points : 16
Reputation : 16

Back to top Go down

Kenge Popullore Muzikore Empty Re: Kenge Popullore Muzikore

Post  AuLoNa Thu Mar 05, 2009 8:14 pm
Hopaaaa Progonishte e shtruar... Very Happy
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Kenge Popullore Muzikore Empty Re: Kenge Popullore Muzikore

Post  AuLoNa Thu Mar 26, 2009 6:35 pmKur shkon rrugës vetëtimë
Rinë Rinë moj Katerinë
më verbon mua të zinë
Rinë Rinë moj Katerinë
O moj lulja trëndelinë

Si era me suferinë
Rinë Rinë moj Katerinë
më shkon si një gjeraqinë
Rinë Rinë moj Katerinë
o moj lulja trëndelinë

Erdhe re në lakun tim
Rinë Rinë moj Katerinë
se ta kisha zënë pusinë
Rinë Rinë moj Katerinë
o moj lulja trëndelinë

Erdhe tek shtegu në brinjë
Rinë Rinë moj Katerinë
hedhur mënjanë shaminë
Rinë Rinë moj Katerinë
o moj lulja trendelinë
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Kenge Popullore Muzikore Empty Re: Kenge Popullore Muzikore

Post  AuLoNa Thu Mar 26, 2009 9:38 pmNë një stan atje në Lugj
zojna e stanit zinte bukë
në lëndinë në bar të butë
hedhin valle tre hajdutë

Tre djemtë e bukur me mjekër
hajdut nga zakon i vjetër
vajtën të vidhnin në vjesht
vodhen cjept e vodhën desht

Kur i pa e zojna e stanit
nikoqirja e çobanit
o ju kaçaket e manit
e doni në lule t'ballit

O ju hajdutët me nam
o djmtë te bukura s'kam
ore daleni se ç'borxh ua kam
sonte se kam as çoban
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Kenge Popullore Muzikore Empty Re: Kenge Popullore Muzikore

Post  AuLoNa Thu Mar 26, 2009 10:23 pmJam e re djal jam e bukur
lozonjare porsi flutur
me shikim t'djeg si prush
ndaj m'thrrasin xinxilush

Xinxilushe hajde hajde
mos m'bën moj luj me gajde
xinxilushe eja eja
se m'dogje si rrufeja

Emnin tim s'ma din askush
veç m'thrrasin xinxilush
po m'deshe me t'vërtet
emnin tim djal gjeje vet

Xinxilushe hajde hajde
mos me ben moj luj me gajde
xinxilushe eja eja
se me dogje si rrufejaHopaaaaaaaaaaaaaa........ Very Happy
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Kenge Popullore Muzikore Empty Re: Kenge Popullore Muzikore

Post  AuLoNa Sat Apr 04, 2009 6:50 pm
13-të Male më këmbë
13-të Birbilenjtë
trupat varur në Jnainë
nami vajtur në Duvletë
Kurvelesh ci bërë djemtë

Birbilenjtë 13-të
vanë në litarë vetë
si ata trimat me fletë

I rrite me halle shumë
po u rritur i bëre burra
me aromë trënderilne
me ujë pirë nga gura

Birbilenjtë 13-të
vanë në litare vetë
si ata trimat me fletë

Në emër thimi u vure
se trimat një jetë kanë
besë e nderë vënë flamurit
për besë në litare vanë
fol Bilbil Shakua një fjale

Birbilenjtë 13-të
vanë në litare vetë
si ata trimat me fletë

Dale bej të dredh cigarë
dal të lidh çepen mbi ballë
dal të puth shokët me rradhë
dal të shoh një herë vatanë
për të malli do më marrë

Birbilenjtë 13-të
vanë në litare vetë
si ata trimat me fletë
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Kenge Popullore Muzikore Empty Re: Kenge Popullore Muzikore

Post  AuLoNa Thu Apr 09, 2009 2:23 pm
Çupa për Babanë


U nda çupa me babanë
si rreke lotët i ranë
lagu dhe gushën dhe fustanë
mallëngjeu tërë dynjanë

Se baba nuk gjen gjëkundi
të kërkosh qiell e tokë
e ka thënë i kanë vënë vulën
çupa për baba lë kokë

Çupa për babanë lë kokë
prej qëmoti e kanë thënë
nuse shkon në derë të botës
por zemrën mbas e kanë lënë

Se baba nuk gjen gjëkundi
të kërkosh qiell e tokë
e ka thënë i kanë vënë vulën
çupa për baba lë kokë

Çupat janë dera e botës
fjala e urtë kështu thotë
sa ka ujë pusi i shtëpisë
aq ka syri i çupës lot


Se baba nuk gjen gjëkundi
të kërkosh qiell e tokë
e ka thënë i kanë vënë vulën
çupa për baba lë kokë
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Kenge Popullore Muzikore Empty Re: Kenge Popullore Muzikore

Post  AuLoNa Thu Apr 09, 2009 6:06 pmTi moj Gjirokastra nënë
të mbeti buza në këngë
e moj zonja me pen e mëndë
me kobure të ergjëndtë

S'duroj dot moj Gjirokastër
qaj me lot

Malet rreth të rrinë kurorë
vellon e hedhur me borë
Zoti vetë ishte skluptorë
e të skaliti me dorë

S'duroj dot moj Gjirokastër
qaj me lot

Ti më puth më the mirëserdhe
leht kokën më përkëdhele
syte me lotë mi mallëngjeve
më thua bijë këtu leve

S'duroj dot moj Gjirokastër
qaj me lot

E bukur e larë në hënë
për ty do shkrihem në këngë
e moj nënë e bukur moj nënë
shqiponjë e gdhëndur në shkëmbë

S'duroj dot moj Gjirokastër
qaj me lot

Kur këndoj për ty moj nënë
bashkohen brezat në këngë
yjet tundenë në djepe
vijnë në gjynjë e të thonë lepe

S'duroj dot moj Gjirokastër
qaj me lot
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Kenge Popullore Muzikore Empty Re: Kenge Popullore Muzikore

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum