ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Puthja e pare? Burim informacioni...

2 posters

Go down

Puthja e pare? Burim informacioni... Empty Puthja e pare? Burim informacioni...

Post  Hëna Sat Mar 21, 2009 10:49 am

Dashuria e vertete nuk zbulohet me shikim te pare por me puthje te pare. Kete teze e mbeshtet antropologja amerikane, Helen Fisher, sipas se ciles, ne nje puthje, dy persona pjesemarres mund te zbulojne shume per njeri-tjertin dhe te ardhmen e tyre.

“Nje puthje e pare edhe si nje shpethim informacionesh qe dergohen dhe merren. Eshte shume e rendesishme, sepse puthja eshte nje instrument vleresimi. Truri merr informacione qe vijne nga buzet, nga gjuha dhe nga hunda. 5 nga 12 nervat e kranese marrin informacione nga goja”, shprehet studiuesja amerikane. Duke u bazuar ne kete teori, ajo shpjegon se puthja nuk eshte vetem nje puthje e thjeshte por nje menyre me ke kemi te bejme dhe cfare mund te japim e te marrim.

Docenti i psikologjise Gordon Gallup shkon edhe me tej kur thote se, gjate momentit te puthjes ekzistojne mekanizma qe vleresojne gjendjen shendetesore, ate riprodhuese dhe kompatibilitetin gjenetik. “Me pak fjale, ajo qe ndodh gjate puthjes eshte nje moment i rendesishem pasi personi vendos nese do vazhdoje ose do ta nderprese ne ate moment lidhjen”, thekson Gallup.


Sot me teper studjohet dhe analizohet sesa veprohet gjendja emocionale dhe fizike, ndaj dhe njerezit kane me probleme.
Hëna
Hëna
Senior Member
Senior Member

Female
Number of posts : 179
Registration date : 2009-02-10
Points : 12
Reputation : 5

Back to top Go down

Puthja e pare? Burim informacioni... Empty Re: Puthja e pare? Burim informacioni...

Post  Keda Thu Apr 30, 2009 5:19 pm

Cfare keni ndjere? A e mbani mend ate moment? A mund ta harroni njeriun qe keni shkembyer puthjen e pare? Keto dhe te tjera jam e deshiruar te flas per.
Keda
Keda
Junior Member
Junior Member

Female
Number of posts : 11
Location : US
Registration date : 2009-04-17
Points : 6
Reputation : 3

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum