ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ligji astronomik c'klasifikon Plutonin nga renditja e planeteve te sistemit diellor.

Go down

Ligji astronomik c'klasifikon Plutonin nga renditja e planeteve te sistemit diellor. Empty Ligji astronomik c'klasifikon Plutonin nga renditja e planeteve te sistemit diellor.

Post  *Anxhi* Wed Jan 28, 2009 6:53 pm

Sipas studiuesve, planeti i Plutonit nuk eshte me nje planet i vertete. Mike Brown, astronomi i institutit te teknologjise se Kalifornise, ne Pesadena, u shpreh per 'vdekjen' e planetit Pluton. "Me ne fund tani jane vetem 8 planete ne sistemin tone diellor". - u shpreh ai.
Te gjitha librat astronomike, si ato shkollore ashtu dhe ato jashte shkollore do te rishkruhen duke perjashtuar nga lista e planeteve ish planetin Pluton. Duke qene se jane afersisht rreth 40 lloje te tille 'dwarfs' (trupa qiellore xhuxha?-te vegjel) duke perfshire ketu dhe asteroidin e madh Ceres dhe 2003 UB313, i emertuar Xena - nje objekt qe 'shkelqen' me i madh se Platoni, i zbuluar keshtu vitin e kaluar (2005) nga Browni.
"Ne i dime 44 planetet xhuxha" u pergjigj Brown, por "ne do te gjejme 100. [..]

Cfare eshte sot nje planet?

Sipas definicionit te ri qe iu dha nga grupi i studiuesve, nje planet i tille do te jete ai qe do te rrotullohet rreth diellit, dhe ka madhesi te tille te mjaftueshme per t'u rrotullar rreth tij i terhequr nga forca e tij e gravitetit. Gjithashtu, nje planet duhet te dominoje dhe 'fqinjet' rreth orbites se tij.

Plutoni eshte larguar nga lista sepse nuk i dominon 'fqinjet' e vet. Charon, hena e tij e madhe, eshte gati gjysma e madhesise se Plutonit, kur nderkohe te tjeret planete te vertete jane shume here me te medhenj se hena e tyre.

Gjithashtu, trupat qe dominojne 'fqinjet' e tyre pastrojne asteroidet, kometat, dhe copat e tjera, duke e patur te paster orbiten e tyre. Ne kontrast, Plutoni ka nje orbite te crregullt. [...]

Marre me shkurtime nga National geographic /planet site.. (publikuar ne vitin 2006)

*Anxhi*
No rank
No rank

Female
Number of posts : 116
Registration date : 2009-01-27
Points : 0
Reputation : 2

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum