ARBËNIA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Albanian Population ~4300000/ Popullsia e Shqiperise ~4300000

4 posters

Go down

Albanian Population ~4300000/ Popullsia e Shqiperise ~4300000 Empty Albanian Population ~4300000/ Popullsia e Shqiperise ~4300000

Post  ZEUS10 Wed Feb 11, 2009 5:02 pm

http://www.top-channel.tv/new/artikull.php?id=142834

Me perfundimin e pastrimit te dublimeve deklarojme se kemi per here te pare nje Regjister Kombetar te Gjendjes Civile te paster nga dublimet. Numri total i popullsise eshte 4,249,942 shtetas dhe numri i zgjedhesve eshte 3,133,248 zgjedhes. Regjistri, i ndare sipas qarqeve dhe Njesive te Qeverisjes Vendore i eshte derguar sot Komisionit Qendror te Zgjedhjeve. Eshte pergatitur Udhezimi i Ministrit “Per procedurat e hartimit te listes se zgjedhesve per zgjedhjet per Kuvendin e Shqiperise”, u shpreh Teliti.

Kreu i Gjendjes Civile, deklaroi se vetem 88,000 zgjedhes jane ende te papercaktuar ne nje qender te vlefshme votimi, qe sipas tij do te caktohen brenda 28 shkurtit.

Pra popullsia e Shqiperise eshte afersisht 4.250.000 duke perfshire dhe emigrantet e regjistruar ne gjendjet civile.
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Albanian Population ~4300000/ Popullsia e Shqiperise ~4300000 Empty Re: Albanian Population ~4300000/ Popullsia e Shqiperise ~4300000

Post  sulioti Wed Feb 11, 2009 5:09 pm

ZEUS10 wrote:http://www.top-channel.tv/new/artikull.php?id=142834

Me perfundimin e pastrimit te dublimeve deklarojme se kemi per here te pare nje Regjister Kombetar te Gjendjes Civile te paster nga dublimet. Numri total i popullsise eshte 4,249,942 shtetas dhe numri i zgjedhesve eshte 3,133,248 zgjedhes. Regjistri, i ndare sipas qarqeve dhe Njesive te Qeverisjes Vendore i eshte derguar sot Komisionit Qendror te Zgjedhjeve. Eshte pergatitur Udhezimi i Ministrit “Per procedurat e hartimit te listes se zgjedhesve per zgjedhjet per Kuvendin e Shqiperise”, u shpreh Teliti.
Kreu i Gjendjes Civile, deklaroi se vetem 88,000 zgjedhes jane ende te papercaktuar ne nje qender te vlefshme votimi, qe sipas tij do te caktohen brenda 28 shkurtit.

Pra popullsia e Shqiperise eshte afersisht 4.250.000 duke perfshire dhe emigrantet e regjistruar ne gjendjet civile.

Do zoti keto her te zhvillohen zgjedhje te ndershme, jo se do ndyshoj gje me poltikanet tan te dobet, por te pakten te fitojm pak respekt nga amerika e evropa,se jemi ber gazi i botes.
sulioti
sulioti
Regular Member
Regular Member

Male
Number of posts : 70
Age : 42
Location : belgium
Registration date : 2009-02-10
Points : 22
Reputation : 22

Back to top Go down

Albanian Population ~4300000/ Popullsia e Shqiperise ~4300000 Empty Re: Albanian Population ~4300000/ Popullsia e Shqiperise ~4300000

Post  AuLoNa Wed Feb 18, 2009 8:41 pm

sulioti wrote:
ZEUS10 wrote:http://www.top-channel.tv/new/artikull.php?id=142834

Me perfundimin e pastrimit te dublimeve deklarojme se kemi per here te pare nje Regjister Kombetar te Gjendjes Civile te paster nga dublimet. Numri total i popullsise eshte 4,249,942 shtetas dhe numri i zgjedhesve eshte 3,133,248 zgjedhes. Regjistri, i ndare sipas qarqeve dhe Njesive te Qeverisjes Vendore i eshte derguar sot Komisionit Qendror te Zgjedhjeve. Eshte pergatitur Udhezimi i Ministrit “Per procedurat e hartimit te listes se zgjedhesve per zgjedhjet per Kuvendin e Shqiperise”, u shpreh Teliti.
Kreu i Gjendjes Civile, deklaroi se vetem 88,000 zgjedhes jane ende te papercaktuar ne nje qender te vlefshme votimi, qe sipas tij do te caktohen brenda 28 shkurtit.

Pra popullsia e Shqiperise eshte afersisht 4.250.000 duke perfshire dhe emigrantet e regjistruar ne gjendjet civile.

Do zoti keto her te zhvillohen zgjedhje te ndershme, jo se do ndyshoj gje me poltikanet tan te dobet, por te pakten te fitojm pak respekt nga amerika e evropa,se jemi ber gazi i botes.

Numri i popullsise ka te beje shume, por ne te njeten kohe duhen kushte, sidomos ekonomike dhe edukimi. Kjo popullsi ne rritje do te shkoj ne nje vend tjeter dhe do te behen qytetar te atij vendi duke marre edukimin, emrat dhe duke adoptuar traditat e atyre vendeve ku ata shkojne, sidomos te gjitoneve tane. Ose sic e kemi pare qe ne Shqiperi femijet Shqiptare, disa vene ne shkollerat greke qe ata kane hapur ne jug, ose ne madrasat Turke qe jane hapur ne Tirane. Sepse sic e kemi vene re, ne kemi qene ata qe kemi formuar keto shtete te tjera qe po na rrethojne, duke nxjerrur me ne drite gjuhen dhe "kulturen" e tyre.

Sa per votimet kjo varet nga populli, por mund te themi me shume konfidence qe populli qe jeton tani ne Shqiperi, nuk ka ate edukim politik, ekonomik dhe te nje demokracie te vertete. Do te doje te pakten 2-3 gjenerata te pakten qe te ndryshoje menyra e mendimit te njerezve sesi i shikojne politikanet, dhe si tu kerkojne llogari mbasi jane qytetaret ata qe i votojne keta politkane atje, per tua bere sado pak me mire ligjet te cilat i ndihmjne te kene lirshmeri ne jeten e tyre te perditshme. Edukimi ne Shqiperi duhet ti jepet perseri prioritet, dicka qe ka vajtur ne nje nivel shume te ulet, dhe kjo u leverdis atyre politikaneve qe duan te marrin votoat nga njerezit "injorante".
AuLoNa
AuLoNa
No rank
No rank

Female
Number of posts : 1002
Location : USA
Humor : Plenty..:)
Registration date : 2009-01-27
Points : 118
Reputation : 33

Back to top Go down

Albanian Population ~4300000/ Popullsia e Shqiperise ~4300000 Empty Re: Albanian Population ~4300000/ Popullsia e Shqiperise ~4300000

Post  Luboteni Tue May 05, 2009 10:24 am

Ky komb perhere i ri, ka histori te vjeter - keshtu shprehej nje dashamir i huaj i historise shqiptare.

Fatmiresisht, shqiptaret kudo qe jane e kane ruajtur ne substancen e tyre gjenin e pjellorise - kjo veti pellazge. Me bie ne mend fjala e Aristidh Koles. Thoshte per shqiptaret: 'Ky popull ka gjithhere predispozita riatdhesimi, mirepo nuk eshte nomad'.

Shqiptaret ne tere shtrirjen e tyre gjeografike ne Ballkan, fatmiresisht kane lende humane. E kjo eshte me e rendesishmja e me te rendesishmeve; duke e pasur pasurine njerezore, te gjitha mund te behen. Nje plage qe dhemb sa here permendet; eshte emigrimi biblik qe po ngjan sebeti i varferise, ne kerkim te nje jete me te mire atje ne Perendim. MIrepo, sidoqofte as ky emigrim nuk e ka cenuar ne substance karakterin e pasur njerezor te popullit shqiptar.

Me vjen mire qe ne statistika e Shtetit Shqiptar me ne fund u dha nje shifer reale mbi numrin e popullsise. Po, tani druaj per Kosoven, ku shqiptaresia e saj po luftohet dyanshem; hem nga nderkombetaret, hem nga disa neotitiste qe tellallisin per 'kosovarizem'.

Ne Kosove nga strukturat neokolonizuese nderkombetare s'po lejohet nje regjistrim i sakte i popullsise, bile ne ato regjistrimet-vleresimet e pakta qe hamendesohen, shifren e shqiptareve e ulin deri ne 1.900.000. Nderkaq, vete sipas nje artikulli vleresuese te CIA factbook mirepo qe me vone e hoqen per arsyeje qe as dreqi nuk iu bie ne fije, thuhej se ne Kosove jane 2.700.000 shqiptare.
Luboteni
Luboteni
Junior Member
Junior Member

Male
Number of posts : 25
Registration date : 2009-05-05
Points : 12
Reputation : 10

Back to top Go down

Albanian Population ~4300000/ Popullsia e Shqiperise ~4300000 Empty Re: Albanian Population ~4300000/ Popullsia e Shqiperise ~4300000

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum