ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Çamët-Qeverisë: Duam varrezën tonë në Greqi

Go down

Çamët-Qeverisë: Duam varrezën tonë në Greqi Empty Çamët-Qeverisë: Duam varrezën tonë në Greqi

Post  Hëna Sat Feb 28, 2009 9:36 am
Shoqata Çamëria i ka dërguar një letër kryeministrit Sali Berisha ku i kërkon të ndërhyjë për varrezat e çamëve në Greqi. Sipas tij, çamët kanë të drejte të kenë varrezat e tyre në Greqi, ashtu siç Athina zyrtare kërkoi varre për ushtarët grek të rënë gjatë luftës në territorin e Shqipërisë. “Qeveria jone duhet të shkeputet nga qendrimet servile ndaj Greqi”.

TIRANE-Pjesë e marrëveshjes për ndërtimin e dy varrezave të ushtarëve greke në Shqiperi duhet te jete edhe ndërtimi i një varreze ne zonat came në Greqi, për të rënët camë gjatë gjenocidit grek në vitet e Luftës së Dyte Botërore. Këtë kërkuan sot Shoqatat e Camëve të mbledhura në një takim të vecantë në Tiranë. Presidenti i Shoqatës Camëria, Ardian Tana ka deklaruar se edhe pse prej kohësh i ka dërguar një letër kreut të ekzekutivit, ende nuk ka marrë një përgjigje pozitive. Dëshmorët sipas camëve nuk duhen trajtuar me dy standarte dhe qeveria jone duhet të shkeputet nga qendrimet servile ndaj Greqisë.

Camet shprehen shqetesim edhe per vendimin e autoriteteve greke mbi regjistrimin e pronave nga te huajt ne Greqi. Sipas cameve ky vendim peërjashton kategorikisht shtresen e tyre dhe bën fjalë vetëm per regjistrimin e shtetasve greke qe jetojne jashte Greqise. Camet i kërkuan sot qeverise që të nise bisedimet me qeverine greke për cështjen e pronave me ndërmjetesine e ndërkombëtareve

Camet kembengulin që ceshtja e njohjes së pronave të tyre në Greqi te ndërkombëtarëzohet madje deri në Senatin Amerikan. Ata kerkojne qe edhe faktori shqiptar si brenda ashtu dhe jashte kufijve të jetë me i ndjeshem ndaj ceshtjes Came.
Hëna
Hëna
Senior Member
Senior Member

Female
Number of posts : 179
Registration date : 2009-02-10
Points : 12
Reputation : 5

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum