ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Greqi, protestuesit “pro” emigranteve

3 posters

Go down

Greqi, protestuesit “pro” emigranteve Empty Greqi, protestuesit “pro” emigranteve

Post  AuLoNa Fri Mar 06, 2009 12:55 pmMbi 800 te rinj greke jane perplasur me policine ne rruget e Athines gjate nje proteste ne mbeshtetje te emigranteve qe jetojne ne kete vend.
Policia ndaloi afrimin e tyre prane parlamentit grek dhe menjehere pas kesaj nisi edhe skenari i njohur tashme i djegieve dhe shkaterrimeve.
Forcave te rendit iu desh qe te hidhnin gaz lotsjelles per te shperndare turmat. Perplasja mes policise dhe protestuesve ne mbremjen e se enjtes perngjante me nje beteje te vertete lufte, por nuk ka raportime per te lenduar.
Edhe mengjesin e sotem u shenua nje tjeter incident, pasi nje biznesmen armesh u plagos nga shperthimi qe ndodhi ne automjetin e tij.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Greqi, protestuesit “pro” emigranteve Empty Trazirat ne Athine, DASH: Amerikane, kujdes!

Post  AuLoNa Fri Mar 13, 2009 12:23 pmQekur u hap Shqiperia, po shkon poshte e me poshte e ashtequajtur Greqia.


Departamenti Amerikan i Shtetit leshon alarmin me te forte per shtetasit amerikane ne Greqi, duke i bere thirrje te kene kujdes.

Pala amerikane eshte e shqetesuar, jo vetem per shtetasit amerikane, por edhe per turistet, te cilet vizitojne Akropolin dhe ishujt e Egjeut.

Zyrtaret u bejne thirrje amerikaneve qe te evitojne daljen pas ores 21.00 ne zonen e Politeknikumit, ne sheshin “Omonia” apo “Aristotelus” ne Selanik.

Pas ketyre paralajmerimeve ka reaguar Ministria e Jashtme greke, e cila eshte shprehur se vendi eshte i sigurte dhe nuk ka asnje rrezik per turistet e huaj.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Greqi, protestuesit “pro” emigranteve Empty Re: Greqi, protestuesit “pro” emigranteve

Post  AuLoNa Fri Mar 13, 2009 3:46 pmHmmm shtoni komentet tuaja, pse kjo gjendje ne Greqi nuk po vihet nen kontroll akoma, ku dhe shteti Amerikan, ka shprehur shqetesimin e tyre.


Anarshistët në Greqi kanë vënë në shënjestër lagjen më të pasur të Athinës, Kolonaki. Një grup të rinjsh kanë shkatërruar dyqane, banka dhe makina dhe janë përleshur me policinë. Sulmet kanë ndodhur në mes të ditës, në kohën kur rrugët ishin të populluara me njerëz. Anarshistët kanë nisur të grupohen duke drejtuar sulmet e tyre ndaj kapitalizmit dhe korrupsionit qeveritar Version multimedial i ketij lajmi

ATHINE- Dhjetëra të rinj të cekanë dhe shufra hekura kanë shkatërruar sot makina, banka dhe vetrina dyqanesh në një lagje në qendër të Athinës

Disa dhjetëra dyqane dhe makina janë shkatërruar, ndërsa blerësit dhe turistët janë larguar në panik dhe të frikësuar nga zona e Kolonakit.

Fletëpalosje të hedhura në tokë kanë identifikuar sulmuesit si anëtarë të një gurpi lokal anarkist. Një sulm i ngjashëm ndodhi sot edhe në veri të Selaniku ku u shkatërruan tre banka. Dhuna e cila organizohet nga të rinj anarkistë u përshkallëzua që në fund të dhjetorit pas vrasjes së një adoleshenti nga policia greke.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Greqi, protestuesit “pro” emigranteve Empty Re: Greqi, protestuesit “pro” emigranteve

Post  Hëna Mon Mar 16, 2009 3:00 pmTelevizioni grek ERT ka transmetuar një video ku është filmuar dhuna e kryer nga të rinjtë anarshiste në lagjen e pasur “Kolonaki” të Athinës, pak ditë më parë.

ATHINE- Televizioni grek ERT ka transmetuar pamjet e dhunshme që ndodhën pak ditë më parë në lagjen e pasur “Kolonaki” të Athinës. Në këto pamje jepen të rinj të maskuar të cilët pa asnjë motiv dynden drejt makinave e dyqaneve dhe godasin me mjete të forta. Të rinjtë ndahen në grupe dhe fillojnë sulmet në mes të ditës, kur pronarët e dyqanët ishin aty dhe nuk mund të bënin asgjë.
Qyetarët të frikësuar i bëjnë apel shtetit të shkatërrojë këto banda. Greqia vazhdon të jetë një vend i tensionuar që pas vrasjes së adoleshentit nga një polic grek në dhjetor të 2008.
Kriza globale pritet te godase rende ekonomine greke ne nje sektor kyc te ekonomise, turizmin. Parashikimet flasin per nje renie te te ardhurave prej industrise se turizmit me te pakten 15 perqind, nderkohe qe sezoni i ri per shkak te veshtiresive do te nise me nje muaj vonese.

Per vitin 2009, sektori i turizmit parashikohet te jete katastrofik. Sezoni turistik do te nise me 30 prill dhe jo me 30 mars, si cdo vit.

Nje sere kompanish te medha amerikane dhe britanike njoftuan uljen e prenotimeve. Shkak per kete jane taksat e larta te hoteleve dhe te udhetimit me avion.

Sektori i turizmit sjell 27 perqind te GDP-se te te ardhurave te vendit.
Hëna
Hëna
Senior Member
Senior Member

Female
Number of posts : 179
Registration date : 2009-02-10
Points : 12
Reputation : 5

Back to top Go down

Greqi, protestuesit “pro” emigranteve Empty Dhuna ne Janine, per shkak te Vorio Epirit

Post  Hëna Mon Mar 16, 2009 9:03 pmDhuna e para dy diteve ne Janine ka patur ne qender te saj konfliktin per Vorio Epirin dhe qendrimet fashiste te nacionalisteve greke edhe ndaj shqiptareve.

Gjithcka nisi pasi grupe te majta sulmuan nje tubim te organizates se ekstremit te djathte “Krisi Avgji”, e ku po hidheshin parrulla te ndryshme anti-shqiptare.

Edhe pse mitingu ishte paralajmeruar prej ditesh, policia nuk arriti te shmangte aktet e dhunes, te cilat nuk jane pritur mire nga qytetaret.

“Une dola pak me vone, kur kishte mbaruar rremuja e madhe dhe pash qindra djem qe bertisnin “do t’i hame turqit dhe shqiptaret”. Keto gjera mua me duken te kota. Ata thone se kerkojne te bejne dicka per atdheun, por nuk eshte keshtu”, deklaron nje qytetar grek.

Nga ana e saj policia nuk ka bere asnje koment, nderkohe qe pritet te mbahet nje tjeter manifestim me moton “NATO, larg duart nga Ballkani”.
Hëna
Hëna
Senior Member
Senior Member

Female
Number of posts : 179
Registration date : 2009-02-10
Points : 12
Reputation : 5

Back to top Go down

Greqi, protestuesit “pro” emigranteve Empty Greqi, parashikimi i BE: Nje milion te papune

Post  AuLoNa Sun Mar 22, 2009 9:24 pm

Nje parashikim shok per papunesine ne Greqi ka bere sot Komisioni Europian.Sipas specialisteve ne Bruksel, ne Greqi numri i te papuneve do te arrije dhe tejkaloje madje shifren prej 1.000.000 personash qe do te ngelen ne rruge pa asnje te ardhur.

Duke vezhguar se papunesia ne muajin dhjetor kishte mberritur ne 8.9%, sipas parashikimeve te reja, kjo shifer do te shkoje brenda disa muajve ne 10.5%.

Parashikimi i zymte i Brukselit theksonmadje se te dhenat qe publikon qeveria greke nuk jane te sakta dhe pervec kesaj shton se ekonomia greke do te shenoje renie ne muajt e ardhshem per shkak te krizes ekonomike mbare boterore. Sektoret qe do te preken me teper jane ai i ndertimit dhe i turizmit, sektore ku edhe punojne nje numer i madh emigrantesh shqiptare.

Dje nga kryeqyteti belg kryeministri Karamanlis shpalli nje sere masash per perballimin e situates si shkurtimi i shpenzimeve qeveritare ne masen 10%, ngrirja e rrogave te nenpunesve te sektorit shteteror, si dhe takse me e madhe per personat me te ardhura te larta.

Pervec ketyre masave qe kane ngjallur reagime te gjera ne popullin grek, kritika te ashpra ka pasur edhe per deklaraten e numrit nje te qeverise sipas te cilit biznesmenet greke, sidomos ne Greqine e Veriut mund te gjejne menyra te reja punesimi.

Sic vihet re javet e fundit shume biznesmene greke duke perfituar nga kriza ekonomike detyrojne te punesuarit, te pranojne te punojne 3 ose 4 dite ne jave ose i mbajne ne dispozicion ata per dy ose tre muaj, pa te drejte rroge derisa te kaloje periudha e krizes.


Greqi, frike e pasiguri prej kriminalitetit


Frika dhe pasiguria nga rritja e kriminalitetit jane karakteristikat kryesore te tre sondazheve ne tre gazeta te medha greke te dites se diel ne te cilat qytetaret greke kerkojne masa akoma me drastike per kriminalitetin,shtypjen e fenomeneve te dhunes si dhe lejimin e forcave policore te hyjne ne territorin e universiteteve greke te cilat behen baze e anarkisteve.

Keshtu ne sondazhin e se perjavshmes “Proto Thema”, te titulluar sondazhi i tmerrit 78% e qytetareve greke kerkojne masa me te rrepta per kriminalitetin, 62% jane pro ligjit kunder kapucit,76% duan qe policia te hyje ne territorin e universiteteve dhe 72.3% kerkojne te debohen gjithe emigrantet e huaj te paligjshem nga Greqia.

Shoqeria do demokraci dhe rend -eshte titulli i se perditshmes “Kathimerini” - sipas se ciles nje nder dy greke eshte dakord me nderhyrjen e organeve te rendit ne univeristete ne rast konfrontimesh, ndersa 59% e shoqerise eshte pro masave ndaj vandalisteve te cilet mbajne kapuce.

Edhe ne gazeten “To Paron” jane 70,7% te qytetareve qe kane me shume frike nga kriminaliteti se sa nga kriza ekonomike dhe qe kerkojne masa policore per vendosjen e rendit.

Qeveria konservatore ne fuqi cileson masat e reja te marra si shpresedhenese per nevojat e shoqerise,por perseri opinioni publik duket se tashme ka humbur besimin tek ajo.

Udheheqesi e saj Karamanlis i cili duket se po ben perpjekjet e fundit tre muaj para zgjedhjeve per parlamentin europian qe do te jene edhe nje test per zgjedhjet parlamentare ne Greqi ,duket se ka deklaruar qe nese nuk fiton ne zgjedhje do te largohet,sipas reportazhit te gazetes “Reak News”.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Greqi, protestuesit “pro” emigranteve Empty Greqi, digjet nje mobileri dhe demtohet nje banke

Post  AuLoNa Mon Mar 23, 2009 10:13 am

Serish akte dhune ne Greqi. Nje dyqani dhe selise se nje banke ne Athine u eshte vene zjarri dhe nga flaket jane shkaktuar deme te konsiderueshme materiale. Ngjarja ndodhi oret e para te mengjesit. Banka eshte nje nga filialet e Aspis te Pireut, ndersa dyqani ishte nje mobileri ne periferi te kryeqytetit. Ky i fundit u shkrumbua krejt, pasi dhjetera njerez me maska hodhen bomba Molotov.

Athina qe prej dhjetorit eshte shnderruar ne skene te nje serie episodesh dhune. Sipas nje sondazhi te fundit te gazetes “Kathimerini”, 60 perqind e qytetareve kane mbeshtetur masat drastike te qeverise per perdorimin e njesive te nderhyrjes se shpejte per te ndalur aktet e dhunes dhe krimet. 72 perqind e tyre thone se situata e sigurise eshte perkeqesuar vitin e fundit ne vend.
Policia greke ka kerkuar ndihmen e policise britanike per forcmimin e masave kunder dhunes dhe terrorit qe ka muaj qe trondit Athinen dhe qytete te tjera greke.

Nje grup specialistesh te Scotland Yard ndodhen ne Athine per trajnimin e policise dhe greke. Ata i sugjeruan sektorit te anti-terrorit vendosjen e 3 mije kamerave vezhguese ne kryeqytetin helen dhe vendosjen e nje aparati pergjimi qe kontrollon telefonat dhe sms-te.

Greqia eshte cilesuar se fundmi nga Interpoli si nje vend tranzit per eksponentet e terrorizmit islamik, ne vecanti pas arrestimit te nje lideri te Al Kaedes.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Greqi, protestuesit “pro” emigranteve Empty Re: Greqi, protestuesit “pro” emigranteve

Post  AuLoNa Wed Mar 25, 2009 1:28 pm

AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Greqi, protestuesit “pro” emigranteve Empty Re: Greqi, protestuesit “pro” emigranteve

Post  AuLoNa Fri Mar 27, 2009 2:46 pm
Ministria e Brendshme greke po perpiqet te minimizoje aktet e dhunshme qe kane marre permasa te medha ne shtetin helen si dhe valen e kriminalitetit qe ka krijuar ne opinionin publik ndjenjen e pasigurise. Ne kuader te ketyre masave ishte edhe operacioni "Fshesa" ne mesnate, ne shume pika kyce te Athines gjate te cilit u kryen mbi 120 kontrolle, ndersa jane arrestuar 13 greke dhe 6 shtetas te huaj per perdorim te lendeve narkotike.

Madje polica greke per perballimin e krimeve ne vend mendon per here te pare ne historine e saj te punesoje edhe emigrante te huaj ne radhet e saj,veprim e cili tani per tani bie ne kundershtim me kushtetuten greke.

Nderkohe incidentet nuk kane te sosur ne Greqi. Keshtu duke u gdhire e premtja nje bombe tronditi nje lagje te Pireut, duke shkaktuar demtimin e ndertesave dhe makinave.

Ende nuk dihen autoret e kesaj ngjarjeje, vazhde e trazirave te nisura ne Greqi prej dhjetorit te vitit te kaluar.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Greqi, protestuesit “pro” emigranteve Empty Re: Greqi, protestuesit “pro” emigranteve

Post  AuLoNa Fri Mar 27, 2009 4:20 pmBooooo, keta qelbanuker, nuk u dalin meshkujt, po tani edhe me femij.

Morons....Evil or Very Mad


Nje video skandaloze pornografike eshte hedhur ne internet, ne Greqi. Imazhet tronditese tregojne nje 40 vjecar qe dhunon seksualisht nje vajze kater vjece. Policia ka arrestuar nje burre, nje sipermarres privat qe ka nje vajze kater vjece dhe po hetohet nese behet fjale per personazhin e videos se shperndare ne internet.

Sipas korrespondentit tone ne Greqi, policia gjithashtu ka sekuestruar disa harddisqe qe permbajne materiale pornografike me te mitur.

Videoja ne fjale cilesohet si me e renda qe ka rene ndonjehere ne duart e policise. Sipas kesaj te fundit, pedofilia eshte perhapur jashtezakonisht ne Greqi dhe ka prekur kryesisht te rriturit e pasur.

Nga ana tjeter, ligjet greke kunder krimeve te pedofilise konsiderohen teper te dobta per te ndeshkuar pergjegjesit.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Greqi, protestuesit “pro” emigranteve Empty Re: Greqi, protestuesit “pro” emigranteve

Post  AuLoNa Thu Apr 02, 2009 2:28 pm

AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Greqi, protestuesit “pro” emigranteve Empty Re: Greqi, protestuesit “pro” emigranteve

Post  nadylert Thu Apr 02, 2009 4:32 pm

kam qene ne Greqi shume vjet dhe e urrej shume ate vend

nadylert
Junior Member
Junior Member

Number of posts : 5
Registration date : 2009-04-02
Points : 0
Reputation : -1

Back to top Go down

Greqi, protestuesit “pro” emigranteve Empty Re: Greqi, protestuesit “pro” emigranteve

Post  AuLoNa Thu Apr 02, 2009 4:57 pm

nadylert wrote:kam qene ne Greqi shume vjet dhe e urrej shume ate vend

Edhe une kam jetuar, rreth 1 vit e gjys atje, por shume shpejt.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Greqi, protestuesit “pro” emigranteve Empty Greqi, shperthim ne qender te Athines

Post  AuLoNa Tue Apr 07, 2009 3:48 pm

Nje bombe ka shperthyer pasditen e sotme ne sheshin Karaiskaqi ne Athine, vetem pak metra larg Omonias. Shperthimi ishte teper i fuqishem, por nuk pati viktima. Bomba ishte vendosur ne nje godine ne ndertim qe ndodhet perballe nje banke dhe ne krah te disa zyrave te cilat kishin jashte tyre tabelen “American Air”.
Policia mberriti menjehere ne vend-ngjarje. Sic raporton korrespondenti yne ne Athine, deshmitaret okulare degjuan vetem shperthimin dhe nuk munden te shikonin autoret.
Dyshohet se bomba ishte vendosur nga nje grup te rinjsh, te cilet pak minuta me pare kishin kaluar ne vendin ku u degjua shperthimi.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Greqi, protestuesit “pro” emigranteve Empty Re: Greqi, protestuesit “pro” emigranteve

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum