ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DASH: Nuk ndryshojmë qëndrim për Vorio Epirin

3 posters

Go down

DASH: Nuk ndryshojmë qëndrim për Vorio Epirin Empty DASH: Nuk ndryshojmë qëndrim për Vorio Epirin

Post  Hëna Fri Feb 13, 2009 11:54 amI pyetur nga një gazetar grek në lidhje me pronat e grekëve në Epirin e Veriut zëdhënësi i Departamentit Amerikan të Shtetit i është përgjigjur se qëndrimi i SHBA nuk ndryshon. Version multimedial i ketij lajmi

WASHINGTON- Departamenti Amerikan i Shtetit ka shpërfillur pyetjen e një gazetari grek për të sahtuquajturën pronat e grekëve në Epirin e Veriut. I pyetur nga gazetari Lambrios Papantonios i atashuar në DASH për Ballkanin, se cili ishtë qëndrimi amerikan mbi të drejtat e pronësisë së Grekëve në Epirin e Veriut, zëdhënësi i DASH, Robert Wood nuk ka pranuar të komentojë duke u shprehur thjesht se nuk ka “c’të komentojë përvec qëndrimit të mbajtur më parë nga SHBA”.

Më tej gazetari grek kërkon reagimin e zëdhënësit të DASH për një proces ndaj 5 grekëve në Himarë, (të cilin gazetari grek e cilëson Vorio Epir) për të cilën sipas tij, “Gjykata e Lartë e Sali Berishës dy ditë më parë i kishte dënuar pasi kishin shpalosur flamurin grek”, zëdhënësi i DASH i është përgjigjur se ishte hera e parë që e dëgjonte. “Do ta verifikojmë dhe do ta shohim nëse mund tju japim përgjigje” – vazhdoi më tej Robert Wood.

DASH gjithnjë ka hedhur poshtë se ekziston një cështje e Vorio Epirit në Shqipëri. Në këtë aspekt edhe qëndrimi i administratës së Barak Obamës nuk ndryshon nga paraardhësit e tij. Shpeshherë gazetari grek ka pyetur zëdhënësin e DASH për Vorio Epirin por që administrata amerikane ka refuzuar t'i marrë në konsideratë.
Hëna
Hëna
Senior Member
Senior Member

Female
Number of posts : 179
Registration date : 2009-02-10
Points : 12
Reputation : 5

Back to top Go down

DASH: Nuk ndryshojmë qëndrim për Vorio Epirin Empty Re: DASH: Nuk ndryshojmë qëndrim për Vorio Epirin

Post  Hëna Fri Feb 13, 2009 11:57 am

Nuk e kuptoj c'fare thote ky per Berishen qe paska fut Grek ne burg per shpalosjen e flamurit Grek! Me sa kemi pare dhe degjuar, Berisha po denon Shqiptaret per demostrime te qeta, per mbrojtjen e vendit te tone.
Hëna
Hëna
Senior Member
Senior Member

Female
Number of posts : 179
Registration date : 2009-02-10
Points : 12
Reputation : 5

Back to top Go down

DASH: Nuk ndryshojmë qëndrim për Vorio Epirin Empty Re: DASH: Nuk ndryshojmë qëndrim për Vorio Epirin

Post  sulioti Fri Feb 13, 2009 1:33 pm

Hëna wrote:Nuk e kuptoj c'fare thote ky per Berishen qe paska fut Grek ne burg per shpalosjen e flamurit Grek! Me sa kemi pare dhe degjuar, Berisha po denon Shqiptaret per demostrime te qeta, per mbrojtjen e vendit te tone.


Epo nuk habitem fare, grekt e kan ne gjak manipulimin dhe genjeshtren, fale ketyre kan mbijetuar si komb, deri ne ditet tona.
sulioti
sulioti
Regular Member
Regular Member

Male
Number of posts : 70
Age : 43
Location : belgium
Registration date : 2009-02-10
Points : 22
Reputation : 22

Back to top Go down

DASH: Nuk ndryshojmë qëndrim për Vorio Epirin Empty Re: DASH: Nuk ndryshojmë qëndrim për Vorio Epirin

Post  alfeko sukaraku Fri Feb 13, 2009 4:02 pm

historia tregon se ortodokset u quajten greke edhe myslimanet turke--gjuha e memes ishte shqipja.A mundet me se fundi shteti shqiptare ti tregoj botes se Greket=arvanite jane shqipfoles te besimit ortodoks ashtu si himariotet.A mundet shteti yne te rishikoj ceshtjen e minoriteti fetare ortodoks --pasi nga momenti qe ortodoksia ju lejohet nuk kane asnje arsye te quhen minoritet fetare.

alfeko sukaraku
Senior Member
Senior Member

Male
Number of posts : 198
Registration date : 2009-02-04
Points : 21
Reputation : 21

Back to top Go down

DASH: Nuk ndryshojmë qëndrim për Vorio Epirin Empty Re: DASH: Nuk ndryshojmë qëndrim për Vorio Epirin

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum