ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Emri i forumit.

+3
sulioti
zojs
ZEUS10
7 posters

Go down

Emri i forumit. Empty Emri i forumit.

Post  ZEUS10 Tue Feb 17, 2009 11:08 am

Nje nga emrat me te lashte, qe ne njohim per racen tone, eshte emri arbën, dhe vendi i quajtur prej tyre Arbënia. Ne nuk e dime, nese e kemi therritur veten ilire apo pellazge, por, e dime me siguri qe jemi therritur arben. Eshte ky emer, qe bashkon ne nje trung te vetem gjithe deget shqiptare, si te atyre qe kane shtetin e tyre, dhe te atyre qe jane nden te tjere psh. ne Greqi, Itali, Maqedoni etj.
arbenia.com ky do te jete emri i forumit tone, vend i te gjithe arberoreve. Miqte e huaj jane te mirepritur.


Last edited by ZEUS10 on Tue Feb 17, 2009 12:49 pm; edited 1 time in total
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Emri i forumit. Empty Re: Emri i forumit.

Post  zojs Tue Feb 17, 2009 12:10 pm

ZEUS10 wrote:Nje nga emrat me te lashte, qe ne njohim per racen tone, eshte emri arbën, dhe vendi i quajtur prej tyre Arbënia. Ne nuk e dime, nese e kemi therritur veten ilire apo pellazge, por, e dime me siguri qe jemi therritur arben. Eshte ky emer, qe bashkon ne nje trung te vetem gjithe deget shqiptare, si te atyre qe kane shtetin e tyre, dhe te atyre qe jane nden te tjere psh. ne Greqi, Itali, Maqedoni etj.
arbenia.com ky do te jete emri i forumit tone, vend i te gjithe arberoreve. Miqte e huaj jane te mirepritur.


shumë shumë bukur

Arbania është emri ma i saktë, që përfshinë historinë ma të afërt, propozoj ARBANIA.
zojs
zojs
No rank
No rank

Male
Number of posts : 157
Registration date : 2009-01-27
Points : 16
Reputation : 16

Back to top Go down

Emri i forumit. Empty Re: Emri i forumit.

Post  sulioti Tue Feb 17, 2009 5:53 pm

Vet jam skeptik ne lidhje me tezen; se Arberia apo Arbania lidhet me emertimin Ar=tok beres

ARBER ne u thirrem vetem pas periudhes se GJERGJIT TE MADH,a mos valle u thirrem ne kety mnyre per te nderuar njeriun e madh heroin ton kombetar,per faktin se ky mbante kuror ne kok,ar +briret e dhis, pra kemi AR+BRI.

Ajo qe me ben ta besoj kete tez eshte pikerisht lidhja e kurores se gjergjit,vetem ne periudhen e tij ne u thirrem ne kete menyre.Nuk duhet te kapemi tek ato qe na kan mesuar ne shkolle se ARBRIT emoren kete emer se benin ara( punonin ara ose toka)te gjithe popujt e tjere ne ate periudhe kan ber ara , pse te vecoheshim ne me nje emertim te till, kjo nuk ka llogjik per mua.Me sa kam lexuar kuroren qe mbante GJERGJI jon e kish mbajtur dikur PIRROJA jon, a ka indetifikim me te mire se sa kjo gje;qe me an te kurores TI TREGOSH BOTES SE KJO ESHTE TOKA E ARBRIUT TE DIKURSHEM DHE VAZHDIMI I LAVDIS SE TE PAREVE.
sulioti
sulioti
Regular Member
Regular Member

Male
Number of posts : 70
Age : 43
Location : belgium
Registration date : 2009-02-10
Points : 22
Reputation : 22

Back to top Go down

Emri i forumit. Empty Re: Emri i forumit.

Post  Arbon Tue Feb 17, 2009 6:25 pm

Emer shume i bukur, une e pelqej shume.
Arbon
Arbon
Junior Member
Junior Member

Male
Number of posts : 19
Age : 51
Location : Niagara Falls
Registration date : 2009-01-31
Points : 2
Reputation : 3

Back to top Go down

Emri i forumit. Empty Re: Emri i forumit.

Post  uck_aksh Mon May 04, 2009 7:10 pm

Emer shum i qelluar suksese www.arbenia.com
uck_aksh
uck_aksh
Graphic Designer
Graphic Designer

Male
Number of posts : 26
Age : 51
Location : Shqipria e Madhe
Registration date : 2009-05-01
Points : 6
Reputation : 3

http://www.syrishqiponje.skyblog.com

Back to top Go down

Emri i forumit. Empty Re: Emri i forumit.

Post  Luboteni Tue May 05, 2009 5:17 am

Emri eshte i shkelqyeshem fort. Mirepo, une propozoj edhe dicka. Ky forum pervec qe eshte ne mbrojtje te Historise sone te Lavdishme Mesjetare, eshte gjitashtu mbrojtje e Lashtesise se Ndritur Pellazgo-Ilire.

Keshtu qe emri besoj se duhet te sintetizoje karakterin e ketij forumi. Le te behet pershembull:

1. www.pellazget.com
2.www.pelasgians.com
3. www.pellazgjike.com

Ne qofte se forumi dmth permban nje togfjalesh te vetem (ta zeme vetem keshtu www.pellazget.com) atehere behet me i kapshem nga makinat e kerkimit, keshtu qe rrjedhimisht i shtohet edhe frekuentimi.

Ua them kete; per shkak se pernjefare kohe edhe une kam qene i kyqur ne nje nga forumet me te mrekullueshme shqiptare. E kishte emrin www.bashkimikombetar. Edhe pse ky forum u vetshkaterrua shkaku i disa problemeve te X-personave (le te mos behet llaf ketu per ta), aty angazhoheshin te rinje te zjarrte te idese per Bashkim Kombetar. Ne fillim nese nuk gaboj forumi yne e kishte emrin www.kosovare.forumation.com. Mirepo, nuk kishte shikueshmeri fare, sepse xhaxhi 'google' goxha e kishte zor ta kapte ate, bile edhe nese e kapte e vendoste tek referencat ne faqen e katert etj. Mirepo, kjo ndryshoi kur e beme emrin me te thukte www.bashkimikombetar.com. Jo vetem qe fitoi nje shikueshmeri te jazhtezakonshme, por edhe 'googla' e rendiste gjithnje te parin ne cfaredo kerkimi.

Keshtu, qe meqe edhe une kam nje cike pervoje nga ai forum, preferoj qe emri i forumi8t te jete sa me i thukte.

I juaji
Luboteni
Prishtine

P.S: Falemnderit Auolona per ftesen ne kete forum te mahnitshem!
Luboteni
Luboteni
Junior Member
Junior Member

Male
Number of posts : 25
Registration date : 2009-05-05
Points : 12
Reputation : 10

Back to top Go down

Emri i forumit. Empty Re: Emri i forumit.

Post  ZEUS10 Tue May 05, 2009 8:27 am

Falemnderit per keshillat e mira, Luboten.
Pellazget eshte nje emer i fuqishem qe vjen nga lashtesia, por megjithe qe mund te jete e veshtire per tu besuar, libri me i vjeter qe i permend ata i perket shek. te 10 pas Krishtit, dhe nuk jane shkrimet origjinale, por te shkruajtura, nga dora e murgjeve te Kishes Ortodokse, pra besueshmeria e tyre eshte kritike. Nga ana tjeter kemi emrin Arbni ose Arberi, qe eshte toka e provuar e shqiptare, egzistenca e te cileve provohet katerciperisht, ne te njejten periudhe. Pra perballe kemi dy emra vigane, nje nga burime te huaja, me histori te nderlikuar dhe te paprovueshme, nje tjeter tonin, me lidhje te pakundershtueshme me ne, emri me i vjeter qe njohim dhe e provojme pa veshtiresi, emri i luftetareve te Skenderbeut, emri i atyre te Lek Dukagjinit. Ne zgjodhem te dytin, sepse me mire te kesh nje baze te sigurte historike, per te vazhduar ne thellesi te historise, se sa ta nisesh me elementin me te veshtire te provueshem dhe te perjashtohesh nga diskutimi boteror i historise.

Persa i perket anes teknike, ne jemi ne vend te 1 ne google:

http://www.google.ca/search?hl=en&q=arbenia&meta=

http://www.google.ca/search?hl=en&q=arbenia.com&btnG=Google+Search&meta=&aq=f&oq=

Por megjithate, ne nje te ardhme jo te larget kur te gjejme donatore te fuqishem per forumin, do te ndertojme nje faqe te fuqishme, ku nuk do te lejohen qe interesa te tjera, vec atyre kombetare, te dominojne.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Emri i forumit. Empty Re: Emri i forumit.

Post  AuLoNa Tue May 05, 2009 10:55 am

Luboteni wrote:

I juaji
Luboteni
Prishtine

P.S: Falemnderit Auolona per ftesen ne kete forum te mahnitshem!

Luboteni mirese erdhe, dhe shpresoj qe edhe ti te sjellesh diturine tende mbi historine e vendit tone, te c'faredo lloj epoke te kete qene ajo.
Shpresoj t'ja kalosh sa me mrie ketu, dhe kam qesh dije me ate mesazhin, se po thoshja me paska vajtur nami ne Stamboll... Laughing
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Emri i forumit. Empty Re: Emri i forumit.

Post  Luboteni Tue May 05, 2009 4:22 pm

Sidoqetejete, Zeus10 une ju mbeshtes. Do ta keni mbeshtetjen time te pakursim ne drejtim te zhvillimit te ketij forumi.

Llogariteni cdo gje ne mua, sepse une me mundesite e mia diturore do te bej cmos qe ta begatoj kete forum. Ju jap fjalen se do te jem une ne lartesine e duhur ne cdo teme te historise.

Ndoshta eshte ca joperparesi qe nuk e flas aq mire dhe nuk e shkruaj gjuhen angleze, mirepo cfaredo materiali prapesprape jam ne gjendje te kontribuoj. E them kete, sepse cdo material qe sillet ne gjuhen shqipe duhet DOMOSDOSHMERISHT te jete i perkthyer edhe ne gjuhen angleze, sepse vetem keshtu bota e njeh. Ndryshe, po mbeti vetem ne gjuhen shqipe, nuk jehon sa duhet.
Luboteni
Luboteni
Junior Member
Junior Member

Male
Number of posts : 25
Registration date : 2009-05-05
Points : 12
Reputation : 10

Back to top Go down

Emri i forumit. Empty Re: Emri i forumit.

Post  Luboteni Tue May 05, 2009 4:25 pm

AuLoNa wrote:
Luboteni mirese erdhe, dhe shpresoj qe edhe ti te sjellesh diturine tende mbi historine e vendit tone, te c'faredo lloj epoke te kete qene ajo.
Shpresoj t'ja kalosh sa me mrie ketu, dhe kam qesh dije me ate mesazhin, se po thoshja me paska vajtur nami ne Stamboll... Laughing

Me beso, une ka nje vjet qe bredh neper forume te huaja. Edhe pse nuk kyqem drejperdrejt ne to, sepse nuk e zoteroj gjuhen angleze sa per te bere debat, une qysh ne fillim e pata pare nje AULONA. E shihja teper aktive, teper ngulmuese ne ate cfare bente. Ndaj, me behet zemra mal qe me ne fund te pakten njihemi virtualisht, tani edhe mund ti shkembejme te gjithe ketu njohurite tona njeri me tjetrin.
Luboteni
Luboteni
Junior Member
Junior Member

Male
Number of posts : 25
Registration date : 2009-05-05
Points : 12
Reputation : 10

Back to top Go down

Emri i forumit. Empty Re: Emri i forumit.

Post  ZEUS10 Tue May 05, 2009 9:49 pm

Luboteni wrote:Sidoqetejete, Zeus10 une ju mbeshtes. Do ta keni mbeshtetjen time te pakursim ne drejtim te zhvillimit te ketij forumi.

Llogariteni cdo gje ne mua, sepse une me mundesite e mia diturore do te bej cmos qe ta begatoj kete forum. Ju jap fjalen se do te jem une ne lartesine e duhur ne cdo teme te historise.

Ndoshta eshte ca joperparesi qe nuk e flas aq mire dhe nuk e shkruaj gjuhen angleze, mirepo cfaredo materiali prapesprape jam ne gjendje te kontribuoj. E them kete, sepse cdo material qe sillet ne gjuhen shqipe duhet DOMOSDOSHMERISHT te jete i perkthyer edhe ne gjuhen angleze, sepse vetem keshtu bota e njeh. Ndryshe, po mbeti vetem ne gjuhen shqipe, nuk jehon sa duhet.

I vleresoj shume, keto fjale te pastra e te sinqerta, dhe gezohem qe forumit tone, po i bashkohen njerez patriote e te vlefshem. Jam i sigurte qe do na duhet ndihma jote, per te formuar nje berthame te mire, per punet tona te ardhshme.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Emri i forumit. Empty Re: Emri i forumit.

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum