Ylli i Davidit

Go down

Ylli i Davidit

Post  ZEUS10 on Tue May 05, 2009 9:20 am

Maghen David, historia e nje simboli" eshte nje studim qe po sjell diskutime te medha. Vepra kryesore e Gershom Scholem, teolog hebre gjerman, i shkruar 60 vjet me pare, pa driten e botimit vetem tani, 26 vjet pas vdekjes se autorit.
Ne liber ngrihen pyetje per origjinen e yllit, te gjetur me pare edhe ne jeten e babilonasve, ne tempujt antike indiane dhe ne shkrimet okulte.

"Ylli i Davidid, nuk eshte nje simbol hebre. Dhe per kete arsye nuk eshte simbol i hebraizmit" .

eshte konkluzioni i Scholem, qe per gjysme shekulli iu dedikua enigmes dhe misticizmit

--------------------------------------------------------------------------------------
Ajo qe ka lidhje me shqiptaret eshte fakti qe ne heraldiken e Kastrioteve, ai eshte prezent:pa dyshim, qe Skenderbeu nuk huazoi asnje gje prej simboleve Hebree, sepse ky eshte nje simbol shume i lashte qe ka te beje me natyren dhe elementet e saj, bile dhe magjia Solomoniane ka ne baze te saj, 4 elementet natyrore:Fakti qe shqiptari SKENDERBE, e vendosi kete simbol te lashte ne flamurin e tij, tregon se ai e trashegoi ate nga stergjysherit e tij epirote, per te cilet ai ishte krenar, kurse Hebrejte sipas te gjitha gjasave, e kane marre prej tyre.

_________________

The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing
ZEUS10
ZEUS10
King
King

Male
Number of posts : 713
Location : CANADA
Humor : Great, the lightning during the anger greater.
Registration date : 2009-01-27
Points : 150
Reputation : 53

http://www.zeus10.com

Back to top Go down

Re: Ylli i Davidit

Post  ABC on Tue May 05, 2009 8:10 pm

Shpjegim interesant por mendoj se do te kishte akoma me vlere nese do te diheshin simbolet ne cepat qe jane vendosur ne figuren e dyte. Mbase do te na ndihmonte me shume per te kuptuar ate?!
ABC
ABC
Senior Member
Senior Member

Number of posts : 149
Registration date : 2009-01-30
Points : 27
Reputation : 20

http://www.albforum.us

Back to top Go down

Re: Ylli i Davidit

Post  Leka on Wed May 06, 2009 5:15 pm

The Jewish Star of David symbol also referred to as Magen David, contains all 24 letters of the HebrewLeka
Leka
Moderator
 Moderator

Male
Number of posts : 334
Registration date : 2009-01-27
Points : 64
Reputation : 20

Back to top Go down

Re: Ylli i Davidit

Post  ABC on Thu May 14, 2009 1:33 pm

Leka wrote:The Jewish Star of David symbol also referred to as Magen David, contains all 24 letters of the Hebrew
Ne figuren me lart shoh nje "shkronje" nese mund ta quaj keshtu lidhur me kete shpjegim si formim i 6me9 apo ndryshe 69 e gjithashtu edhe disa simbole qe nuk me duken te ngjashme me keto figura.

Faleminderit per sqarimin Smile
ABC
ABC
Senior Member
Senior Member

Number of posts : 149
Registration date : 2009-01-30
Points : 27
Reputation : 20

http://www.albforum.us

Back to top Go down

Re: Ylli i Davidit

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum