ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Countries to Recognize Kosova's Independence

3 posters

Go down

Countries to Recognize Kosova's Independence Empty Countries to Recognize Kosova's Independence

Post  Hëna Thu Feb 19, 2009 8:22 pm

Countries to Recognize Kosova's Independence Indepe10
Hëna
Hëna
Senior Member
Senior Member

Female
Number of posts : 179
Registration date : 2009-02-10
Points : 12
Reputation : 5

Back to top Go down

Countries to Recognize Kosova's Independence Empty Re: Countries to Recognize Kosova's Independence

Post  Hëna Thu Feb 19, 2009 8:54 pm

http://www.kosovothanksyou.com/

This site has been build to keep the official track of all recognitions that have happened form he day Kosova declared Independence.

An updated chart of the recognitions will come following more!
Hëna
Hëna
Senior Member
Senior Member

Female
Number of posts : 179
Registration date : 2009-02-10
Points : 12
Reputation : 5

Back to top Go down

Countries to Recognize Kosova's Independence Empty Republika e Palaut njohu shtetin e Kosovës

Post  AuLoNa Mon Mar 09, 2009 1:00 pm

Sot, në Ambasadën e Republikës së Kosovës në Uashington, të ngarkuarit me punë, Avni Spahiut, i është dorëzuar letra e presidentit të Republikës së Palaut, Johanson Toribiong, për presidentin e Republikës së Kosovës, Fatmir Sejdiun, me të cilën konfirmohet se ky vend ka njohur Kosovën shtet të pavarur dhe sovran.
Presidenti Toribiong, i cili po qëndron për vizitë zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, i është përgjigjur pozitivisht kërkesës zyrtare të presidentit Sejdiu për njohjen e Kosovës shtet të pavarur dhe sovran. Republika e Palaut është vendi i 56 që njeh Kosovën shtet të pavarur dhe Sovran.
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Countries to Recognize Kosova's Independence Empty Re: Countries to Recognize Kosova's Independence

Post  AuLoNa Wed Apr 01, 2009 5:09 pm
Presidenti i Egjiptit, Hosni Mubarak ka siguruar homologun e tij serb, Boris Tadic, se qeveria e tij nuk ka në plan njohjen e pavarësisë së Kosovës. Lajmi bëhet i ditur nga agjencitë serbe të lajmeve, të cilat theksojnë se presidenti Mubarak, i ka thënë Tadicit se Egjipti do të ruajë qëndrimin aktual, për mosnjohjen e Kosovës. Version multimedial i ketij lajmi

EGJIPT- Kairo nuk ka ndërmend të ndryshojë qëndrim për mosnjohjen e pavarësinë e Kosovës. Ishte pikërisht presidenti i Egjptit, Hosni Mubarak i cili gjate një takimi që pati me homologun e tij Serb Boris Tadiç, në Kairo, deklaroi se vendi i tij do të ruajë qëndrimin aktual, duke mos njohur Kosovën shtet të pavarur. Lajmi bëhet i ditur nga agjencia serbe e lajmeve “Tanjug” sipas të cilës, të dy krerët e shteteve përkatëse kanë rënë dakord që të gjithë problemet duhen zgjidhur brenda organizatës së Kombeve të Bashkuara. Një tjetër çëshjte që u diskutua mes Tadiç dhe Mubarak ishte bashkëpunimi i Serbisë me Lidhjen Arabe dhe Unionin Afrikan. Në këtë vizitë në Egjipt, Tadiç shoqërohej nga ministri i Jashtem Vuk Jeremiç.booooooooooooooo Evil or Very Mad
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Countries to Recognize Kosova's Independence Empty Thank you Gambia...

Post  AuLoNa Tue Apr 07, 2009 4:47 pm

Countries to Recognize Kosova's Independence Independence_Recognition_Count
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Countries to Recognize Kosova's Independence Empty Arabia Saudite njohu pavarësinë e Kosovës

Post  ZEUS10 Mon Apr 20, 2009 10:37 am

(Dërguar më: 20/04/09) Njohja nga Arabia Saudite shpie numrin e njohjeve të shtetit të Kosovës në 58-të. Njohja nga Arabia kosniderohet me rendesi pasi vjen nga nje prej shteteteve kryesore të botës islame

PRISHTINE-Arabia Saudite njohu Republikën e Kosovës. Agjencitë e lajmeve kosovare e cilësojnë njohjen e shtetit të Kosovës nga ana e Arabisë Saudite si një njohje më rëndësi të jashtëzakonshme, duke qenë se vjen nga një prej shteteteve kryesore të botës islame.

“Në përputhje me lidhjet religjioze dhe kulturore me popullin e Kosovës, dhe në shenjë respekti për vullnetin e popullit të Kosovës për ta fituar pavarësinë, Mbretëria e Arabisë Saudite njofton për njohjen e Republikës së Kosovës dhe shpreson që ky zhvillim do të kontribuojë pozitivisht në përmirësimin e sigurisë dhe stabilitetit në Kosovë si dhe vendeve të saj fqinje”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Arabisë Saudite.
Burimet flasin se publikimi zyrtar i njohjes së pavarësisë së Kosovës nga ana e Arabisë Saudite do të mund të ndodh në orët e pasdites.

Gjatë ditës pritet edhe konfirmimi formal- zyrtar, nga Ministria e Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës.
Njohja nga Arabia Saudite shpie numrin e njohjeve të shtetit të Kosovës në 58-të.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Countries to Recognize Kosova's Independence Empty Comoros recognizes Kosovo

Post  AuLoNa Tue May 19, 2009 5:35 pm

The Foreign Ministry of the Union of the Comoros stated in a letter dated May 14 that the "Union of Comoros has the pleasure to nofity it has recognized the Republic of Kosovo as an independent and sovereign country and offers cooperation in the diplomatic relations."

Behgjet Pacolli, leader of the New Kosovo Alliance (AKR), stopped in the Comoros last week as part of his African tour to lobby for further recognition of Kosovo. He was passed a Note Verbale confirming recognition by his hosts, the President and Foreign Minister, which he has since forwarded to the Kosovar Foreign Ministry.

"The Union of Comoros has decided to recognize Kosovo as a sovereign and independent state," said Pacolli.

Mr. Pacolli explained that the recognition will be confirmed by Foreign Ministry of Kosovo as well.

The Comoros, an island country located off the southeast coast of Africa in the Mozambique Channel, is the 59th country to recognize the Republic of Kosovo as an independent and sovereign country.

BAHRAIN RECOGNIZES KOSOVO

date: 19 05, 2009

MANAMA, MAY 19, (BNA)--BAHRAIN RECOGNIZED TODAY THE REPUBLIC OF KOSOVO AS AN INDEPENDENT STATE, A FOREIGN MINISTRY STATEMENT SAID.
IT WISHED THE GOVERNMENT AND PEOPLE STABILITY, PROGRESS AND PROSPERITY. AOQ 19-MAY-2009 19:40


So far 60 states have recognized Kosova. cheers
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Countries to Recognize Kosova's Independence Empty Re: Countries to Recognize Kosova's Independence

Post  AuLoNa Tue May 19, 2009 5:38 pm

[/youtube]Nje intereviste realiste e analisteve Amerikan dhe serb per rajonin Balkanik.
Me vjen mire qe ky analist serb eshte ne ne kontakt me ralitetin dhe e pranon kete qe po ndodh ne Kosove.[youtube]
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Countries to Recognize Kosova's Independence Empty Re: Countries to Recognize Kosova's Independence

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum