ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ATA KISHIN VETËM NJË IDEAL- SHQIPËRINË E LIRË DHE TË BASHKUAR

Go down

ATA KISHIN VETËM NJË IDEAL- SHQIPËRINË E LIRË DHE TË BASHKUAR Empty ATA KISHIN VETËM NJË IDEAL- SHQIPËRINË E LIRË DHE TË BASHKUAR

Post  Hene@ Tue Mar 10, 2009 3:56 pm

Shkruar nga SHQIPËRIM QERIQI
Monday, 09 March 2009

Nëpër shekuj populli ynë ka bërë luftëra për liri. Jeta dhe vdekja e tij kanë qenë të lidhura gjithmonë me fatin e atdheut.
Atdheu ka qenë dhe ka mbetur i shenjtë për shqiptarët. Liria e tij është parë e kërkuar vetëm përmes pushkës dhe luftës kundër pushtuesve.
Kujtesa historike është rifreskuar çdoherë me beteja, me trimëri të pashoqe të bijve e bijave më të mirë të këtij trualli.
Epopetë e lavdishme i gjasojnë shpeshëherë njëra- tjetrës, ashtu siç i gjasojnë trimat njëri –tjetrit. Shumë ngjajshmëri kanë edhe rëniet e tyre heroike.
Ky popull i vogël, por me zemër të madhe ka patur gjithnjë në gjirin e tij patriotë që i kanë vazhduar përpjekjet me pendë e me pushkë për liri e bashkim kombëtar.
Kur kujtojmë epokat dhe përpjekjet e parreshtura të popullit shqiptar nëpër luftëra, kujtesa historike na shpie në betejat e Skënderbeut, Isa Boletinit e Sylejman Vokshit, Mic Sokolit e Bajram Currit, Çerqiz Topullit e Idriz Seferit, Ademit e Hamzës...e shumë e shumë trimave të tjerë, që jetërat e tyre ia kushtuan lirisë së atdheut.
Të gjitha këto lavdi dhe heroizma si një fill i kuq patën një rrjedhë të natyrshme, të pandalshme që çoi pashmangshëm në betejen e Prekazit të paepur dhe në krismat e pushkëve të Ademit, Hamzës e të Jasharajve të tjerë kundër pushtuesit serb. Këto krisma pushkësh të lirisë jehuan fort. Ato ishin ai kushtrim i madh, se çlirimi i atdheut do të ketë vetëm një rrugë, atë të luftës së armatosur.
Përkushtimi dhe atdhedashuria iu dhanë zemër përballë tanksave të armikut. Në zemrat e tyre vlonte urrejtja e popullit kundër pushtuesit.
Në luftën e pabarabartë, krismat i shoqëronte kënga e trimave, kulla nuk jepej sepse trimat ishin bërë mburojë e saj.
Armiku tmerrohej nga qëndresa e Prekazit, nga heroizmi i heronjëve brenda kullës. Pas një beteje titanike bien trimat në fushën e nderit dhe ndalen krismat brenda kullës, por si rrufe përhapen krismat e lirisë në tërë Kosovën.
Lufta dhe rënia e tyre është vetë madhështia. Heroizmi i tyre u bë shqipe në flamur, e cila iu priu qindra e mijëra luftëtarëve të tjerë nëpër beteja.

Ata historinë e shkruan me gjak sepse vetëm kështu kishte kuptim liria.
Ata e flijuan jetën për lirinë sepse vetëm kështu kishte kuptim jeta.
Ata me gjakun e tyre i dhanë ngjyrë flamurit që të rrezatojë në tërë kombin.
Ata kishin zemër të madhe. Të tillët i duhen atdheut. Lufta për lirinë e tij kërkon jetën e tyre.
Ata ia dhanë që flaka e luftës çlirimtare të pushtojë shpirtrat dhe zemrat tona.
Ata ranë heroikishtë që populli të ngritet trimërishtë.
Ata e përqafuan luftën që atdheu ta gëzojë lirinë.
Ata sakrifikuan familjen që të jetojë kombi.
Madhështia e veprës së tyre nuk do të pajtohej me “pako” e kufizime të lirisë sonë sepse idealet dhe shpirti i tyre ishin: liria e plotë, pa kufizime e kushtëzime.
Ata ishin të vendosur për çlirim e bashkim sepse kishin bërë një vetëm një betim.
Ata kishin vetëm një ideal- Shqipërinë e lirë dhe të bashkuar në terësinë e saj.

Më 8 mars 2009
Hene@
Hene@
Regular Member
Regular Member

Female
Number of posts : 51
Age : 64
Registration date : 2009-02-15
Points : 5
Reputation : 2

http://fbksh-aksh.forumocean.com/forum.htm

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum